Láska je trpezlivá, hovorí svätý Pavol.

Trpezlivosť, trpezlivosť, trpezlivosť! Nikdy som jej nemala na rozdávanie, na rozdiel od hlučného smiechu, ktorým desím malé deti a rozosmievam deti v puberte; som ten typ, čo vybuchuje ako sopka, len čo sa svet spomalí o mikrosekundu... a Boh to vie. Niečo vám prezradím – Boh vie všetko.

Občas mám pocit, že na mňa na každom kroku číha nejaká exkluzívna príležitosť zdokonaliť sa v trpezlivosti. A občas si hovorím, že tých príležitostí je omnoho viac, než dokáže moje netrpezlivé srdce objať, a vraciam sa späť do módu „sopka“ – mimochodom, tento mód je vysoko neatraktívny, ba miestami strašidelnejší než môj smiech, a to už je čo povedať.

Trpezlivosť v manželstve si cibrím na manželových príchodoch z večerných volejbalových tréningov. Už dávno som zistila, že „prídem o deviatej“ v skutočnosti znamená „pred polnocou zaštrngocem kľúčmi v zámke a zobudím deti“ a „uprostred zápasu nedvíham telefón“. Musím uznať, bola by to skvelá možnosť byť trpezlivou a chápavou manželkou, keby... keby som nebola také drevo.

Radosť zo športu je pre mňa rovnako hmlistá ako rána v Londýne. Uvedomujem si, že odpustiť neskorý príchod z biblického krúžku alebo nejakej literárnej kaviarne by bolo omnoho jednoduchšie. Meškanie kvôli volejbalovej lopte je však pre mňa nad všetko vypätie fantázie, ale – zdokonaľujem sa.

Trpezlivosť v rodičovstve? Áno, čítala som o nej a vraj existuje. Deti nemáme náhliť, rána majú byť prežiarené materinskou láskou a zhovievavosťou. A veď aj sú, v sobotu. Počas pracovného týždňa sú naše rána prežiarené materinskou láskou približne do pol siedmej. Dovtedy sa modlím za svojich milovaných, pripravujem desiaty a snažím sa vyčarovať zo svojej sinavej tváričky s nevyspatými očkami peknú mamu, zvyčajne neúspešne. Materinská láska začína, paradoxne, zhasínať s prebúdzaním sa detí.

Máme tri a ranný zákon v našej rodine znie: „Jedno z tvojich detí dnes ráno nebude spolupracovať.“ Buď je to naša osemročná, ktorá si odmieta dať pripravené nohavice, lebo sa jej v nich zle hrá cez prestávky na gorilu. V iné rána je to prostredná, pretože nechce vrkoč zapletený gumičkami, ktoré ste vybrali, a stŕha si ich z hlavy bez ohľadu na to, že pôjde do škôlky strapatá ako metalistka.

A ak sú obe staršie deti ráno radostné, znamená to len jedno: najmladšia vstane neskôr ako ostatní, odmietne sa naraňajkovať, pretože jej šálka nemá dostatočne veľké uško, a keď už bude umytá, učesaná a oblečená stáť pred dverami v čižmičkách, spomenie si, že jej najobľúbenejšia čiapka je iná než tá, ktorú má práve na hlave, a jej hľadaním vás oberie o kľúčové minúty, kvôli ktorým budete opäť meškať do práce.

Tak nám Pán Boh pomáhaj, hovorím si v takýchto chvíľach, lebo trpezlivosti by sa vo mne veru nikto nedorezal.

Rána v nedeľu sú sviatočnou verziou pracovných rán. Jediným rozdielom je to, že ako rodina pravidelne meškáme na svätú omšu.

Trpezlivosť v práci? Áno, máme tu aj takú kategóriu a to od januára tohto roka, keď som po ôsmich rokoch na rodičovskej dovolenke, ha ha ha, nastúpila späť do školstva. V škole sa mám skvele, plávam chodbami plnými švitoriacich detí a cítim sa ako ryba vo vode. Trpezlivosť ma opúšťa, keď vidím piatačku už po piaty raz na vyučovacej hodine ťukať dačo nesmierne dôležité do mobilu alebo siedmaka, ktorý berie spolužiakovi z lavice peračník a tvári sa pritom tak nenápadne, že si pripadám ako v detskom vtipe o siedmakovi, ktorý berie spolužiakovi z lavice peračník.

Podobné výzvy, čo sa týka trpezlivosti, sú u prvákov, kde mi jedno dieťa pravidelne predvádza „beatbox“, alebo u deviatakov, kde mi jeden šuhaj z času na čas počas hodiny upadá do kómy, pretože – ako sa mi priznal v rozhovore o dennom režime – chodí spávať o druhej ráno. Ešteže v zborovni sa všetci správame pekne a zrozumiteľne a tak môžem s čistým svedomím tvrdiť, že tu s trpezlivosťou nemám problém.

Ha, ale ak má byť láska trpezlivá, treba s tou mojou netrpezlivosťou dačo robiť. Možno o kúsok dlhšie počkať s reakciou. Možno trpezlivejšie načúvať slovám mojich drahých. Možno viac milovať a menej sa ponáhľať.

Áno. Viac milovať.

Teším sa na to.

 

...

Snímka: http://7-themes.com