TOP

Čo som nepovedal na dcérinej svadbe

„Pripravte sa na chvíle intenzívnej radosti, ktoré môže v sekunde vystriedať intenzívne trápenie.“

Autor: Tom Hoopes

Nie sú to práve tie najvhodnejšie slová na prípitok, no predsa sú také pravdivé.

Sadol som si, aby som si spísal niekoľko otcovských postrehov na svadbu najstaršej dcéry. A vyšlo zo mňa práve toto. Tak som začal odznova, troška nadnesene. No Cecílii sa páčila práve pôvodná verzia.

Cecília, viem, čo možno očakávať od manželstva.

Chvíle intenzívnej radosti môže v sekunde vystriedať intenzívne trápenie – eufóriu zúrivosť, hlbokú spokojnosť obrovské podráždenie. Budete na hranici svojich možností a zúfalo budete chcieť skončiť. Z chlapčenského šarmu sa stane nezodpovedná nezrelosť. Pôvab sa preklopí v uzavretosť, ktorá privádza do šialenstva. Zdroj vašej lásky sa premení na plytké jazierko. Prídu hádky a vtedy sa vám bude zdať, že v stávke je všetko – radosť, pokoj, šťastie i budúcnosť.

Ale ak vydržíte – a modlím sa k Bohu, aby ste vydržali, a to doslova –, objavíte čaro, ktoré nasleduje v manželstve po prvej fáze. Podráždenie ostane, avšak len v úzadí, a prevládne radosť. Radosť, ktorú objavia iba tí, čo venujú život niekomu druhému a celou bytosťou sa budú usilovať nebyť sebeckí. Stále budete s niečím zápasiť, ale v stávke bude oveľa menej. Už vás viac nebude napĺňať hnev, ale pokoj a vďačnosť za to, čo ste dostali.

 

 

Ty a Ryan ste teraz zamilovaní. Skutočne jeden druhého milujete. Nepochybujem o tom. A nepochybujem o tom, že vaša láska raz zatieni tú, akou som kedy miloval ja. No zatiaľ sa tak nestalo. Nemilujete väčšmi, ako ja milujem vašu mamu. Ešte nie.

 

Teraz sa milujete dosť na to, aby ste sa vzdali svojho života a premenili ho v sen, ktorým sa môže stať. Neskôr však budete musieť darúvať lásku oveľa prízemnejšej realite, ktorá v skutočnosti bude vaším životom.

Dnes v druhom vidíte len to najlepšie a to horšie ignorujete. No raz mnoho hodín, dní a možno i mesiacov či rokov naplní to horšie. Napriek tomu sa však budete milovať a spoločne v sebe objavíte to najlepšie. A bude to oveľa lepšie než teraz. Sklamanie v druhom sa zmení na oveľa väčšie odpustenie. A radosť z toho druhého bude realistickejšia – takmer nebadateľne prítomná a hlboká.

Dnes vám Boh ukázal žiarivú predstavu, čoho je váš partner skutočne hodný. Neskôr ju však vezme a predsa bude žiadať, aby ste naďalej dávali samých seba, darovali svoje životy.

 

 

Ak to urobíte, budete šťastnejší, než si teraz viete predstaviť.

„Môže sa zdať ťažké, ba dokonca nemožné spojiť sa na celý život s jednou osobou,“ píše sa v Katechizme Katolíckej cirkvi. „Kristus zostáva s nimi, dáva im silu vziať na seba svoj kríž a nasledovať ho, znovu povstať po svojich pádoch, navzájom si odpúšťať, vzájomne si niesť bremená, podriaďovať sa jeden druhému „v bázni pred Kristom“ (Ef 5, 21) a milovať sa nadprirodzenou nežnou a plodnou láskou“ (KKC 1648, 1642).

Manželstvo je ako liezť na veľmi strmú horu, namáhať sa pri výstupe, byť z toho unavený a mať všetkého dosť a zároveň mať pred sebou ešte oveľa väčší kus cesty než za sebou.

Toto bremeno nie je ľahké, pokým nespravíte jednu vec – neodtrhnete zrak od hory. Pozrite sa na jedinečnosť, ktorá sa rozprestiera pred vami. V údolí uvidíte tých, s ktorými ste sa navzájom formovali. A v diaľke na vás čaká nepoznaná krása a volá vás napredovať.

A tak sa stane zo štverania na horu dobývanie vyšších vrcholov.Komentáre