Nachádzajú sa v biznise kresťania? Podnikanie sa považuje za oblasť, v ktorej, ak chce človek prežiť, musí klamať, podvádzať, mať široké lakte...

Áno, nachádzajú. A myslím si, že práve kresťania majú v biznise priestor, pretože skutočný biznis nie je beh na krátke trate. Nie je to šprint, ale maratón, a vyžadujú sa tu skutočné kresťanské hodnoty: vytrvalosť, trpezlivosť, pokora, vedieť dotiahnuť veci do úspešného cieľa, úcta k svojim obchodným partnerom... Ak človek dodržiava kresťanské hodnoty, približuje ho to k úspechu.

Koľko rokov podnikáš?

Ako živnostník od roku 2001, tomu čo robím dnes, sa venujem zhruba 10 rokov.

O čo ide?

Venujem sa firemného poradenstvu v oblasti služieb. Ide o finančné poradenstvo – vyhľadávanie verejných zdrojov na projekty mojich klientov. Ak má môj potenciálny klient plán, ktorý chce rozvíjať alebo robiť, som mu schopný poradiť, čo z toho sa dá spolufinancovať z verejných zdrojov (štátnej pomoci, štrukturálnych fondov alebo európskej pomoci) – s cieľom, aby sa jeho zámer pozdvihol na vyššiu úroveň.

 

UROBIŤ VEĽA DOBRA

Tvoj otec ti v detstve povedal: Rob niečo, čo ľuďom pomôže. Ako sa na to pozeráš dnes, s odstupom času?

Je to stále viac a viac pravda. Má zmysel robiť to, čo prináša úžitok konkrétnemu zákazníkovi alebo klientovi, má to však aj širší spoločenský, podnikateľský a sociálny rozmer. Ak v mojom biznise robíme projekt, ktorý má zmysel, je to prospešné. Pôsobím v sektore, kde sa dá urobiť veľa dobra, pomôcť mnohým veciam.

Výhoda mojej práce je v tom, že tento sektor je veľmi komplikovaný. Keby to bolo jednoduché, každý si to urobí sám. To, že je to náročné, mi dáva prácu a umožňuje, že veci, ktoré by sa inak neurobili, sa spraviť môžu.

Otázku služby, ktorú mi vštepoval otec, vnímam aj teraz: mojou robotou sa dá naozaj slúžiť ľuďom. Viem im pomôcť v tom, čo chcú robiť.

Sú prípady, keď si povieš, toto nie je dobrá vec, nejdeme do toho?

Jasné, a je ich dosť. Tento sektor je aj nešťastný. Tým, že peniaze nemajú pána, neexistuje primárna zodpovednosť majiteľa, chodia aj za mnou ľudia s rôznymi nezmyselnými projektmi a mnohých odmietam, s mnohými nespolupracujem z rôznych dôvodov.

V čísla to ako vyzerá?

Keď sa stretnem zo 100 ľuďmi, je z toho asi 5 projektov, ktoré robíme.

Čo ťa ešte naučili rodičia pre podnikanie?

Prvoplánovo by sa mohlo zdať, že nič, pretože moji rodičia podnikatelia nie sú. Otec bol vo verejnej službe, mama bola učiteľka. Z tohto pohľadu som v rodine nemal vzor, ktorý by som mohol nasledovať. Naučili ma však základy.

Naučili ma úcte k druhým, vždy ich pozorne počúvať – a to je v biznise dôležité. Ďalej ma naučili poriadkumilovnosti, aj keď sa to niekedy nezdá. Časovej poriadkumilovnosti, vedieť si rozdeliť prácu, nalinkovať si, čo kedy treba robiť (teraz mám stretnutie, teraz analýzu, teraz musím ísť za klientom).

Naučili ma zodpovednosti, ak niečo sľúbim, aby som to dodržal. Mama ma veľmi naučila trpezlivosti a pokore. Otec mi dal zasa rozhľad, tým, že sa pohyboval v politike, aj jeho pôsobenie a vzťahy boli celospoločenské. Dokázal sa na veci pozrieť z nadhľadu. Naučil ma aj to, že sa snažil pomáhať Cirkvi.

 

SVETSKÉ A MORÁLNE ZÁKONY

Viac razy si povedal, že je dôležité deliť si čas medzi Boha, rodinu a prácu. Existuje nejaký pomer, ako to zvládnuť?

Aj u mňa sa to vyvíja. Pred samotným delením času je dôležité uvedomiť si priority. Najdôležitejší má byť vzťah s Bohom, potom rodina a potom práca. Aj keď to tak časovo možno nevyzerá, keď je človek od rána do večera v práci. Má to však rôzne odtiene – komunikovať sa dá s rodinou aj počas dňa, snažíme sa nezabúdať na rôzne výročia, čo máme (či s manželkou alebo deti).  Čiže počas práce myslím aj na rodinu a Boha.

Dôležité je toto nastavenie a podľa toho sa odvíjajú spôsoby, ako to dosiahnuť, ako si zvoliť konkrétne nástroje. Znamená to, že cez víkendy nechodím do roboty a som s rodinou. Zaviedol som si svoj family day, pol dňa z jedného pracovného dňa v týždni budem so svojou rodinou. Idem do práce ráno a od jednej som už s rodinou.

Existuje podľa teba rozdiel medzi kresťanským podnikateľom a tým, ktorý nie je veriaci?