Láska nie je nehanebná, hovorí svätý Pavol.

Pozor, táto časť obsahuje nevhodné slovo. Keď ho nájdete, zdvihnite ruku.

Ale nie, žartujem. Keď ho nájdete, čítajte normálne ďalej.

Kedy ste sa naposledy cítili zahanbene? Ja v podstate konštantne. Občas uvažujem, že som si mala zvoliť za birmovné meno „Trápnosť“, ale pokiaľ viem, Trápnosť na zozname svätých nefiguruje. Spomína sa len „svätá prostota“ a „svätá trpezlivosť“, ale ani ich existenciou si nie som úplne istá.

Trápny moment, ktorý u mňa napriek hojnému počtu zahanbujúcich zážitkov vyhráva, sa odohral pred pár rokmi na birmovnej oslave našej krstnej dcéry. Počas chutného obeda v prítomnosti rodiny a nášho priateľa kaplána totiž moje najstaršie, vtedy päťročné dieťa zahlásilo: „A naša Katka raz zjedla hovno.“

Trikrát áno.

Áno ako: „Naozaj to povedala – a riadne nahlas.“ Áno ako: „Skutočne to naša najmladšia raz urobila.“ A posledné áno ako: „Práve ste našli nevhodné slovo, na ktoré som vás upozornila v úvode.“ Blahoželám.

Pravdepodobne vás teraz viac zaujímajú okolnosti príhody s veď-viete-čím než moje pocity, ale venujme sa radšej našej dnešnej téme. Ja viem, príhody sa stávajú a my sme neskutočne veselá rodina. Teraz sa však nebavil nikto okrem autorky nevhodnej glosy. Teda, mám podozrenie, že sa bavil aj môj manžel, ale v tej chvíli mi nenapadlo spýtať sa ho to. V tej chvíli mi totiž napadlo len jediné – utiecť z miestnosti, schovať sa niekde v predsieni a čakať, kým hostia odídu.

Deti vedia dostať dospelého do množstva podobných situácií. Postupom rokov sa moja schopnosť ustáť ich nahlas vyslovené spomienky, domnienky a postrehy o kúsok zlepšila.

Trápne veci sa však stávajú aj bez detskej asistencie. Zmeškáte autobus a utekáte za ním, hoci je jasné, že nemáte šancu stihnúť ho. Ak sa vám to predsa podarí, tak pre zmenu nemáte šancu vysvetliť vodičovi, kam chcete ísť, pretože lapáte po dychu, akoby ste práve unikli žralokovi. Alebo spadnete zo školskej lavice a vyvrtnete si lakeť. Trápna situácia pre učiteľku pred očami žiakov, ale ešte trápnejšie bolo vysvetľovať chirurgovi, prečo som, do kelu, sedela na školskej lavici, taká „stará koza“ (koniec citácie).

A takto by som mohla pokračovať. Čo vám poviem, trápnosť je naozaj moje stredné meno, hneď za Petrou a Dominikou.

S hanbou sa stretáva každý z nás. Občas má uzdravujúce účinky. Vyvedieme dačo, čo nie je v súlade s naším svedomím, a hanba, ktorú pocítime, je signálom, že sme pochybili. Hanba však prichádza aj po tom, ako nás iní necitlivo zahanbia – ako mňa citovaný pán chirurg, nech je mu skalpel ľahký. A práve o takýchto zahanbeniach píše svätý Pavol.

Láska nezahanbuje. Síce povie pravdu, ale volí slušné slová. Neponižuje, nedehonestuje. Naopak, láska dáva hodnotu. Mnohí z nás majú pocit, že musia iných naprávať a upozorňovať. Myslím si, že upozornenie s láskou nie je zlé – samozrejme, ak ho nedávkujeme pričasto. Láska túži, aby sme si navzájom pomáhali k svätosti. Neláskavé, hrubé slová však človeka iba zrania rovnako ako neláskavé, hrubé zaobchádzanie s ním.

Myslime na to a učme to aj svoje deti.

Peťa

...

Snímka: freepik.com