Kráčam po mačacích hlavách, opätky čižmičiek sa vadia s kamennými kockami. Dokonalé čižmičky neladia s dokonalými prastarými kockami. Klopkám, občas musím dať pozor na rovnováhu.

V maličkom antikvariáte, pár minút pred záverečnou, hrá clivo a nostalgicky zrejme majiteľ sólo na husliach. Sú dokonalé, zvuk tiež. Ktovie však, či nie sú na predaj. Hm, to je vec, ktorá mi k tomu nesedí. Prečo nie je všetko tak top ako môj červený rúž ladiaci s farbou čižmičiek?

Pod bránou, strážiacou vstup do starého mesta, sa pokúša o rovnaké sólo starý pán na rozkladacej stoličke. Strasie ma aj za neho, tóny jeho huslí mi prídu zúfalo žalostné a akoby popierajúce harmóniu zvuku aj dokonalého ťahu huslistu.

Mačacie hlavy stále obžierajú moje dokonalé opätky.

Kým kráčam na miesto pracovného stretnutia, nespokojne myslím na deti. Nechcelo sa im do úloh ani do pomoci. Moja predstava o dokonalosti bola poslaná do hája. Im to stačí takto. Nemám rada ich účelovú hluchotu a ony moje účelové pripomienky. Vybíjame dokonalosť zo života, každý svojím spôsobom.

Mačacie hlavy ma nasmerujú do kopca.

V hlave mi ešte prebleskuje opitý zdravotník, s ktorým som sa doobeda stretla a z ktorého neschopnosti udržať sa mimo steny mám stále zimomriavky. Čakala som od neho dokonalú pomoc pre moju chrbticu. Neprišla. Prišlo tam zlyhanie a pád. Premietam si slová, čo som mu povedala, celá zdesená a pritom racionálne si istá, že tento muž mi dnes rehabilitáciu nespraví. Nedokonalosť. Na takom mieste!

Mačacie hlavy dokonale trápia moje nedokonalé nohy, ktoré ma v dokonalých topánkach s dokonalými opätkami dokonale bolia. Hlúposť byť zas zvonku dokonalá, žena! Mohla si si radšej vziať svoje čižmy, nie dcérine. Ale... to túžba po dokonalosti. Dokonale zladená. Aj prívesok ladí.

Prečo nie som dokonale spokojná? Prečo mám srdce nedokonale pokrčené strachom, obavami z nesprávnej výchovy, prečo ho zdeformujú ubolené nohy v dokonalých topánkach?

Stretnutie sa začína v maličkej kaplnke. Sedím v prvej lavici, oči mi zachytia nedokonale vyžehlený, pokrčený oltárny obrus. Ešte aj tu!

Počas omše kňaz za pochodu dohaduje druhé čítanie a prosby. Och. Och!

Neostáva mi nič iné, len sa vytrvalo dívať na tú poslednú Dokonalosť. Na Neho. Naplno sa sústrediť na všetko, čo je v Ňom v súlade a presne sedí, v čase, v priestore, v cítení, v prežívaní. Ten, ktorého dokonalosť nezničia mačacie hlavy, žalostné tóny huslí, trucovanie detí ani indispozícia.

Láska sa nedá pokaziť.

Dívaj sa, dívaj! Naberaj! Nasávam slová čítaní aj evanjelia a červené čižmičky sú mi zrazu ukradnuté – napriek predstave dokonalosti. Každé písmeno do mňa presne sadá. Každé slovo liturgickej modlitby akoby plátalo moje potrhané predstavy o dokonalosti, ale úplne inej, ako som chcela ja. Z rozstrapkanej látky mojej túžby po kráse a plnosti, utkanej takými čudnými a neladiacimi niťami, sa stáva v okamihu zdvíhania Eucharistie v mojom vnútri nádherný gobelín. Votkáva sa do mňa Láska. Prišla sama, aby napravila moje pokusy o dokonalosť, pretože je sama dokonalá.

Kľačím ticho. Nikdy dostatočne nepochopím tento láskavý krok môjho Milovaného. Bez výčitky vstupuje ku mne, s tichým porozumením mojej túžby po dokonalosti, a daruje sa mi.

„Keď máš mňa, nepotrebuješ sa pechoriť za ničím. Ja som tvoja dokonalosť, ktorú nerozbijú ani žalostné tóny, ani nik a nič. Milujem ťa dokonale takú, aká si. To ti stačí.“

Uprostred pracovného posedenia sa mi roztrhne šnúrka s príveskom. Potichu ju vkladám do vrecka, pokoj v srdci betónový.

Nevadí, nevadí.

Keď mám Jeho, nepotrebujem už nič.

 

 

...

Snímka: pixabay.com