TOP

Deti patria na svätú omšu

Otec katolík ponúka desať najlepších rád, ako prežiť sväté omše s malými deťmi.

Autor: Will Wright 

Byť rodičom malých detí na svätej omši vyzerá ako nezvládnuteľná úloha. Ako možno od nich chcieť, aby sedeli bez pohnutia a bez rozprávania hodinu alebo dokonca viac? Mal by som sa na omšiach striedať s manželkou? Bude ostatným farníkom prekážať, že moje dieťa robí taký hluk?

Nechajme na chvíľu všetky tieto otázky a pozrime sa na fakty. Deti sú pre rodičov krásnym požehnaním, no rovnakým požehnaním sú aj pre Cirkev. Niektorí ľudia tvrdia, že deti a bábätká na svätú omšu nepatria. Je to vraj čas stíšenia sa pred Bohom, určený dospelým ľuďom. Tento pohľad však nie je správny.

 

Ak Cirkev neplače, zomiera

Thomas Olmsted, biskup Phoenixu, vo svojej najnovšej encyklike Doplň moju radosť napísal toto: „Vy rodičia máte od Boha daný dar a zodpovednosť využívať svoju autoritu v službe deťom.“

Pokračuje silnými a krásnymi slovami: „Vaša domáca cirkev, ako sa rozrastáte, s mocou vzdeláva vaše deti. Toto vzdelávanie sa začína, keď rodiny predstavia svoje malé deti Ježišovi v Eucharistii. Predovšetkým vás chcem povzbudiť – voďte svoje deti na svätú omšu. Potrebujeme a chceme vašu prítomnosť medzi nami, v rodine našej Cirkvi. Hoci vrtenie sa či plač vašich detí môže na pohľad vzbudiť nevôľu, iste nie je prekážkou toho, aby ste prijali Božiu milosť. Prítomnosťou na omši počas týchto raných rokov sa vaše deti učia rytmu vzťahu s Pánom a jeho Cirkvou.“

Deti patria – spolu s vami, ako rodina – na svätú omšu.

 

Desať najlepších rád, ako prežiť sväté omše s malými deťmi

Takže poznáme ideál. A vieme, že deti patria na omšu. Ale ako to zvládnuť? Zoznam rád, ktoré ponúkam, je vytvorený z tých najlepších rád z rôznych zdrojov, ktoré sa venovali tejto téme. Modlím sa, aby bol pre vás užitočný.

 

1. Nakŕmte deti pred svätou omšou

Malé deti sa nemusia trápiť eucharistickým pôstom. Preto je najlepšie ich nakŕmiť pred príchodom na omšu. Urobte všetko preto, aby omšu nemuseli zvládnuť s vyhrávajúcim bruškom.

 

2. Výnimočné oblečenie a predmety

Deti potrebujú pravidelnosť a režim. Rovnako majú určité predmety, ktoré si spájajú s istými aktivitami. Je dobrý nápad obliekať deti do oblečenia určeného iba na omše. Malo by byť krajšie než bežné oblečenie, ale uistite sa, že je tiež pohodlné.

Je rovnako dobrým nápadom mať pripravenú

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre