TOP

Džentlmenský exmotorkár. 10 otázok pre: Peter Lipták

Kedysi bral drogy, vozil sa na motorkách a viedol búrlivý život. Boh sa ho však dotkol. Zopár rokov je ženatý, má dve malé deti, vyštudoval teológiu a káže evanjelium na rôznych kresťanských podujatiach. Má vtedy trému? Ktorým známym osobnostiam by doprial Boží dotyk? Odpovedá Peter Lipták (43).
  1. S akými domácimi prácami pomáhaš manželke?

Rád varím a celkovo pripravujem jedlo, nakupujem, vynášam koše; a odkedy máme umývačku riadu, tak aj „umývam riad“, teda nakladám ho a vykladám.

 

  1. Bol si džentlmen, keď si jej dvoril?

Ja sa snažím byť džentlmen vždy a ku každej žene.

 

  1. Vieš upiecť koláč?

Nie. Ale viem upiecť všetky druhy mäsa, francúzske zemiaky, zapekané cestoviny…

 

 

  1. Budeš sa tešiť, ak by raz vaše deti chceli mať motorku?

Sám som mal dlhé roky vždy nejakú motorku, tú poslednú som daroval v poslušnosti Bohu jednému kňazovi, ktorý má na srdci evanjelizovať práve v tejto skupine. V mladosti som sa teda dosť aj „navystrájal“ na motorke, a tak, súdiac podľa seba, asi by som nebol úplne rád, keby moje deti chceli motorku, respektíve keby dcéra začala randiť s motorkárom.

Faktom je, že moja dvaapolročná Ninka je už v tomto veku veľmi nadšená z motoriek, pritom ma však už nezažila ako motorkára. Zrejme je to akosi v krvi. Takže kvôli dcére, keď vyrastie a bude ju to držať, vážne rozmýšľam, že by som si možno ešte kúpil motorku (možno nejakú tiež dostanem). (úsmev)

 

  1. Ku ktorému apoštolovi alebo inému svätcovi by si sa pripodobnil a prečo?

Mne je veľmi blízky svätý apoštol Pavol. Bol to horlivý chlap, cholerik ako ja, zároveň mal mäkké srdce a bol mužom plným Božej moci.

 

  1. Máš trému pred tým, než vystúpiš pred dav ľudí evanjelizovať?

Paradoxne mám väčšiu trému pred jedným človekom ako pred davom. Ale aj pred davom tu určitá tréma je a ja si myslím, že je to dobré. Vedie to človeka k závislosti na Duchu Svätom.

Bolo by zlé, keby som bol ľudsky taký suverénny, že by som to dával sám, v ľudskej schopnosti. Keď som už spomenul svätého apoštola Pavla, aj on úprimne napísal do Korintu: „A bol som u vás slabý, bojazlivý a veľmi prestrašený.“ A pokračuje: „Moja reč a moje ohlasovanie nespočívali v presvedčivých a múdrych slovách, ale v prejavoch Ducha a moci, aby sa vaša viera nezakladala na ľudskej múdrosti, ale na Božej moci.“ (1 Kor 2, 3-5)

 

 

  1. Koľko minút denne čítaš Božie slovo?

Nemám presnú dennú kvótu. Je to veľmi individuálne deň od dňa. Niekedy viac hovorím k Bohu svojimi slovami, inokedy viac čítam Božie slovo, ale snažím sa byť s Bohom (napriek rodine s malými deťmi, práci a službe) aspoň pol hodiny, niekedy sa mi podarí aj hodinu. Cez týždeň preto vstávam o pol piatej, aby som to stihol, keď ešte všetci spia, a tiež stihol do práce na šiestu.

 

  1. Vyber si tri osobnosti, ktorým by si rád ohlásil Božiu lásku.

Prvou osobou by bol expremiér Robert Fico. Prečo? Vo februári 2018, asi týždeň pred vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ktorá otriasla Slovenskom, som mal sen, ktorý bol veľmi živý, a verím, že bol prorocký. Snívalo sa mi, že som

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre