1. Som mŕtvy. Alebo vážne chorý.

Aj keď mám tušenie, že mnohí vážne chorí na Pochod za život aj tak prídu. Čím zahanbia mnohých, ktorým zdravie dobre slúži. 

  1. Absolútne nemám finančné prostriedky na cestu do Bratislavy.

V sociálnej situácii niektorých rodín to môže byť objektívny dôvod. Ale rovnako dobre to môže byť snaha o výhovorku. Kto nechce, hľadá dôvody, kto chce, hľadá spôsoby. Skús sa dostať na Pochod ako dobrovoľník, odvez sa s niekým alebo požiadaj niekoho o pomoc. Ak si v pozícii, že môžeš poskytnúť pomoc, tak ju ponúkni: „Idem na Pochod a mám v aute dve voľné miesta“ či „Zaplatím cestovné do Bratislavy a späť dvom ľuďom“. Môžeš to urobiť aj prostredníctvom FB kampane Zoberiem ťa na Národný pochod za život

  1. Mám neodkladné pracovné alebo rodinné záležitosti.

Som na služobnej ceste. Strážim malé deti. Žením sa.    
Ak ty sám sa teda nemôžeš zúčastniť, pomôž potom tým, ktorí môžu, ale nemajú na to prostriedky. 

A poznám jeden neospravedlniteľný dôvod. Môžeme ho nazvať rôzne.

  1. Lenivosť. Pasivita. Nezáujem.

Nechce sa mi. Je mi to jedno. Nič sa tým nezmení.

Tvoje deti či história sa ťa raz spýtajú: „Čo si v tej dobe urobil? Prečo si nebol aspoň na Národnom pochode za život?“ Priprav si lepšiu odpoveď ako „Bol som na záhradke“ alebo „Do Bratislavy je to ďaleko“.

A teraz úplne vážne a priamo: Neseď doma a určite príď 20. septembra do Bratislavy na Národný pochod za život! Ako poslanec Národnej rady poznám spoločenskú situáciu a mechanizmy v zákulisí. Preto ti hovorím, že tvoja účasť má veľmi veľký význam. Prísť a postaviť sa za život. Je to to najmenej, čo môžeš urobiť. Ešte tým neriskuješ život, stratu majetku či zamestnania. Bude ťa to stáť jeden voľný deň a možno 20-30€ na dopravu. A za to to stojí! Ide predsa o život! 

K účasti na Národnom pochode za život vyzývajú aj naši otcovia biskupi v pastierskom liste.