TOP

Džentlmenský exmotorkár. 10 otázok pre: Peter Lipták

Kedysi bral drogy, vozil sa na motorkách a viedol búrlivý život. Boh sa ho však dotkol. Zopár rokov je ženatý, má dve malé deti, vyštudoval teológiu a káže evanjelium na rôznych kresťanských podujatiach. Má vtedy trému? Ktorým známym osobnostiam by doprial Boží dotyk? Odpovedá Peter Lipták (43).
  1. S akými domácimi prácami pomáhaš manželke?

Rád varím a celkovo pripravujem jedlo, nakupujem, vynášam koše; a odkedy máme umývačku riadu, tak aj „umývam riad“, teda nakladám ho a vykladám.

 

  1. Bol si džentlmen, keď si jej dvoril?

Ja sa snažím byť džentlmen vždy a ku každej žene.

 

  1. Vieš upiecť koláč?

Nie. Ale viem upiecť všetky druhy mäsa, francúzske zemiaky, zapekané cestoviny…

 

 

  1. Budeš sa tešiť, ak by raz vaše deti chceli mať motorku?

Sám som mal dlhé roky vždy nejakú motorku, tú poslednú som daroval v poslušnosti Bohu jednému kňazovi, ktorý má na srdci evanjelizovať práve v tejto skupine. V mladosti som sa teda dosť aj „navystrájal“ na motorke, a tak, súdiac podľa seba, asi by som nebol úplne rád, keby moje deti chceli motorku, respektíve keby dcéra začala randiť s motorkárom.

Faktom je, že moja dvaapolročná Ninka je už v tomto veku veľmi nadšená z motoriek, pritom ma však už nezažila ako motorkára. Zrejme je to akosi v krvi. Takže kvôli dcére, keď vyrastie a bude ju to držať, vážne rozmýšľam, že by som si možno ešte kúpil motorku (možno nejakú tiež dostanem). (úsmev)

 

  1. Ku ktorému apoštolovi alebo inému svätcovi by si sa pripodobnil a prečo?

Mne je veľmi blízky svätý apoštol Pavol. Bol to horlivý chlap, cholerik ako ja, zároveň mal mäkké srdce a bol mužom plným Božej moci.

 

  1. Máš trému pred tým, než vystúpiš pred dav ľudí evanjelizovať?

Paradoxne mám väčšiu trému pred jedným človekom ako pred davom. Ale aj pred davom tu určitá tréma je a ja si myslím, že je to dobré. Vedie to človeka k závislosti na Duchu Svätom.

Bolo by zlé, keby som bol ľudsky taký suverénny, že by som to dával sám, v ľudskej schopnosti. Keď som už spomenul svätého apoštola Pavla, aj on úprimne napísal do Korintu: „A bol som u vás slabý, bojazlivý a veľmi prestrašený.“ A pokračuje: „Moja reč a moje ohlasovanie nespočívali v presvedčivých a múdrych slovách, ale v prejavoch Ducha a moci, aby sa vaša viera nezakladala na ľudskej múdrosti, ale na Božej moci.“ (1 Kor 2, 3-5)

 

 

  1. Koľko minút denne čítaš Božie slovo?

Nemám presnú dennú kvótu. Je to veľmi individuálne deň od dňa. Niekedy viac hovorím k Bohu svojimi slovami, inokedy viac čítam Božie slovo, ale snažím sa byť s Bohom (napriek rodine s malými deťmi, práci a službe) aspoň pol hodiny, niekedy sa mi podarí aj hodinu. Cez týždeň preto vstávam o pol piatej, aby som to stihol, keď ešte všetci spia, a tiež stihol do práce na šiestu.

 

  1. Vyber si tri osobnosti, ktorým by si rád ohlásil Božiu lásku.

Prvou osobou by bol expremiér Robert Fico. Prečo? Vo februári 2018, asi týždeň pred vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ktorá otriasla Slovenskom, som mal sen, ktorý bol veľmi živý, a verím, že bol prorocký. Snívalo sa mi, že som bol v miestnosti, ktorá vyzerala ako riadiace centrum jadrovej elektrárne, v ktorej bola vládna delegácia.

V jednom momente sa vtedy ešte neohrozený premiér Robert Fico oddelil od tej skupiny, podišiel pár metrov, skolaboval a padol na zem. Pribehol som k nemu, lebo som mal pocit, že umiera, a tak som mu rýchlo povedal: „Robo, rob pokánie!“ On reagoval tak, že mu nemôže byť odpustené, ale ja som mu hovoril: „Robo, Boh ťa miluje!“ A sám som pritom cítil obrovský súcit, až lásku k tomuto človeku (niečo, čo by som v bdelom stave vedel asi ťažko). Potom som sa prebudil. A teda verím, že veľmi potrebuje počuť o láske a milosti Božej.

Druhý človek by bola Zuzana Čaputová. A to preto, lebo mám pocit, že jej nebol reprezentovaný skutočný kresťanský postoj ani posolstvo. Stretla sa na jednej strane s liberálnymi kresťanmi, ktorí nereprezentujú skutočné hodnoty evanjelia, alebo, naopak, často až s útokmi konzervatívnych kresťanov. Mám túžbu, aby jej bol predstavený Kristus taký, aký skutočne je, „plný milosti aj pravdy“ (porov. Jn 1, 17), teda bez kompromisov. Samozrejme, netrúfam si reprezentovať Krista, ale Bohu je všetko možné, dokonca aj použiť si takto mňa.

A tretí by bol asi niekto z vedúcich LGBT komunity. Jedno také stretnutie som už zažil a bolo to veľmi požehnané. Skončilo sa to modlitbou, pri ktorej sa Boží Duch dotkol toho človeka, a aj keď nenasledovalo obrátenie (ale verím, že Božia milosť ďalej pracuje), Boh mi vlial obrovskú lásku k tomu človeku – a myslím, že je to vzájomné.

 

  1. Chcel by si o sebe alebo o hocijakej téme napísať knihu?

Už mi pár ľudí prorokovalo, že napíšem knihy, takže – chcel, či nechcel, asi to raz príde.

 

  1. Keby si nebol spíker, akú formu evanjelizácie by si si vybral len z dvoch možností – spev, tanec?

Určite spev.Komentáre