JOZEF ŽVANDA

Pracuje s univerzitnou mládežou v Pastoračnom centre Jána Vojtaššáka na Katolíckej univerzite v Ružomberku, kde pôsobí ako univerzitný kaplán.

 

EVANJELIUM

Jn 15, 9-17

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ako mňa miluje Otec, tak ja milujem vás. Ostaňte v mojej láske! Ak budete zachovávať moje prikázania, ostanete v mojej láske, ako ja zachovávam prikázania svojho Otca a ostávam v jeho láske. Toto som vám povedal, aby vo vás bola moja radosť a aby vaša radosť bola úplná. Toto je moje prikázanie: Aby ste sa milovali navzájom, ako som ja miloval vás. Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov. (...) Toto vám prikazujem: Aby ste sa milovali navzájom.“

 

...

 

Veľmi mi na tebe záleží

Pamätáte sa na slová, ktoré vám povedali rodičia, keď ste odchádzali z domu na štúdiá či vo chvíli, keď ste sa ako ženích alebo nevesta lúčili s rodičovským domom?  Môj otec mi vtedy povedal: „Veľmi mi na tebe záleží a chcem, aby si bol dobrým človekom. V tvojom štúdiu ťa budem podporovať, aj keby som mal zodrať svoje ruky a nohy. Prosím ťa, buď dobrým človekom!“ V živote ma tieto slová, v ktorých som vycítil hlbokú otcovskú lásku, stále sprevádzali a  aj dodnes sprevádzajú. „Veľmi mi na tebe záleží“, dodnes to počujem.

S akou nežnosťou sa k nám dnes Ježiš prihovára: „Ako mňa miluje Otec, tak ja milujem vás. Ostaňte v mojej láske! Ak budete zachovávať moje prikázania, ostanete v mojej láske... Toto vám prikazujem: Aby ste sa milovali navzájom.“ (Jn 15, 9-17)