Ak ste z podobného cesta ako ja, tak pohľad na tak dlho rozkvitajúcu lásku a jej úspech v teste času nie je iba dačo na zahriatie srdca, je to inšpirácia. Núti ma snažiť sa omnoho viac v mojom vlastnom vzťahu, aby sme jedného dňa aj my s mojou polovičkou mohli spoločne prevetrávať naše barličky! Sladké staršie páry nám pripomínajú, že ak sa dostatočne snažíš, všetko je možné - dokonca impozantné príbehy lásky trvajúce generácie. Tu je 27 lekcií o láske, ktoré sa môžeme naučiť od pravdepodobne najväčších učiteľov lásky tam vonku!
 
1. Nezabúdajte na malé dotyky
 
Zatiaľ čo z času na čas úžasne padnú veľké, dych berúce skutky, sú to práve malé, časté gestá, ktoré dajú vášmu partnerovi denne pocítiť, že je milovaný. Bozk na privítanie alebo na rozlúčku; šálka čaju ako dôkaz záujmu, keď vaša polovička pracuje;  rýchla masáž pliec pred televízorom; jedna ruža, keď sa cítite obzvlášť romanticky, alebo len jednoduchá ponuka vyniesť raz za čas odpadky. Možno sa vám tieto veci zdajú nedôležité, ale práve malými vecami živíme v čase naše vzťahy.
 
2. "Láska nie je o rátaní rokov, ale o práci na rokoch, ktoré sa rátajú." (Michelle Amand)
 
(nápis na tričkách - SPOLU OD 1961)
 
3. Páry, ktoré sa spolu smejú, spolu zostanú!
Spoločný chichot s tým, koho milujete, je jedným z najosviežujúcejších a najposilňujúcejších vecí vo vzťahu, nemám pravdu? Ak sa vám nejako nedarí zasmiať len tak samým od seba, prečo si spolu nepozrieť v televízii veselý film alebo na YouTube nejaké bláznivé video? Nebudete sa cítiť iba šťastnejší, ale tiež bližšie k svojmu partnerovi.
 
4. Buďte telesní
 
Nie, nemyslím "to" (hoci aj "to" je super!) - ale fyzický kontakt s vaším milovaným je kľúčový na udržanie pocitu intimity počas všetkých tých rokov. Nemusia to byť veľké, nepríjemné preukazovania si náklonnosti na verejnosti (nikto by nechcel byť tým párom, však?), ale bozk na čelo, upokojujúce pohladenie po chrbte či krku, masáž či len držanie sa za ruky vám pomôžu cítiť väčšie spojenie s vaším partnerom. Skúste to!
 
5. Počúvajte sa navzájom
  
 
Znie to ako rada z profesionálnej internetovej stránky, ale je neuveriteľne ľahké vypadnúť z vozňa, aj pri základných veciach! Byť naporúdzi partnerovi, keď má zlý deň, byť prítomný pri zdieľaní sa s osobnými výhrami alebo načúvanie počas hádky namiesto ignorácie či presadzovania si svojho za každú cenu - to sú jednoduché kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste vášmu vzťahu pomohli vytrvať v čase. A ak už o tom hovorím...
 
6. "Neľúbiš preto, že si našiel dokonalú bytosť, ale preto, že si sa naučil nedokonalú bytosť vidieť dokonale." (Sam Keen)
 
7. Komunikujte, komunikujte, komunikujte!
 
Nezáleží na tom, akí blízki ste si s vašou polovičkou, mnohokrát nebudú schopní zázračne zaregistrovať, že ste rozrušení, kým im nevyjavíte svoje pocity. Nebojte sa dať ich najavo a komunikovať s vaším partnerom; uzavrieť myšlienky vo svojom vnútri je istý spôsob, ako si počas rokov vybudovať  horkosť, zatiaľ čo podelenie sa o pocity povedie k väčšej blízkosti vo vzťahu.
 
8. Oslavujte spolu dobré časy
 
Aj keď to nemusí zahŕňať práve spoločné skákanie na posteli (hoci, prečo nie?!), treba si povedať o zdieľaní šťastných momentov s vaším milým, milou. Spojenie sa v niečom, čo vám spôsobuje radosť, je povznášajúce a zblíži vás to viac než kedykoľvek predtým. A ak už o tom hovorím...
 
9. ...A buďte si oporou v časoch zlých
 
Keď idú veci dolu vodou, buďte tu jeden pre druhého. Presne tak, ako zdieľanie dobrých čias vás zblíži, rovnako aj podpora v ťažkých momentoch vám dá pocit, že ste jeden tím.
 
10. "Láska znamená ľúbiť niekoho za to, akým je, akým bol a akým bude." (Chris Moore)
 
11. Pamätajte si, kde ste začali
 
Ak ohľadom vášho vzťahu cítite beznádej (nenadávajte si, naozaj sa to stáva!), vráťte sa v mysli tam, kde to pre vás dvoch celé začalo! Myslite na chvíle šťastia, na zážitky, ktoré ste spolu zažili, a spomeňte si najmä na to, prečo ste sa vôbec zamilovali. A vlastne, prečo neabsolvovať tento výlet do minulosti spolu s vašou polovičkou? Ak máte fotografie (a pohár vína), ešte lepšie!
 
12. Láska nie je vždy ľahká (ale tak veľmi za to stojí)
 
Tieto zlaté staršie páry boli spolu v dobrom aj zlom; obstáli vo svojej kope hádok. Nemohlo to byť vždy ľahké, ale veď ani život, ani láska ľahké nie su! Zostať spolu aj v ťažkých chvíľach je testom charakteru a sily vašej lásky: ak to zvládnete v búrke, už nič vám nebude stáť v ceste!
 
13. Oslavujte svoju lásku
 
Možno nie ste veľmi na sviatky, ako je Deň sv. Valentína - ale to nie je problém! Vymyslite maličké, milučké spôsoby, ako osláviť váš vzťah. Môže to byť pozdrav v ten najromantickejší z dní, môžu to byť raňajky do postele, alebo pohár šampanského na mieste, kde ste si dali prvú pusu. Všetky tieto gestá ukazujú, ako veľmi si vážite vašu lásku!
 
14. Láska je to, čo ste si s niekym prežili." (James Thurber)
 
15. Chodievajte na schôdzky
 
Ak je jedna vec, ktorú som sa za tie roky naučila a s ktorou títo milí starší ľudia budú súhlasiť, je dôležitosť schôdzok. Aj keby ste už spolu boli roky rokúce, držte si tradíciu schôdzkovania raz za týždeň či dvakrát za mesiac - je to krásny spôsob, ako vo vašom vzťahu udržať romantiku. Skúste si každý mesiac vybrať inú reštauráciu, chodievajte spolu na dlhé prechádzky alebo len strávte kúsok spoločného kvalitného času, ďaleko od šialeného davu.
 
16. Pamätajte si, že láska je dlhotrvajúce priateľstvo
 
Samozrejme, vaša polovička je v centre vášho zamilovaného záujmu, ale je tiež (alebo by mala byť!) jedným z vašich najbližších priateľov. Robte spolu hlúposti! Buďte voči sebe otvorení a podporujte sa tak, ako to robia naozajstní priatelia. Zabávajte sa spolu. Byť priateľmi - to pridá vášmu vzťahu ďalšiu úroveň. Pestujte si ju - je neoceniteľná.
 
17. Skúšajte spolu nové veci
 
Namiesto vysedávania pred televízorom už entú noc za sebou, prečo nevyskúšať spolu dačo nové a iné? Je to výborný spôsob, ako váš vzťah trochu okoreniť.
 
18. "Láska nie je to, keď si viete pri sebe niekoho predstaviť. Láska je, keď si neviete seba predstaviť bez niekoho." (neznámy)
 
19. Ospravedlnenie žne úspechy
 
Niekedy je to tá najťažšia vec, povedať "prepáč", ale aké zázraky dokáže spôsobiť! Skúste nabudúce počas hádky povedať "Je mi to ľúto", hoci to práve nebudete vy, kto bude mať na to dôvod. Čo je dôležitejšie - mať pravdu alebo sa posunúť ďalej?
 
20. Začnite tradíciu
 
Či už je to piknik každú nedeľu popoludní, palacinky na večeru každú sobotu alebo výlet do kina každú tretiu stredu v mesiaci, začníte spolu nejakú zábavnú tradíciu! Nepodceňujte hodnotu možnosti tešiť sa pravidelne na dačo spolu s vaším milovaným,milovanou: nielen že vám to dá dobrý dôvod na spoločné chvíle; tiež sa to stane "vašou vecou" a budete jedným z "tých párov" (viete, že chcete).
 
21. Ľúbte aj sami seba
 
Zahŕňať vašu polovičku láskou a náklonnosťou je superdôležité, ale nezabúdajte preukazovať trochu starostlivosti aj sebe! Ak budete ľúbiť samých seba, stanete sa schopnými ľúbiť ostatných viac. Je to zázrak!
 
22. "Pretože láska je nesmrteľnosť." (Emily Dickinson)
 
23. Prekvapujte jeden druhého!
 
Chodiť na schôdzky a mať vlastné tradície je super (samozrejme, veď som vám to práve povedala ja sama!), ale treba spomenúť aj spontánnosť a potrebu prekvapovať svojho partnera aspoň raz za čas, aby ste tak do vzťahu vniesli opäť trochu iskry. Pokiaľ nemáte polovičku, ktorá z duše neznáša prekvapenia, choďte do toho! Urobte občas dačo nezvyčajné: zastavte sa u svojho milého, milej na poludnie v kancelárii a skočte na obed spolu, objednajte len tak z rozmaru kyticu ruží (dievča o tom môže len snívať...) Tieto prekvapenia nemusia byť obrovské; aj tá najmenšia zmena rutiny môže byť príjemná.
 
24. Bojujte čestne
 
Prídu chvíle, keď budete cítiť pokušenie vybehnúť na svojho partnera nepeknými, zraňujúcimi slovami. Hoci vás v tom momente uspokoja, nečestný boj - tvrdými slovami a obvineniami - situácii nepomôže. Ak vo vzťahu narazíte na peň, snažte sa byť pokojní; počúvajte, čo vám vaša polovička chce povedať a aj vy povedzte, ako sa cítite. Komunikujte. Robte kompromisy. Snažte sa nezraniť toho druhého, pretože čím viac sa vám to vymkne z rúk, tým ťažšie bude vrátiť sa späť.
 
25. Zažívajte spolu dobrodružstvá
 
Podobne ako dačo nové, čo spolu skúsite, alebo tradícia, ktorú spolu začnete, vám upevnia vzťah a dodajú mu trvalú silu, zanechanie vašich komfortných zón a zažívanie spoločných dobrodružstiev vám pomôžu s vášňou! (Čo tak skúsiť to, čo pár na obrázku, a zajazdiť si na bicykli? Alebo tandeme! Alebo akomkoľvek inom roztomilom dopravnom prostriedku!)
 
26. Vyberte si vľudnosť
 
Radšej odpustenie než závisť. Radšej ponúknuť pomocnú ruku než byť bez seba od hnevu. Buďte plecom, na ktorom sa dá plakať, nie obviňujúcim prstom. Objímajte, nevyhýbajte sa. Na vzťahoch treba pracovať, treba odpúšťať, treba robiť kompromisy. Vyberte si vľudnosť. 
 
27. Pamätajte si: S vekom sa to lepší!
 
(nápis na tabuľke: S vekom sa to lepší...)
 
 
... 
Zdroj: http://www.lifehack.org/articles/communication/these-27-old-couples-will-remind-you-what-love-all-about.html
Titulná fotka: http://i.huffpost.com/