Láska sa raduje z pravdy, hovorí svätý Pavol.

 

Klamali ste, keď ste boli deťmi? Cha, ja síce len niekoľkokrát, ale vždy to boli skvosty. Legendárne „spravilo sa to samo“ zo štrikovaného, pardon – pleteného muzikálu sa môže schovať.

Ako keď som nahovorila pani učiteľke, že ak mi za nepodarenú úlohu nevtlačí do zošita včielku, naši ma potrestajú. V strese mi vtlačila pod kubistické lastovičky rovno dve včielky; a čo si pomyslela o našej rodine, to si ani nedokážem predstaviť. Vlastne dokážem, a práve preto naši o tejto milej príhodičke dodnes nevedia.

Hm, snažím sa spomenúť si na ďalšie klamstvá, ale poviem pravdu, nedarí sa mi. Vlastne som za ten život ani toľko neklamala. Skôr som odborníčka na zveličovanie (viď vetu z prvého odseku: „Legendárne „spravilo sa to samo“ zo štrikovaného, pardon – pleteného muzikálu sa môže schovať,“ ha-ha-ha). Pretože zveličovanie, to mi ide naozaj skvele. Ten pes, čo ma naháňal, bol veľký ako medveď. Ten dážď, ktorý ma tak zmáčal, mi doslova vyrážal dych. A tie šaty, čo som nedávno videla v obchode, ach, tie tiež! Kúp mi ich, prosím ťa!

Pomyslíte si – no teda, Peťa Bé, tak takto je to s tebou? Milí čitatelia, odpoviem protiotázkou – nehráme my všetci pred ostatnými menšie či väčšie divadielko? Nenarážam teraz na sociálne siete, to už sú šejkspírovské rozmery. Mám na mysli naše každodenné interakcie; a áno, aj tie s milovanými.

Akoby si každý zvykol nosiť nejakú masku. Áno, páči sa mi tvoje nové tričko. Nie, nie je vidieť, že si pribrala. Samozrejme, že chcem ísť do kina! V pohode, rád ti pomôžem. Nie, nedotklo sa ma to. Tak to v žiadnom prípade, ak nechceš pozerať hokej, strávime čas inak. Fakt, som v pohode, naozaj. Jasné, pokojne si to požičaj. Tak tento účes ti naozaj pristane!

Prečo je to tak? Po mnohých dňoch bádania som dospela k nevedeckému a žiadnou americkou univerzitou nepodloženému výsledku, a síce: bojíme sa, že keď ľudia uvidia, akí skutočne sme, prestanú nás mať radi. A preto prispôsobujeme mieru svojej autenticity tomu, s kým práve sme, s ohľadom na to, ako veľmi sa bojíme, že prídeme o jeho priazeň.

A teraz prichádza pointa tejto úvahy: Láska sa raduje z pravdy! Vysvetlím – možno je čas zhodiť masku. Nečakať viac na to, či to urobí ten druhý. Zhodiť masku neunaviteľného, stále veselého, stále úžasne naladeného človeka. Ukázať iným, že máme svoje slabé miesta a slabé momenty, a pozvať ich tak do rovnakej slobody. Pravda oslobodzuje. A láska sa z toho raduje. Láska netúži po hranej dokonalosti. Láska túži po tebe a tvojej dôvere, že aj keď sa jej dáš spoznať, bude ťa milovať.

A viete čo? Dnešnú časť sa mi naozaj nechcelo písať. Naša tretiačka je chorá, naša škôlkarka celú noc nevedela zaspať a okrem toho ma bolí zub.

Ďakujem, že ste v tom so mnou.

 

 

...

Snímka: pixabay.com