Gianna Jessenová sa narodila sedemnásťročnej matke, ktorá sa jej usilovala zbaviť uprostred ôsmeho mesiaca tehotenstva. Boh s ňou však mal zjavne iné plány. Potrat na Klinike Plánovaného rodičovstva (organizácie, ktorá pred časom vyvolala škandál obchodovaním s orgánmi potratených detských telíčok; pozn. prekl.) sa nepodaril. Dievčatko prišlo na svet s mozgovou obrnou a lekári sa domnievali, že neprežije. Mýlili sa.

Takmer tri mesiace bojovala v nemocnici o život a jej veľká húževnatosť prekvapovala celý personál. Konečne ju mohli prepustiť a bola umiestnená do pestúnskej starostlivosti. Jej nová mama si vypočula verdikt, že je veľmi pochybné, či bude Gianna niekedy loziť alebo chodiť. Táto žena však bola odhodlaná pomôcť jej a aj vďaka hojným modlitbám sa dievčatko napokon naučilo sadnúť si, loziť i stáť. Tesne pred svojimi štvrtými narodeninami začalo aj chodiť, stále s pomocou podporných zariadení.

Dlhodobo sa zúčastňovala rehabilitačných cvičení a bola schopná chodiť bez cudzej pomoci, až keď absolvovala štyri operácie. Stále je niekedy nestabilná a občas padá, ale, ako hovorí, po dvadsiatich deviatich rokoch pádov sa naučila, ako padať s gráciou. Pred dvoma rokmi, keď nohami nedokázala vytlačiť ani trinásť kilogramov, si v miestnom fitnescentre dohodla hodiny so súkromným trénerom a dnes zvláda aj deväťdesiat kíl.

Jej kondícia dosiahla takú úroveň, že začala behať sponzorované maratónske behy, aby sa čoraz širšia verejnosť dozvedela o mozgovej obrne. Len nedávno sa zúčastnila aj známeho londýnskeho maratónu. Beh jej trval viac než osem a pol hodiny a keď dobehla do cieľa, už začínali rozoberať trasu. No predsa to zvládla, aj keď jej krvácali chodidlá a neznesiteľne ju boleli kĺby.

V máji tohto roku ju pozval pro-life poslanec Ted Harvey (autor článku) na všeobecné zasadnutie miestnej Snemovne reprezentantov v Colorade. Nevedel sa zmieriť so skutočnosťou, že jednou zo záležitostí, ktorým sa mali venovať ešte pred letom, bola „oslava“ deväťdesiateho výročia lokálnej pobočky Plánovaného rodičovstva. Bol znechutený z toho, že by si mali s pompou pripomínať genocídu detí. Giannu spoznal zásahom Božej prozreteľnosti len víkend predtým, keď vystúpila ako speváčka na miestnej pro-life akcii. Dozvedel sa jej životný príbeh a zdalo sa mu neuveriteľné, že by bola jej prítomnosť v meste v tom čase len náhodou. Navrhol, či by nemohla otvoriť posledné zasadnutie snemovne pred letnou prestávkou ako známa spíkerka zastupujúca ľudí s DMO spevom národnej hymny.

Keď ju jej mentor predstavil zhromaždeniu, chytila sa ho za rameno, lebo strácala rovnováhu. Pritom cítil, že sa celá chveje. Začala prednes hymny a každý v miestnosti stíchol, pretože ich uchvátil jej krehký hlas. Uprostred piesne jej zrazu vypadli slová a teda chvíľočku len pohmkávala a potom sa ospravedlnila, že je veľmi nervózna. Keď si zas spomenula na text, všetci sa k nej pridali, aby ju ocenili a dodali jej odvahu. Ted podľa vlastných slov cítil, ako to celé zapadá do Božieho plánu.

Keď ju hovorca zastupiteľstva predstavil ako obhajkyňu ľudí s DMO, strhol sa obrovský potlesk, ktorým ju jednak odmieňali za spev, ale aj uznávali za jej aktivity. Iróniou bolo, že jej hneď prišiel zablahoželať nielen prominentný reportér zo známych denverských novín, ale tiež zástankyňa organizácie Plánované rodičovstvo. Bolo vidno, že Gianna si všetkých získala, a pôda bola pripravená.

Nastal okamih pravdy. Ted sa opäť ujal slova a pár slovami opísal, ako Gianna prišla k svojmu hendikepu. Vylíčil, že to nebol nejaký krutý trik prírody, ale rozhodnutie jej matky, ktorá si zvolila potrat vo vysokom štádiu tehotenstva. Opísal procedúru, ktorou sa vykonával daný zákrok (silne koncentrovaným soľným roztokom, ktorý sa vstrekol do maternice a mal za následok, že dieťa bolo rozleptané zvonku i zvnútra). V prípade Gianny však nedošlo k tomu, k čomu sa zvyčajne smerovalo – že by bol vyvolaný pôrod už usmrteného dieťaťa. Vysoká koncentrácia soli zabránila prívodu kyslíka k jej mozgu a zapríčinila DMO.

V momente, keď sa Ted snažil vysvetliť absurdnosť osláv organizácie, ktorá v podstate mohla za Giannino poškodenie, ho prerušil hovorca snemovne. Môže vraj pokračovať iba vtedy, ak sa jeho príhovor nebude týkať „práve prerokovávaného výnosu“. Nato sa pán Harvey ohradil, že chcel len ukázať, čomu pripravujú ovácie. Nasledovalo ohlušujúce ticho. Ted sa vrátil na svoje miesto a celý sa triasol, no zároveň v duchu jasal, že päť ťažkých rokov práce na pro-life poli stálo za to.

Predseda jeho strany aj ďalší poslaneckí kolegovia sa s ním odmietli rozprávať. V spomínanom denníku sa obhajkyňa Plánovaného rodičovstva vyjadrila, že „bolo nemiestne použiť ľudskú bytosť na presadzovanie svojej osobnej agendy“. No dali priestor aj Gianne, potešenej, že niekto rozpovedal jej príbeh. „Musíme sa zaoberať ľudskou stránkou. Som rada, že môžem hovoriť v mene nenarodených detí. Ak je potrat o ľudských právach, kde potom boli tie moje?“

Áno, Gianna Jessenová je ľudská bytosť. Bola ňou aj v lone svojej matky. Bola ňou rovnako na pôde snemovne štátu Colorado. A Ted Harvey sa cíti poctený, že mu Najvyšší umožnil poukázať na tento neodškriepiteľný fakt práve u neho v práci.

...

ČÍTAJTE AJ:

Žena po potrate: Keby mi vtedy niekto ukázal, aké veľké je dieťa v desiatom týždni 

Maroš, keby som ťa poznala skôr, nedala by som si to dvakrát zobrať. Nikto mi nepovedal, čo je to potrat 

Zuzana Stohlová Kiňová z Poradne Alexis: Naučili sme chlapov užívať si, bez zodpovednosti za nový život 

...

Pridajte si nás na Facebooku, nezmeškáte žiadny hodnotný text;)

...

Snímka: