Aký je Rišo Čanaky manžel? :)

Je to s ním ťažké. :) Hociktorá by to s ním veru nezvládla. :) Frfloš a niekedy veľké dieťa, alebo skoro stále veľké dieťa? :) Zahrajko nie je rola, to som proste ja, a s tým sú spojené aj komplikácie. :)

Ktorými vlastnosťami ťa oslovila tvoja manželka?

Je krásna, múdra, vznešená a dokáže bojovať, keď mne ubúda síl. Vidí svetlo tam, kde som slepý. Má odvahu vtedy, keď sa bojím. Je to levica a oddaná rodine. :)

Aké boli tvoje začiatky s dievčatami? :)

Naivita. Zbrklosť. A potom, samozrejme, mnoho sklamaní.

Existuje „optimálny čas, ako dlho majú spolu zaľúbenci chodiť?

Je to veľmi individuálne. Ja som s manželkou chodil štyri roky a cítili sme, že tri roky by bohato stačili, ale chodil som na vysokú školu a museli sme riešiť aj bývanie. No po istom čase začnú už počas chodenia vznikať akoby manželské problémy, ale ako manželia ich ešte riešiť nemôžeme. Napríklad oblasť sexuality alebo sa dvaja poznajú už tak dobre, že je načase ísť do ďalšieho levelu, pretože začnú stagnovať. Už sú zrelí, aby spolu bývali, rozhodovali sa o väčších veciach ako len aké kino vybrať. :)

Kedy príde ten správny čas na svadbu?

Jablko treba odtrhnúť včas, inak spadne zo stromu a zhnije. A úplne zbytočne. :(

Máš pätnásťročnú dcéru. Akým spôsobom jej hovoríš o predmanželskej čistote?

Priamo. Je jej to jasné. Nie je zbrklá, ako som bol ja. :) Počká si na princa, ktorý bude musieť dokázať, že je jej hoden. :)

Čo dokáže mladých motivovať, aby takto žili?

Motiváciou k čistote je len láska. Láska, ktorá rešpektuje panenstvo na oboch stranách. Nemám právo siahnuť na niečo, za čo nie som ochotný vziať zodpovednosť.

Okrem dcéry máš aj dvoch synov (12 a 5). Odporúčaš modliť sa za budúcich partnerov detí?

Jednoznačne áno. Okrem partnerov aj za kopec iných vecí, ale rodičovské krídla budú asi veľmi dlho útočišťom pre ich deti aj počas dospelosti. Byť nablízku, v modlitbách, a ochotní nenásilne pomôcť, keď treba. To už je poslaním rodičov. :)

Čo ti prvé napadne, keď počuješ slovné spojenie „dobré manželstvo?

To isté ako „dobré víno“. :) Vyzreté, prešlo si kvasením, burčiakovým obdobím, keď to šumelo a menili sa chute, až nakoniec prišla „nádoba“ rodina, kde môžu všetci čerpať z toho, koľko zainvestovali do vzťahov. Nedá sa len čakať na zázraky z neba. Bez práce na poli, okopávania, trhania buriny, obstrihávania atď. to jednoducho nejde. Potom má význam žiadať Pána úrody, aby požehnal a premenil to ľudské na Božie...

Na Púti zaľúbených si povedal: Nikdy by som neveril, že čím je naše manželstvo staršie, tým viac naša láska rastie, aj keď svet hovorí opak.Ako môže človek dospieť do takéhoto stavu?

No, to bude asi tá druhá strana mince... ako sa píše v knihe Kazateľ. A trojitá šnúra sa tak ľahko nepretrhne. Ako deti sme počúvali rozprávky o troch prasiatkach. Stále je to o tom istom. Ako si vzťahy postavíme, tak budú držať v časoch krízy. Vlci sú stále nablízku.

Je teda manželstvo tak trochu aj „lotéria“?