Tento týždeň bol v politike výnimočný. Parlament zasadal len tri dni, počas ktorých rokoval aj o prorodinných zákonoch, vo štvrtok sme slávili štátny sviatok Sedembolestnej Panny Márie a v piatok sa v Bratislave uskutočnila najväčšia zahraničná udalosť za posledných desať rokov.

Podpora rodiny v parlamente

Po tom, ako sa v parlamente skončila rozprava k prvému čítaniu o rokovacom poriadku, začala sa diskusia k poslaneckým návrhom zákonov. Medzi ne patrili aj zákony, ktorých cieľom je posilniť rodinnú politiku na Slovensku. Jeden z nich navrhuje navýšenie daňového bonusu pre rodiča na dvojnásobok (na 500 € ročne) a druhý zvýšenie minimálnej vyživovacej povinnosti. Čo je však kľúčové, tieto zákony boli prezentované v koncepte posilnenia demografie a natality na Slovensku.

Naša krajina vymiera. Od roku 1989 sa zásadne znížila pôrodnosť, čo okrem negatívnych sociálnych javov bude mať čoskoro fatálne dopady na našu ekonomiku a dôchodkový systém. Musíme si priznať, že žiadna vláda nevenovala tejto téme dostatočnú pozornosť. Prinajlepšom sa len skonštatovalo, že nízka pôrodnosť je negatívny jav. Preto je veľmi dobré, že sa o tejto téme začína v parlamente vážne hovoriť. V parlamentných kuloároch sa hovorí, že poslancov z iných poslaneckých klubov (mimo OĽaNO, ktoré tieto zákony navrhlo) táto téma dosť zaujala. Dôležité bude ju stále živiť a hľadať návrhy riešení, ako posilniť rodiny a pôrodnosť na Slovensku.

Zabojujme o našu krajinu

Tento štvrtok sme slávili sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Je pre nás veľkými požehnaním, že tento cirkevný sviatok môžeme sláviť ako štátny. Uvedomil som si to počas týchto štvrtkových slávností. V iných krajinách sveta nie je samozrejmosťou, že kresťania majú vlastný sviatok oficiálne vyhlásený za štátny a že sa na jeho slávení zúčastňujú najvyšší ústavní činitelia a rôzni politickí predstavitelia. Samozrejme, pre mnohých z nich je to iba formálna účasť, napriek tomu je to požehnanie pre Slovensko a úžasný priestor pre evanjelizáciu a možnosť podeliť sa navzájom o vieru či kresťanské hodnoty.

Na slávnosti v Šaštíne predniesol arcibiskup Bernard Bober veľmi silnú kázeň. Okrem iného spomínal silnejúci tlak, ktorý prichádza na kresťanov vo verejnom priestore. Taktiež povzbudil pútnikov záverečným slovom: „Nebojme sa obhájiť našu vieru! I napriek bolestiam a obetám, zabojujme o naše rodiny. Zabojujme o budúcnosť nášho národa a nevzdávajme to!“

Myslím, že toto je presne to, čo potrebujeme. Bojovať o naše rodiny a o budúcnosť nášho národa. Vstupovať do oblasti spoločnosti – politiky, médií, biznisu, školstva, zdravotníctva, kultúry... prinášať tam svoju vieru a ovplyvňovať tak našu krajinu. Verím tomu, že keby sme sa v minulosti nebáli pôsobiť na kľúčové oblasti tohto štátu a nestiahli by sme sa preč s hanbou za našu vieru, nezažívali by sme dnes taký spoločenský tlak na kresťanské hodnoty. Potrebujeme vstúpiť do strategických oblastí, bojovať o budúcnosť nášho národa a nevzdávať sa!

Summit EÚ

V piatok sa v Bratislave uskutočnil kľúčový samit pre Európu i pre našu krajinu. Lídri 27 krajín EÚ hľadali v našom hlavnom meste spôsoby, ako Európsku úniu posunúť vpred. Aj tí najväčší eurooptimisti si po brexite totiž uvedomujú, že mnoho občanov EÚ nevidí jej prínosy a činnosť únie vidí často skôr negatívne. Slová ako „bruselský diktát“, premnožená byrokracia a utečenecká politika zneli aj na Slovensku veľmi často.

Treba si povedať, že Európska únia je skvelý projekt, ktorý priniesol mier a pokoj do Európy – taký, aký na našom kontinente v histórii nikdy nebol. Mladá a stredná generácia už netuší, čo je to vojna, mier považuje za absolútnu samozrejmosť (čo treba povedať, že nie je, porovnaj Ukrajinu). Ekonomická spolupráca členských krajín a sloboda občanov, tovaru a služieb v rámci EÚ prináša jej občanom také možnosti, aké nikdy predtým nemali.

Občania členských krajín Európskej únie však nemajú záujem na tom, aby sa čoraz viac rozhodnutí presúvalo do Bruselu. EÚ musí ostať nástrojom spolupráce národných štátov pri zachovaní princípu subsidiarity – aby všetko, čo sa dá vykonať na nižšej (národnej) úrovni, vykonávalo sa tam.

Dobrá správa na záver

Niekoľkomesačné úsilie kresťanských škôl a rodičov prinieslo ovocie! Kniha Petra Pišťanka a Dušana Taragela: Sekerou a nožom bola odobratá z povinnej literatúry pre stredoškolákov. (Ak náhodou neviete, o čom je táto kniha, môžete si to nájsť tu.) Vďaka Bohu, že minister školstva vypočul námietky mnohých rodičov a navrhol školskej komisii, aby sa táto kniha zo zoznamu povinnej literatúry vyškrtla.

 

Nebeský Otec, prosíme ťa za rodiny na Slovensku. Prosíme ťa, aby sa rodiny nebáli mať viac detí a aby štát vytváral podmienky na to, aby ich mohli mať.

Nebeský Otec, prosíme ťa, aby sme sa nebáli obhajovať našu vieru. Daj, aby sme ako kresťania ovplyvňovali našu krajinu a prinášali Božie kráľovstvo všade, kam pôjdeme.

Pane, ďakujeme ti za mier v Európe, v našej krajine. Daj, nech sa Európska únia stane nástrojom, ktorý bude užitočný pre všetkých občanov našej krajiny i celej Európy. Amen.

(Viac informácií o modlitbách za Európu nájdete na http://www.zosrdcaeuropy.sk)

 

...

Snímka: Flíckr.com (CC licencia)