Už spíte. Unavení po dnešnom dni. Náš Matej (1,5) a Dorotka (3,5).
A ja si plánujem zajtrajší deň – cestu k volebnej urne – a dnes počítam výnimočne v štvornásobkoch. V akej krajine budete žiť o štyri, osem, dvanásť, dvadsať rokov? Čo z vás bude? Aké školy budete mať za sebou? Aká bude úroveň zdravotníctva?

Je to ďaleko? O dvadsať rokov budeš mať, Matej, dvadsaťjeden rokov, Dorotka o dva roky viac.

Aktuálna kampaň sa odohráva v rozmedzí Nového roka a volebnej soboty. Emócie, heslá, slogany, kauzy. Pozerám na vás a cez vás pozerám ďalej ako na jedno volebné obdobie. Ten zajtrajší hlas rozhodne o tom, čo sa bude diať v roku 2036, keď sa budem ako váš otec blížiť k päťdesiatke.

Pozerať do diaľky. Nielen nechať sa utíšiť dopravou zadarmo, dotovanými lyžovačkami a inými euro záplatami – síce z našich peňazí – a pritom sa nechať za chrbtom okradnúť vo veľkom. Veď my teraz máme, oni v roku 2036 nemusia mať. Alebo... čo nás po ich budúcnosti, musia si poradiť sami.

Čo bude dôležité potom a čo sa osvedčilo doteraz? Skutočné trváce hodnoty, nielen do pŕs sa bijúci politici a emócie na témy: Rómovia, imigranti a iní. Obeta, obetavá láska a vernosť – jedného muža a ženy –, nielen rodinná nálepka na niečo, čo rodinou nie je. Veľa by sa dalo menovať.

A zároveň zhrnúť do jedného bodu: Čo bude pre vás o tie štyri, osem, dvanásť, šestnásť, dvadsať rokov najlepšie? K čomu má ten zajtrajší krok smerovať a k čomu nie?

Matej, Dorotka, zajtra si vás podelíme s vašou mamkou a jeden z vás pomôže mne a jeden jej. Spolu to dáme najlepšie, ako budeme vedieť. Pre vás, s pohľadom na rok 2036, keď za tú plentu pôjdete s vlastným hlasovacím lístkom. Matej prvýkrát a Dori, ty už budeš mať jedny voľby za sebou.

O tom to je. Vidieť ďalej ako za jednu volebnú sobotu a za jedno volebné obdobie. Kto tak pozerá, je skutočný politický líder, nielen politik, ktorý si hľadá pevný džob na štyri roky.

...

Snímka: Flickr.com (CC licencia)