Takto koncom januára s úsmevom rekapitulujem svoj doterajší vzťah s don Boscom a jeho kamošmi saleziánmi :) Spomínam napríklad na príchod sestier saleziánok do nášho mesta. Bola som žiačkou základnej školy, o Bohu a Jeho veľkosti som akosi podvedome tušila a sem-tam k Nemu prehovorila, ale inak žiadna sláva. Keď som pred obchodom stretla dve usmiate mladé ženy v sivých habitoch, zmocnila sa ma obrovská, nepotlačiteľná túžba dať im najavo, že „sme na jednej lodi“ (hoci ja som sa v tom čase ešte len učila plávať katolíckeho kraula :), zastala som a nahlas som zvolala: „Amen!“

Bolo to totiž jediné slovo z mojej „katolíckej“ slovnej zásoby, ktoré pripomínalo pozdrav (buďte zhovievaví, „Pochválený buď Ježiš Kristus“ je naozaj príliš pre piatačku-improvizátorku). Sestry sa milo usmiali, zakývali mi a ja som spokojne odskackala domov, netušiac, že toto krátke stretnutie je len predzvesťou mojej katolíckej, prosaleziánskej kariéry :)

Netrvalo dlho, a začala som chodievať na sväté omše do miestneho kostola. Opäť vás poprosím o zhovievavosť a porozumenie pri čítaní mojich spomienok na minúty tajného smiechu nad účesmi miništrantov, popletené slová modlitieb, vstávania a kľakania v nesprávnom čase, rozpaky pri podávaní rúk na znak pokoja... jojój, vytrpeli si so mnou „spoluveriaci“, len čo je pravda (spomínam si, že som v tom období čítala Dumasovych Mušketierov; z nejakej prazvláštnej príčiny som sa vtedy snažila kľačať výhradne na pravom kolene, predstavujúc si, že zvieram rukoväť svojho kordu, pomóóóc  :D )

Omša k omši, a zatúžila som po krste :) Prípravný kurz viedli sestry, trpezlivé stvorenia, ktoré pokojným hlasom  odpovedali na moje rozvášnené otázky („Pes má dušu! Každé zviera má dušu! Stretnem sa so svojím psom v nebi? Povedzte, že hej!“) a rozprávali o Božej láske a dobrote.

Fascinoval ma tento saleziánsky svet, tak odlišný od plagátov z časopisu Maxisuper! Laura, Dominik, don Bosco... žiaden hit, žiadne autogramiády, a predsa uchvátili moje tínedžerské srdce! Životopis don Bosca som „zhltla“ za pár večerov a dačo hlboko vo mne zapišťalo po dobre pre mladých. Don Bosco, jeho filozofia výchovy, jeho láska k deťom... s trémou som sa jedného večera rozhodla k nemu pomodliť (tú modlitbu si živo pamätám; „Don Bosco, neviem, či vám mám vykať alebo tykať...“; hoj, všetky začiatky sú ťažké :). Don Bosco, hrdina mojich snov o učiteľstve a vychovávateľstve, sa musel dobre baviť (a ako sa poznám, baví sa na mne doteraz :)

Saleziáni a saleziánky (prosím, nevolajte ich „sestričky“, nemajú to rady :) si vyhrnuli rukávy a začal sa boj o duše. Formácia mladých, ktorí tu chcú byť pre mladých, smiech, radosť, spoločenstvo... juj, až sa mi chce tancovať, keď si na to spomeniem :) (jú en mí tugédr, ar lóv vil lést forévr :)

Spustil sa nádherný, pestrý kolotoč. Spevácky zbor, animátorstvo, učiteľstvo (ku každej z týchto oblastí sa viažu desiatky neuveriteľných príhod, ale nemôžem dnes vystrieľať všetky náboje :) Všetky tie spievajúce deťúrence, pubertou skúšané dievčence a chlapci z letných táborov, po pozornosti túžiaci birmovanci a húfy, húfy, húfy žiakov a študentov... takmer počas každej prechádzky mestom (Šarlotka, nezoškrabuj sneh z toho auta!) stretnem niekoho, na kom som si pár rokov dozadu brúsila svoje saleziánske mliečne zúbky. 

„Nestačí ich milovať!“ kričalo moje vnútro (aj dnes si občas tak riadne zahuláka, pri tých mojich troch pokladoch :) Nestačí ich milovať, musia vedieť, že sú milovaní. Všetci. Nielen mladí, ale predovšetkým oni. Aby to presvedčenie, že lásku treba cítiť a lásku treba vyznávať, posúvali ďalej. Vďaka, Anička,Gitka, Bea, Majka, Hela, Antónia, Danka, Aňa, Ivetka, Dáška, Janka, Evička... Vďaka, Cyrko, Bohuš, Vladko, Peťo, Paľo, Lukáš... Vďaka, vdp. Šipkovský, Valábek, Študent, Kovalik, Dvorský, Zachar, Doke, Kosmál,  Bielik a mnohí, mnohí ďalší... Don Bosco cez vás objíma tie naše decká, hladné po naozajstnosti...  A stále objíma aj mňa, moju rodinu, moje tri nezbednice – láskavou láskou, ktorá je tak príťažlivá! Tak bežme, tak bežme, za don Boscom!