Tento týždeň sme boli svedkami toho, že sila politika nespočíva v tom, že nikdy neurobí chybu, ale v tom, že si ju dokáže priznať a prijať za ňu zodpovednosť. Kľúčové udalosti sa stali aj v regiónoch a na rozhodnutiach koaličnej rady.


Daniel Lipšic

V pondelok večer mal Daniel Lipšic autonehodu, po ktorej skonal 73-ročný chodec. Udalosť zasiahla nielen život obete a jeho rodiny, ale aj Daniela Lipšica, jeho blízkych ľudí a zároveň celú politickú scénu.

Nikdy predtým som nevidel Lipšica tak hlboko vážneho a smutného, ako pri dvoch tlačových besedách, ktoré mal po tejto nehode. Pokým na prvej vyhlásil svoju úprimnú ľútosť, prejavil snahu spolupracovať s vyšetrovateľmi a pomôcť rodine pozostalého, na druhej besede už pred médiami ohlásil, že sa vzdáva poslaneckého mandátu.

Počas tohto vyhlásenia sa dala atmosféra v tlačovej miestnosti NR SR krájať. V očiach Daniela Lipšica bolo vidieť obrovskú ľútosť z toho, čo sa v pondelok stalo (od sĺz rozhodne nemal ďaleko). Médiá a ostatní účastníci stretnutia zas prežívali veľkú bázeň a uvedomenie si, že pred nami stojí politická osobnosť, ktorá vie urobiť správne rozhodnutie, aj keď je to ťažké.

Veľkosť muža totiž nespočíva v tom, že nikdy neurobí žiadnu chybu. Skutočný muž si dokáže priznať chybu, poprosiť o odpustenie a zobrať na seba zodpovednosť. A to Daniel Lipšic, na rozdiel od mnohých politikov v minulosti, vo štvrtok urobil.

Vláda podporí živnostníkov a podnikateľov

Koaličná rada sa tento týždeň na svojom zasadnutí dohodla, že od budúceho roka sa živnostníkom zvýšia paušálne výdavky zo 40 % na 60 %, s limitom z 5 040 € na 20-tisíc €. Pre tých, čo tejto problematike až tak nerozumejú – mnohí živnostníci budú vďaka vyšším paušálnym výdavkom platiť nižšie dane a nižšie odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Háčik je však v tom, že nie všetci. Dotkne sa to pozitívne iba tých, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky a súčasne zarábajú viac ako 865 € mesačne (v hrubom – na faktúru). Tým s menším mesačným zárobkom sa, bohužiaľ, situácia nijako nezmení a budú na tom rovnako ako doteraz. Vláda tiež urobila kompromis s firmami. Síce zavádza daň z dividend, znížila ju však z navrhovaných 14 % na 7 %.

Malí a strední podnikatelia tvoria dve tretiny podnikateľského prostredia Slovenska. Práve drobní obchodníci, firmičky s niekoľkými zamestnancami sú tí, ktorí tvoria kostru ekonomiky našej krajiny. Väčšinou nezarábajú milióny ani státisíce, ale často sú to rodinné firmy, v ktorých sa ľudia snažia otočiť každé euro. Preto je dobrá správa, že vláda im začína venovať viac svojej pozornosti a chce im uľahčiť ich fungovanie. Na druhej strane sú tieto návrhy dosť nesystémové a pripomínajú trochu vlaky zadarmo – potešia síce vybranú skupinu obyvateľstva, ale mnohých živnostníkov sa to absolútne nedotkne a sú o benefity ukrátení.

Odvolávanie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka

V piatok sa opozícia pokúsila odvolať premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Samozrejme, čísla v parlamente nepustia a nepodarilo sa jej to, no na tejto schôdzi bolo zaujímavých niekoľko faktov:

1. Zneužitie moci. Andrej Danko presunul v júli mimoriadnu schôdzu o Kaliňákovi na september, úplne proti všetkej politickej tradícii, ktorá dovtedy v parlamente fungovala. A výsledok sa dostavil – dnes už máloktorý občan na Slovensku rieši kauzu Bašternák.

2. Politická kultúra. Zatiaľ čo Daniel Lipšic ukázal vo štvrtok príkladnú politickú kultúru, v piatok ukázal Robert Fico presný opak – po tom, ako predniesol svoj úvodný príhovor, vyzval všetkých členov vlády a vládnych poslancov (áno aj poslancov, ktorých úlohou je byť v parlamente), aby opustili rokovaciu sálu a nechali tam opozičných poslancov samých. Podľa ústavy je úlohou premiéra zodpovedať sa parlamentu. Nie prikazovať poslancom, čo majú robiť a nebyť ochotný vypočuť si žiadnu kritiku.

3. Neprítomnosť ĽSNS. Počas odvolávania premiéra a ministra vnútra nebol ani jeden poslanec ĽSNS v rokovacej sále. Dôvod môžeme síce iba hádať, ale je možné, že to súvisí s tým, že strana Mariana Kotlebu plánuje podporiť koalíciu v zbavení Igora Matoviča poslaneckého mandátu. Je možné, že vládne strany a ĽSNS nakoniec nebudú mať k sebe v niektorých veciach až tak ďaleko.

Dobrá správa na záver

Poslanci mestského zastupiteľstva v Ružomberku schválili v utorok zákaz hazardu na území ich mesta! V praxi to znamená, že v meste sa už žiadne nové hazardné podniky nebudú môcť otvárať a tie súčasné budú zatvorené do dvoch rokov. Je to skvelá správa pre Ružomberok i pre našu krajinu. Menej hazardu = silnejšie rodiny = krajšie Slovensko.

...

Nebeský Otec, prosíme ťa za zosnulého muža a rodinu, ktorej sa dotkla pondelňajšia autonehoda. Daj tomuto mužovi uzrieť tvoju tvár a jeho rodine daruj svoj pokoj. Prosíme ťa aj za Daniela Lipšica, aby si ho preniesol cez túto udalosť, a aby to bol čas, keď sa väčšmi priblíži k tebe.

Otče, prosíme ťa za našu vládu. Daj jej múdrosť, aby vedela správne rozhodovať o našich spoločných financiách. Daj, aby si jej členovia uvedomovali, že majú byť dobrými správcami a ochraňuj ich od akýchkoľvek pokušení.

Otec, prosíme ťa špeciálne za nášho premiéra. Daj, nech spozná že ty si Boh, ktorý je nad všetkými. Daj, nech prežije vo svojom srdci, že ty si skutočný vládca tejto krajiny a tohto sveta.

Otec, ďakujeme ti za poslancov v Ružomberku. Prosíme ťa, nech ich rozhodnutie je inšpiráciou pre ďalšie mestá a ich obyvateľov. Amen.

...

Snímka: Flickr.com (CC licencia)