Ako vnímate pôst?

Pôst pre mňa ako pre veriaceho človeka znamená jednak pravidelný piatkový pôst a tiež pôsty na Štedrý deň a Popolcovú stredu, Veľký piatok. To sú pôsty, ktoré si ľudia spájajú s vierou alebo s náboženstvom – poznáme ich už zo Starého, ale aj Nového zákona. Ako lekár vnímam tieto príkazy ako návod na správnu životosprávu. Konkrétne piatkový pôst: kedysi bol v sobotu šábes a ľudia hodovali, pretože to bol jediný voľný deň v týždni, jedli viac ako zvyčajne. Čisto zo zdravotného hľadiska je dobré si nechať vyprázdniť a oddýchnuť tráviacu sústavu pred veľkým náporom stravy. Piatkový pôst bol v podstate prípravou na sobotné obžerstvo.

Vidíme to aj dnes. Ľudia pred sviatkami nakupujú dva i trikrát viac potravín ako inokedy, napriek tomu, že majú rovnakú kapacitu žalúdka ako cez pracovné dni.

Napríklad prikázanie „dbaj, aby si sviatočný deň svätil,“ je v podstate tiež len otázkou životosprávy, udržiavania zdravej psychiky. Aby ľudia minimálne na jeden deň vypli od roboty, relaxovali, robili niečo iné. Takže dnešná veda to len rozviedla do podrobností, že telesne pracujúci by mali relaxovať nejakou duševnou námahou (koncert, divadlo, kniha) a duševne pracujúci, naopak, telesnou námahou (športom), aby bola psychika v rovnováhe.

Množstvo prikázaní, ktoré máme a pripisujeme ich náboženstvu, by mali platiť pre všetkých, aj pre neveriacich, pretože je to psychohygiena a správna životospráva.V STAROM ZÁKONE O ENDORFÍNOCH NEVEDELI

Čiže pôst má rozmer nielen telesný, spirituálny, ale aj psychologický?

Človek držiaci pôst je hladný, má nepríjemné telesné pocity, čo je istá forma krátkodobého utrpenia. A ten, kto pôst dodržiava, si uvedomuje, že ho to bude aj niečo stáť, ale keď obeta pominie, zostane dobrý pocit z prekonania seba samého či pomoci svojmu telu alebo niekomu inému.

Je to podobné, ako keď niekto v rámci prvej pomoci pomôže druhému. Z neho neubudne, tomu druhému pomôže, ale pomôže aj sebe samému, lebo ho naplní radosť z toho, že spravil mimoriadne dobrý skutok. Keď darca krvi ide na odber, vie, že niekomu tým pomôže a sám má z toho dobrý pocit.

Je to aj vedecky odôvodnené, lebo každé obmedzenie, nepohodlie zvyšuje produkciu endorfínov - hormónov šťastia, ktoré potom človeku zlepšujú náladu. Endorfíny, ktoré sa tvoria v tele, sú návykové takisto ako morfín a heroín, ktoré si ľudia dodávajú zvonka. S tým rozdielom, že endorfíny sú neškodné pre organizmus. A keď vzniká návyk aj po tých telu vlastných obšťastňujúcich látkach, núti ma to, aby som tú činnosť robil znova a znova. Preto chodia napríklad ľudia darovať krv opakovane.

Aj pri pôste – či už v piatok alebo iný deň, ide o pravidelnosť. Keď tieto príkazy v Starom zákone písali, netušili ešte nič o endorfínoch a biochemických pochodoch v tele, ale v podstate podvedome vedeli, že je to prínos.

Takže v podstate nás pôst robí šťastnými?

Áno, následne potom, ale už aj počas pôstu: viem, že teraz cítim nejaké nepríjemné pocity, ale zvládam to dobre, lebo keď sa to skončí, prejdú, a zostanú pocity dobré. A odriekaním drobných vecí si trénujeme pevnú vôľu. Tak ako trénujem svaly s činkami, môžem trénovať pevnú vôľu raz alebo niekoľko ráz do týždňa tým, že si niečo nedoprajem.

Problémom je asi to, že ľudia dnes chcú len to dobré, ale bez toho, aby im bolo ťažko.

Lenže tak to nefunguje. Musí tu byť rovnováha, ako je rovnováha medzi telesnou a duševnou námahou. Je zaujímavé hovoriť, že ľudstvo degeneruje, ale kým som sám nezažil finančnú biedu, neviem oceniť finančný dostatok. Alebo keď si odriekam alebo šetrím peniaze a nejaké drobnosti si nekúpim, potom si môžem kúpiť niečo väčšie. Takže drobnými nepríjemnosťami si môžem našetriť na veľké šťastie. Ľutujem ľudí, ktorí toto nevedia pochopiť a chceli by len všetko veľké. Ale keď mám veľa, chcem viac, lebo to nemám ani s čím porovnávať. Podobné je to v rámci vzťahov: ak som nebol niekoľkokrát nešťastne zamilovaný a trebárs ohrdnutý, potom neviem oceniť stretnutie s niekým, s kým môžem vytvoriť trvalý vzťah. Takisto aj deti: občas robia problémy, je to s nimi náročné, ale na druhej strane je množstvo iných a prevažujúcich pozitívnych vlastností.

Dnes sa však ľudia nevedia tešiť z drobných vecí a potom sa nevedia ani z veľkých. Množstvo ľudí je nešťastných, lebo majú pocit, že chceli v živote dosiahnuť niečo veľmi veľké. A ak sa im to nepodarilo, myslia si, že ich život bol zbytočný. Potom sú z toho žalúdočné vredy, vysoký tlak, infarkty a porážky. Ale človek by sa mal vedieť tešiť z drobností, ktoré zažívame denne niekoľkokrát.

 

PÔSTOM DÁVAM ORGANIZMU ŠANCU NA ODDYCH

Ako teda vnímate pôst z pohľadu lekára?

Keď organizmus spracúva potravu, musí na to vynakladať určitú námahu, je to preň energeticky náročný proces. Preto človek, keď sa rýchlo a výdatne naje, spotí sa. A keď sa raz za čas postím, môže si celý mechanizmus látkovej premeny v tele oddýchnuť. Oddýchne si sliznica žalúdka, môžu sa nejaké drobné trhlinky zaceliť, tiež žlčník, ktorý nám musí stále vytláčať žlč enormným množstvom potravy, takisto aj podžalúdková žľaza, ktorá nemusí produkovať veľké množstvá tráviacich enzýmov, ale môže vypnúť. Tak ako mozog potrebuje raz za deň, raz za 24 hodín tých šesť až osem hodín spánku, aby si oddýchol od bdenia, tak potrebujú aj tráviace orgány oddych. Keď im to nedoprajeme, fungujú neustále, čo vedie ku skoršiemu vyčerpaniu, skôr dôjde k chronickej pankreatitíde, chronickému zápalu žalúdka, žlčníkovým problémom.

Nikomu nenapadne autom cestovať týždeň v kuse, robia sa vytrvalostné preteky, aby sa testovali, koľko taký automobil vydrží, ale nikdy netrvajú mesiac či rok. Tak je to aj s telom. Pôstom (vo význame nielenže si odopieram alkohol, cigarety či čokoládu, ale neprijímam nejaký čas potravu) dávam organizmu šancu na oddych. Ľudia, ktorí sa stále kŕmia, organizmus stále ženú, ako keby tri, štyri dni nespali. Pôst má v podstate oddychový charakter a pre organizmus je nevyhnutné ho v nejakých intervaloch dodržiavať.

Čiže môžeme vnímať pôst ako taký reštart organizmu?

V podstate áno, ako regeneráciu. Ľudia idú do kúpeľov, na dovolenku. Spávame každý deň, raz, dvakrát do roka čerpáme dovolenku, ale tráviaci systém často nenecháme oddýchnuť. Je to paradoxné, že ľudia si nechajú oddychovať rôzne časti tela, ale tráviaci trakt nie. Organizmus nebol stvorený na to, aby sme išli na vysoké obrátky dvadsať hodín denne. Ľudia nemusia chápať vedecké dôsledky toho, ale mali by jednoducho rešpektovať, že raz za týždeň vynechať napríklad mäso – v piatok - je veľmi prospešné. Jeden deň v týždni by mal byť bezmäsitý kvôli nadmernej tvorbe kyslých produktov v látkovej premene.

A čo sa týka napríklad zdravého životného štýlu, v čom je dnes najväčšia absencia?