Ako si spomínate na svoje detstvo, ktoré ste prežili v Iraku?

Boli sme celá rodina spolu – rodičia a súrodenci –, boli to krásne časy. Nič nám nechýbalo. Až kým na nás neprišla „búrka“. Otec zomrel na svojom pracovisku počas výbuchu, pracoval pre ministerstvo obrany. Matka zomrela na ťažkú chorobu a brat zahynul pri autohavárii na motorke.

Zostala som úplne sama a osamelá. Sestra sa už dávnejšie vydala do Švédska, v Iraku som už nemala nikoho blízkeho. Chýbala mi rodičovská láska. S otcom som mala veľmi dobrý vzťah, bol mojím vzorom. Spomínam si, ako sme počas nedieľ a kresťanských sviatkov chodili do kostola, ako sme spolu slávili Veľkú noc.

Kedy sa začala situácia pre kresťanov zhoršovať?

Režim Saddáma Husajna bol tvrdý, ale vládol železnou rukou a to zabezpečovalo akú-takú bezpečnosť. Keď jeho režim padol a do oblasti v roku 2003 prišla americká armáda, situácia kresťanov sa zhoršila. Začali byť čoraz viac utláčaní zo strany šiitov. Šiiti sa zmocnili vlády a situácia sa pre kresťanov stále zhoršovala, boli nútení emigrovať do Kanady, Austrálie či iných krajín. Mosul bol baštou kresťanov, a pritom už od roku 1960 ho kresťania pomaly opúšťali.

 

V IRAKU SOM NEMOHLA BYŤ OBLEČENÁ AKO TERAZ

Kedy ste sa vy rozhodli utiecť?

Bolo to tesne pred Vianocami, 22. decembra 2013. Sused, ktorý bol kresťan, pomohol prepašovať ma do Kurdistanu, na bezpečné miesto. V Kurdistane je pre kresťanov pokoj a bezpečný život. Dá sa tam v pokoji dýchať.

Aká bola situácia počas posledných týždňov, ktoré ste strávili doma?

Islamský štát vznikol iba pred rokom, no už predtým v tejto oblasti existovali radikálne skupiny Al-Káidy, ktoré sú dnes známe pod názvom ISIS. Stáli za všetkými atentátmi na moslimov, kresťanov, Arabov, šiitov či sunitov. Po páde Saddáma prichádzali teroristi predovšetkým zo Sýrie. Prvých šesť mesiacov bol pokoj, no potom sa vytvorili skupinky zo strany Sýrie, Saudskej Arábie, Kataru či Jordánska. Začali sa angažovať, vznikol chaos a vypukla občianska vojna, ktorú Irak doteraz prežíva.

Ako sa to dotklo vášho každodenného života?

V Iraku som nemohla byť oblečená ako teraz. Musela som sa zahaliť do čiernej šatky a takto ísť do kostola. Až v chráme som si ju smela sňať a modliť sa. Vonku sme nemali odvahu chodiť v civilnom oblečení.

Akým spôsobom sa to kontrolovalo?

Bezpečnostné zložky v Iraku zabili mnoho nevinných ľudí – kresťanov, len preto, že neboli zahalení. Raz zo súkromnej kliniky vyšla doktorka, nebola zahalená, čo je jasný znak, že bola kresťanka, a hneď ju zastrelili. Boli to radikáli alebo bezpečnostné zložky, padla mŕtva s guľkou v hlave.

Medzi kresťanmi sa začal šíriť strach, radikáli a bezpečnostné zložky vytvorili totálny teror, nik sa neodváži vyjsť von v obyčajných šatách. Provokovať takýmto spôsobom je v meste nemysliteľné.

 

MNOHÝCH MUČILI A TÝRALI

Ako túto situáciu vnímali samotní kresťania?

Každého, kto u nás zomrel násilnou smrťou, sme považovali za mučeníka. Každú nedeľu sme sa v kostole modlili za tých, čo zomreli nespravodlivo a za svoju vieru.

Raz sa stalo, že miestny kňaz v našej štvrti v Móse upratoval po bohoslužbe chrám aj so štyrmi chlapcami. Ako skončili, vyšli z kostola a každý chcel ísť domov svojou vlastnou cestou. Rýchlo sa k nim priblížilo auto s maskovanými mužmi, ktorí boli ozbrojení, a všetkých piatich na mieste zastrelili.

Pamätám si, že keď som ešte v roku 2013 bola v Iraku, každý deň sme sa v kostole modlili za jedného či dvoch nových mučeníkov, ktorí padli nevinne.

V Európe si nevieme predstaviť, čo znamená stáť pred možnosťou zomrieť za svoju vieru. Ako ste to prežívali?

Veľmi dobre si pamätám, koľko ľudí sa stalo obeťou únosov – mnohí kňazi, biskupi i ďalší. Mučili ich a týrali, zomreli len pre svoju vieru. Mnohých kresťanov vydierali, pretože pochádzali z bohatých rodín, a pýtali si peniaze, vraj ich budú chrániť. Niektorí sa vrátili domov živí, iní napriek peniazom ako mŕtvoly.

Pápež apeluje na mier a modlí sa za vás. Dostali sa jeho slová do Iraku?