TOP

Čo by nemalo chýbať v mobile kresťana?

Mobil je dobrý sluha, ale zlý pán, o tom azda nemusíme diskutovať. Máme ho v rukách každú chvíľu a neraz s ním strácame čas. Možno ho však používať tak, aby sa nám stal prostriedkom k stretnutiu s Pánom? Aké mobilné aplikácie nám môžu pomôcť rozvíjať našu vieru?
Biblia

Iste sa zhodneme na tom, že číslom jeden je určite Sväté písmo. Hoci sa nevyrovná knižnej verzii, predsa je dobré mať ho vo forme aplikácie stále „po ruke“. Môžeme si vybrať napríklad úplne klasickú verziu Sväté písmo (Holy Bible) alebo si zvoliť populárnu verziu Biblia, v ktorej nájdeme nielen celé Písmo v rôznych prekladoch i jazykoch, ale aj mnohé modlitebné plány pre rôzne životné situácie (napríklad Počuť o Bohu každé ráno; Sväté emócie – Biblické odpovede na každú výzvu; Vdýchni duchovnú vášeň do svojho manželstva a mnohé ďalšie). Pre deti je tu aplikácia Biblia pre deti, v ktorej môžu prostredníctvom interaktívnych dobrodružstiev i krásnych animácií skúmať rôzne príbehy z Biblie.

Liturgický kalendár

Ak chceme byť sprevádzaní liturgickými čítaniami celého liturgického roka, potom pre nás bude užitočná aplikácia Lekcionár. Obsahuje biblické čítania a liturgický kalendár biblických čítaní. Takto môžeme byť každý deň v kontakte so Slovom, ktoré denne počúvame v liturgii.

Plán čítania Biblie

Ako pomôcka na prečítanie Biblie (napríklad za jeden rok) nám poslúžia rôzne plány čítania Biblie. Napríklad aplikácia Rok Božieho slova obsahuje nielen plán čítaní Svätého písma, ale aj Katechizmu Katolíckej cirkvi. (Alebo samostatná aplikácia Katechizmus Katolíckej cirkvi.) Okrem toho Rok Božieho slova obsahuje aj komentáre k biblickým textom na nedele a sviatky.

Breviár

Modlitba Liturgie hodín je dostupná v aplikácii Breviár. Denná modlitba, ktorú sa modlí Cirkev, môže aj bežného laika inšpirovať napríklad modlitbou ranných chvál či vešpier.

 

Izidoor

Česká aplikácia Izidoor ponúka skutočne bohatý obsah. Zaujímavosťou je napríklad každomesačný tip na čítanie prostredníctvom úryvku z vybranej knihy. Aplikácia je rozdelená do niekoľkých častí: modli sa (modlitby na rôzne príležitosti, od rôznych autorov, možnosť zvoliť si obľúbené modlitby); modlitba do ucha (audio rozjímania); inšpiruj sa (evanjelium a citát na deň, pesnička a príbeh na týždeň a kniha na mesiac); svätožiara (tipy zo života svätcov); interakcia (úmysly modlitieb).

 

Zamyslenia

Hľadáte zamyslenia na každý deň? Vyskúšajte napríklad aplikáciu Zamyslenia. Obsahuje nielen zamyslenie alebo krátky príbeh na daný deň, ale aj modlitbu, časť zo Svätého písma, myšlienku na deň a aj večerný príbeh, večernú modlitbu či spytovanie svedomia.

 

Modlitebník

Ak hľadáme aplikáciu s modlitbami, siahnime po Modlitebníku. Nájdeme v ňom modlitby, ktoré sú bežne dostupné v modlitebných knižkách, ale aj mnohé ďalšie. Napríklad základné modlitby, litánie, ružence, spytovania svedomia, ale aj rôzne požehnania či krížové cesty.

 

Modlitebná knižka či spevník

Zabudli ste si modlitebnú knižku? Aplikácia Knižka obsahuje okrem klasických modlitieb, ktoré v JKS (Jednotný katolícky spevník) bežne nájdeme, taktiež aj piesne, ktoré sa spievajú v kostole. Zaujímavou možnosťou je aj aplikácia Saleziánsky spevník, ktorá obsahuje mládežnícke piesne – rozdelené podľa liturgických období, použitia v rámci svätej omše, nechýbajú ani akordy.

 

Spovedné zrkadlo

Ako pomôcka na prípravu na pravidelné spytovanie svedomia či sviatosť zmierenia môže poslúžiť aplikácia Spovedné zrkadlo. Ponúka dva druhy spytovania svedomia – podľa Desatora a podľa hlavných hriechov. Zaujímavosťou je, že si môžete zoznam hriechov prispôsobiť, pridať vlastné, vytvoriť svoj vlastný zoznam hriechov, ktorý môže poslúžiť k sviatosti zmierenia, viete si tam zaznačiť aj dátum vykonanej spovede. Dôvernosť je chránená heslom.

 

KIOBK

Godzone prináša (nielen) pre mladých aplikáciu KIOBK. Nájdete v nej podcasty, svedectvá aj prístup ku godzone.tv či novinkám samotného projektu Godzone.

 

 

APLIKÁCIE V ANGLIČTINE

Obrovskú paletu kresťanských aplikácií nájdete napríklad aj v angličtine. Ak ste jazykovo zdatní, nájdete množstvo inšpirácií pre duchovný život. Vyberáme päť z nich.

 

One Minute Pause

One Minute Pause je celkom nová aplikácia, vychádzajúca z knihy Johna Eldredga, ktorá vyšla aj v slovenčine – Vezmi si svoj život späť. Aplikácia obsahuje videá v dĺžke jedna, tri, päť a desať minút, ktoré sú zastavením, modlitbou. Cieľom je zastaviť sa dvakrát denne na vybranú časovú dĺžku, vstúpiť do modlitby a uprostred uponáhľaného dňa obnoviť svoje spojenie s Bohom.

 

The Chosen

Videá aplikácie The Chosen obsahujú biblické príbehy a postavy aj so slovenskými titulkami. Skrze osem videí spoznávame Ježiša očami tých, ktorí žili okolo neho – napríklad Peter, Matúš, Mária Magdaléna, Nikodém. Osem videí nám umožňuje vidieť príbehy, ktoré už neraz poznáme naspamäť, akoby úplne prvýkrát skrze pohľady jednotlivých postáv. Rozhodne odporúčam!

 

3 minute Catechism

Aplikácia 3 Minute Catechism obsahuje sedemdesiatdva kreslených a animovaných epizód, ktoré trvajú tri až štyri minúty. Prostredníctvom nich sú ľahko a pútavo vysvetľované základné pravdy našej viery.

 

YOUCAT Daily, DOCAT

Pri Katechizme Katolíckej Cirkvi ešte chvíľu zostaneme. Aj na Slovensku je známy Youcat – katechizmus pre mladých – či Docat, ktorý sprístupňuje sociálne učenie Cirkvi. YOUCAT Daily – Bible, Catholic Youth Catechism ponúka v dennom päťminútovom balíčku čítanie z Písma, čítanie z Katechizmu (Youcat) a čítanie zo sociálneho učenia Cirkvi (Docat). Umožňuje zdieľať nové vedomosti aj na sociálnych sieťach. Alebo je možné siahnuť po osobitnej aplikácii DOCAT – Social Teaching of the Catholic Church.

 

Christian wallpapers

Ako bonus sú k dispozícii rôzne kresťanské tapety, ktoré si môžete stiahnuť do svojho mobilu. Obsahujú zväčša rôzne citáty zo Svätého písma. Stačí si do vyhľadávača zadať „christian wallpapers“ a zobrazí sa vám naozaj veľa možností.

Všetky spomínané aplikácie sú dostupné pre OS Android.

 

 

Komentáre

v Slovo+ od roku 2014 Vyštudovala žurnalistiku, editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Okrem práce v Slovo+ sa venuje jazykovým korektúram kníh a časopisov. Dcéra milovaných rodičov a svojho Boha, sestra troch súrodencov. Žena, ktorá zasvätila svoj život Bohu a službe blížnym. Nohami Zvolenčanka, srdcom v nebi. Rada sa necháva unášať stránkami kníh, hudbou, službou, kreativitou či chvíľami za šijacím strojom alebo volantom. Hľadá pravdu a neuspokojí sa, kým ju nenájde. Rada objavuje Boha vo všednosti dní. Jej srdcu je obzvlášť blízke prepájanie psychológie a viery. A v neposlednom rade potrebuje najmä Ježiša a kávu (áno, v tomto poradí).