Teta Ľudka je obetavá žena. Som Kvetka, mám 26 rokov, a od 18-tich môžem ďakovať Bohu, že nám skrížil cesty. Teta Ľudka je moja suseda- jednoduchá žena, má 53 rokov, manžela, už dospelé deti a veľké hospodárstvo. Nemá ľahké manželstvo, vychovala aj vnučku, no na život nezatrpkla. Rozdala by sa. Veľa pracuje a nikdy nemá čas. Nikdy! Ale málokto to pocítil.

Telefón mi dvíha aj keď práve na poli okopáva zemiaky. Aj o 6 ráno, keď ja som zúfalá a všetci ostatní ešte spia. Veľa rozprávam o všetkom, i o biochémii a mikroorganizmoch z práce, a ona ma počúva. Ja sama by som to nedokázala počúvať, a ona to skutočne znesie :D.

Keď sa vrátim domov z internátu, vždy ma privíta s rukami aj srdcom dokorán. Naučila ma nielen piecť kysnuté koláče, ale aj spôsobu ako vnímať ľudí, ako si všetkých ctiť. Každého pochopí a dokáže ospravedlniť. Ja mám iba otca, preto potrebujem pomoc a rady ženy. Ona má stále odpoveď, lebo sa na všetko pozerá z Božieho pohľadu-a vtedy dáva zmysel naozaj všetko. Ani napriek mojej živej povahe a názorom ma neodsúdila. To ona ma priviedla k Bohu.

Keď som sa pokúsila vžiť do jej kože, povedala som si: na čo sa vydávať? To je bremeno. A hospodáriť? Toľko trápenia pre pár vajec. Aj som jej to povedala do očí. A ona s veľkou gráciou vždy vraví, že manželstvo je prekrásne a muži sú nesmierne dôležití. Deti požehnáva Boh a nie sú vo vzťahu samozrejmosťou, a že zvieratá s poľom jej dal Boh na to, aby to spravovala, kým je tu na zemi. Táto veľká žena s pokorou a trpezlivosťou vždy odpovedala na moje otázky, pomohla mi pozrieť sa na život z inej perspektívy, a strašne mi fandí.

Všetkým mladým ľuďom fandí. Ona jednoducho miluje život a ľudí. Miluje Boha. Je mi vzorom a druhou matkou. Málokto si dokáže predstaviť, čo pre mňa znamená a aký prínos mi ňou dal Boh do života.

(Neprešlo jazykovou úpravou)

 

...

V mesiaci október hľadá Rádio LUMEN v rámci Pretekov čností najobetavejšieho človeka. Ak takého poznáte, napíšte o ňom na www.pretekycnosti.sk a vyhrajte zájazd do Svätej Zeme!

...

Snímka: Flickr.com (CC licencia)