Láska sa nevystatuje, hovorí svätý Pavol.

No tak, veď už nie sme malé deti. Snáď sa teraz nebudeme predbiehať v tom, kto umyl viac tanierov po nedeľnom obede alebo sa pomodlil viac ružencov na úmysel Svätého Otca. Veď čítajme ešte raz: „Láska sa nevystatuje.“

Samozrejme, nechcem krivdiť malým deťom. V mnohých ohľadoch sú na ceste k Bohu ďaleko pred nami. To len nám vekom oťaželi nohy i duše.

Ale som to pekne napísala o tom oťažení, že?

Späť k deťom – pozrite, hľa, na našu štvorročnú. Nosí svoju mariánsku medailu na belasej šnúročke s takou hrdosťou, akoby to bolo zlato z olympijských hier. Na narodeniny dostala knihu o Márii, takmer denne ju má v rukách. Počas večernej modlitby vymenúva potreby, ktoré majú ľudia tohto sveta – od bezdomovcov a chorých až po chudobné deti. Pravidelne sa modlí, aby mali všetci podušky a paplóny. A peniaze na lieky. A popri všetkej tejto dobročinnosti a oddanosti jej nikdy nenapadlo chváliť sa tým, ako miluje.

Naša prostredná je ako barometer – veľmi citlivo vníma nálady ostatných. Stačí, ak mám v niektorý deň o centimeter kratší úsmev, už mi beží na pomoc. Nežnými rúčkami mi hladká tvár alebo bujaro tancuje, až kým sa nerozosmejem tým svojím strašidelným smiechom, ktorý som spomínala v prvej časti. Ale rovnako ako jej mladšia sestra, ani ona nehovorí o láske, ktorú cíti voči nám všetkým, ani o drobných službách, ktorými skrášľuje náš svet.

Najstaršia sa narodila ako záchrankyňa zvierat. Súcitné srdiečko jej už za tie roky načisto obrástlo srsťou, teda, aspoň si myslím. V zime kŕmi vtáčence v celom meste, robí teplé brlôžky túlavým mačičkám a modlí sa za túlavých psíkov. Ľúbi aj núdznych, sem-tam naschvál „stratí“ drobné popri ceste a teší sa, že ich nájde niekto, kto ich bude potrebovať viac než ona. A opäť, žiadna túžba po potlesku.

Sedím tu a uvažujem, že to úvodné prirovnanie k malým deťom naozaj nebolo namieste. To skôr my, veľkí ľudia, sa radi pochválime dobrým skutkom či obetou. Ktovie, prečo je to tak. Veď ako sladko chutí dobrý skutok, o ktorom vie len Boh! Zato umelá chuť svetskej pochvaly vyprchá už po pár chvíľach; viem to, tiež si po ňu občas zájdem.

Viete čo, nevystatujme sa. Láska sa nevystatuje. Láska je – vynaliezavá. Presne tak. Pomáha a obetuje sa, horí a uteká v ústrety... a to všetko tak, aby sa o tom nedozvedel celý svet. Pretože Boh vie, ako milujeme. A to úplne, úplne stačí.

...

Snímka: https://butterfliesmachineguns.files.wordpress.com/