Tieto dni sa rozprúdila širšia celospoločenská diskusia o obmedzení nedeľnej práce. Je to príležitosť, ako môžeme zlepšiť túto krajinu a posunúť ju v oblasti nedele na nový level.


Ako sa to celé začalo: Vyhlásenie predstaviteľov náboženského života o prežívaní sviatočného dňa

12. októbra 2016 otvorila KBS na svojom plenárnom zhromaždení tému voľnej nedele. Vyhlásila, že 27. novembra pošle veriacim pastiersky list, v ktorom vyzve veriacich, aby sa vrátili k prežívaniu nedele ako dňa pracovného pokoja.

Dva týždne nato, 24. októbra 2016, vydali najvyšší predstavitelia kresťanských cirkví (rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, evanjelickej, pravoslávnej, reformovanej, metodistickej) vyhlásenie o prežívaní sviatočného dňa. Okrem iného v ňom uvádzajú:

„Veľkú škodu rodinám spôsobuje stále väčšie zotieranie rozdielu medzi pracovnými dňami a dňom pracovného pokoja. Sú to najmä ženy – matky, ktoré nedeľu prežijú v obchodných prevádzkach. Spoločnosť, ktorá chce podporovať rodinu, by mala zachovať nedeľný odpočinok. Zamestnanci by mali mať právo venovať záver týždňa rodine, duchovným hodnotám a oddychu.“

...

„Sme presvedčení, že dozrel čas viac diskutovať o prísnejšej regulácii nedeľného predaja. Z tohto dôvodu sa obraciame na predstaviteľov verejného života, zákonodarcov, odborárov, predstaviteľov samosprávy a mimovládnych organizácií, aby sme spoločne vytvorili podmienky na zlepšenie života našich rodín.“

(Celé vyhlásenie nájdete tu.)

 

Výsledky Eurostatu

V tom istom období sa dostali na verejnosť výsledky Eurostatu. Ten ukázal, že Slováci pracujú v nedeľu najviac v celej Európskej únii. Podľa jeho štatistík každý piaty Slovák pravidelne pracuje počas siedmeho dňa v týždni a ďalších trinásť percent pracuje v nedeľu občasne.

Za posledné roky sme sa teda posunuli z tretej priečky na prvú priečku EÚ. Spomedzi päťsto miliónov Európanov teda najviac pracuje v nedeľu päť miliónov Slovákov.

 

Výzva poslancov NR SR a reakcie ministra

Po týchto zisteniach zvolali poslanci Richard Vašečka a Anna Verešová 2. novembra 2016 tlačovú besedu, na ktorej vyzvali všetky politické strany na vypracovanie spoločného návrhu o obmedzení nedeľnej práce.

Obratom na to zareagoval najkompetentnejší človek v tejto oblasti na Slovensku – minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Ten si síce nemyslí, že Slovensko je pripravené na obmedzenie nedeľnej práce, ale je pripravený diskutovať o tejto téme.

Obchodníci prekvapili

Na túto tému reagoval aj prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak. Požaduje zmenu legislatívy, ktorá by upravila otváracie hodiny obchodov počas sviatkov. Maloobchodné a veľkoobchodné prevádzky by mali byť podľa tohto zväzu zatvorené počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, ktorých máme na Slovensku až pätnásť.

Čo z tohto vyplýva pre nás?

Téma nedeľnej práce má aktuálne veľkú šancu stať sa dlhodobou celospoločenskou témou. Výsledky Eurostatu sú alarmujúce a ukazujú, že na „konzervatívnom“ Slovensku niečo nie je v poriadku. Preto sa vytvára diskusný priestor na to, aby sa zákonom regulovala práca v nedeľu a počas sviatkov. Aby ľudia na Slovensku už neboli nútení chodiť do práce „nonstop“ – či je piatok, nedeľa či sviatok.

 

A čo s tým môžeme urobiť my?

1. Svätiť nedeľu a nepracovať počas nej, ak to nie je nutné

Mnohí z nás majú povolania, v ktorých si môžu vybrať, či budú pracovať v nedeľu. Áno, zdravotníci, policajti, železničiari a mnohí ďalší musia byť vo svojich prácach každý deň.

Ale v súčasnej dobe sú mnohé flexibilné povolania, kde sa dá upraviť pracovná doba a nie je nevyhnutné pracovať sedem dní v týždni. Preto si neodkladajme veci na nedeľu, ale sväťme ju – s Pánom, so svojou rodinou a svojím spoločenstvom.

2. Nepožadovať od iných prácu v nedeľu

Nenúťme iných pracovať v nedeľu. Ja sa so svojou manželkou už dlhodobo snažím obchádzať v nedeľu obchody i nevyužívať rôzne služby, ktoré akútne nepotrebujem pre život. Tiež sa snažím nechávať svojim spolupracovníkom počas nedele oddych a neočakávať od nich nejakú prácu. Skúsme byť v tomto navzájom k sebe ohľaduplní a nenechajme zaplatiť za náš komfort a luxus iných – ich inak voľnou nedeľou.

3. Angažujme sa a tlačme na politikov

Je to výzva pre konzervatívnu občiansku spoločnosť na Slovensku, aby nenechala túto tému zaspať. Vyjadrujme sa k tomu, píšme blogy, osobné skúsenosti, kontaktujme poslancov, ktorí sa hlásia ku kresťanskej tradícii. Toto je naša krajina a nikto ju nezmení za nás, ak sa do toho nepustíme sami.

4. Modlime sa

Poďme sa spolu modliť za túto vec:

Nebeský Otče, ďakujem ti za našu krajinu. Ďakujem ti za každého človeka, ktorý má na Slovensku zamestnanie, ktoré ho živí a zároveň napĺňa.

Nebeský Otec, prosíme ťa za všetkých zamestnávateľov na Slovensku. Daj, aby nenútili svojich zamestnancov pracovať počas nedieľ a sviatkov, ak to nie je nutné. Daj im empatiu a vľúdnosť.

Nebeský Ocko, prosíme ťa za odpustenie. Odpusť nám, ak sme si navykli na náš luxus a chceme mať všetko hneď a teraz, či je piatok, sviatok alebo nedeľa. Prosím, nauč nás väčšej ohľaduplnosti voči tým, ktorí musia chodiť do práce počas nedieľ.

Otče, prosíme ťa za parlament a všetkých politikov na Slovensku. Prosíme ťa, daj im mäkké srdce, aby boli ochotní obmedziť nedeľnú prácu zákonom. Amen.

 

...

Snímky: pexels.com