Mapujeme dianie v politike za posledný týždeň.

...

Hoci bol tento týždeň pre mnohých z nás viac oddychový a viacerí využili poslednú možnosť zobrať si počas tohto leta dovolenku, v politike už začal život prúdiť naplno.

Výjazdové rokovania vlády

Už druhý týždeň navštevuje premiér Robert Fico s ďalšími členmi vlády východné regióny Slovenska. Na týchto rokovaniach „vláda investuje verejné zdroje na systémové opatrenia pre podnikanie, lepšie pracovné miesta, vzdelávanie, flexibilitu a kariéru a tiež moderné a dostupné verejné služby“.

Jednoducho povedané – vláda venuje štátne peniaze vybraným podnikom a projektom, ktoré sama uzná za vhodné. Takéto správanie je typické pre SMER-SD ako ľavicovú stranu, ktorá rada vyberá od občanov veľké množstvo daní a následne rozdáva štátne dotácie podľa ľubovôle. O to prekvapivejšie však je, že na tejto práci sa podieľajú bez pripomienok aj pravicové strany SNS a MOST-HÍD (s odídencami zo SIETE).

Vláda navštívila za dva týždne okresy Sabinov, Sobrance, Trebišov, Vranov nad Topľou a Svidník, kde im schválila dotácie vo výške takmer štyristo miliónov eur (zhruba dvanásť miliárd korún). Vedeli ste, že za tie peniaze by sa dali znížiť dane z príjmu pre fyzické osoby na šestnásť percent pre celé Slovensko? :)

SIEŤ je definitívne „out“

V Deň Ústavy, 1. 9., podpísali predsedovia SMERU, SNS a MOSTU novú koaličnú dohodu. Keďže piati poslanci SIETE prešli do poslaneckého klubu MOST-HÍD, SIETI ostali len dvaja poslední poslanci, ktorých súčasná koalícia (zatiaľ) nepotrebuje k väčšine. Sedemdesiatdeväť poslancov je stále dostatočná väčšina, aj keď je pravda, že súčasná vláda sa začína čoraz viac podobať na slovný zvrat „pravicový zlepenec“, ktorý v minulosti tak často používal premiér Robert Fico (mimochodom, počuli ste od neho aspoň raz po voľbách slovo „zlepenec“? :)).

Na tejto udalosti je niekoľko zaujímavých vecí. Nikdy v histórii našej mladej SR nevypadla z koalície tak rýchlo po voľbách jedna celá strana. Slovensko tiež nikdy nezažilo taký rýchly zánik vládnej politickej strany. Viacerí kresťania vložili pred voľbami do SIETE svoju nádej (prípadne aj svoj hlas alebo sa stali jej členmi) a možno stratili pri klesajúcich preferenciách strany chuť angažovať sa v politike kedykoľvek v budúcnosti. Chcem vás z tohto miesta povzbudiť – ak bolo vaším cieľom urobiť niečo, nielen „byť niekým“, tak v tom pokračujte. To, že ste stavili na „zlú loďku“, neznamená, že vaša snaha bola nezmyselná. Práve naopak, aj na príbehu SIETE je vidieť, že na Slovensku chýbajú politici s pevným charakterom a ochotou v prvom rade slúžiť ľuďom.

Zmena rokovacieho poriadku

Počas leta bol v parlamente hlavnou témou nový rokovací poriadok. Predseda NR SR Andrej Danko má za cieľ – okrem skrátenia času pre vystupujúcich poslancov na dvadsať minút či zákazu nosenia tričiek a jedenia horaliek – aj zmeniť formu podpisovania poslancov do prezenčnej listiny. Z dvoch podpisov bude stačiť už iba jeden.

Ako to vlastne funguje teraz? Keď prebieha rokovanie NR SR, poslanci sa podpisujú dvakrát za deň – raz doobeda a raz poobede. Na základe toho sa im počíta aj dochádzka. Ak napríklad nedajú počas rokovacieho dňa jeden podpis, majú poldňovú absenciu. Je tiež dôležité podotknúť, že toto podpisovanie patrí k „parlamentnej tradícii“. Nie je napísané v rokovacom poriadku ani v žiadnom zákone.

Ako to má fungovať odteraz? Nový návrh rokovacieho poriadku má už priamo určovať, ako sa majú poslanci podpisovať. Podľa jeho znenia bude stačiť na jeden deň iba jeden podpis.

Budú sa teraz poslanci viac flákať?

Veľmi pravdepodobne nie. Ich prácou totiž nie je „odsedieť si to v rokovacej sále“. Ich úlohou je pripravovať a navrhovať dobré zákony, hľadať k nim politickú zhodu a podporu, stretávať sa so zástupcami občianskych organizácií, odborníkmi, s bežnými občanmi v regiónoch na Slovensku. Ich úlohou je dobre nás zastupovať, keďže oni sú našimi zástupcami v parlamente.

Veľa však záleží od občanov a od nášho záujmu o ich prácu. Ak sa zaujímame o politiku len jeden týždeň pred voľbami, len ťažko môžeme objektívne zhodnotiť prácu našich zvolených poslancov.

Sleduješ svojich poslancov? Máš prehľad, na čom pracujú, ako zastupujú tvoje hodnoty, názory, postoje? Alebo je ti to jedno a len si zašomreš, že všetci politici sú rovnakí a že sa tam aj tak nikdy nič nezmení?

...

Pane, prosíme ťa za vládu našej krajiny. Prosíme ťa, aby spravovala naše spoločné peniaze múdro a spravodlivo. Chceme mať žehnajúci postoj voči vláde, nech sú naše politické názory akékoľvek.

Pane, prosíme ťa aj za našich poslancov. Daj im mäkké srdce, ktoré bude citlivé na potreby ľudí v našej krajine. Daj, nech naše zákony neurčuje len stranícka politika, ale nech sú vytvárané v súlade s tvojou vôľou pre našu krajinu.

Nebeský Otec, prosíme ťa aj za nás samých. Zmeň našu apatiu k politike a k spoločnosti. Zapáľ v nás lásku k našej krajine a vzbuď v nás záujem o jej budúcnosť. Amen.

...

Snímka: www.nrsr.sk