TOP

Futbalista Erik Čikoš: Stačil jeden dotyk Ducha Svätého a vedel som, že toto je ten Boh, ktorého hľadám

Erik Čikoš (33), profesionálny futbalista, manžel a otec dvoch dcér, nám v rozhovore prezradil, ako vo svojom živote postupne hľadal a spoznal Boha, ktorého prijal za svojho Pána a Spasiteľa. Tento fakt naplno zmenil nielen jeho osobný, ale v konečnom dôsledku i futbalový život.

Autorka: Silvia Petrašková

Erik, Boh sa vás postupne a potichu začal dotýkať, keď ste boli v ťažkej životnej situácii. Vašu futbalovú kariéru začali trápiť časté zranenia. Vtedy ste začali vážne uvažovať nielen nad svojím futbalovým životom a pýtali ste sa, čo ďalej…

Keď je človek pokorený a zistí, že niečo je jednoducho nad jeho sily, keď nevie, ako v živote ďalej, začne hľadať niečo vyššie, nejakú vyššiu silu. Kým som nespoznal Boha, toho, ktorý sa zjavoval prostredníctvom prorokov, cez svojho Syna Ježiša Krista, ktorý prišiel na zem, ktorý sňal hriechy ľudstva, zaoberal som sa rôznymi otázkami a hľadal som na ne odpovede. Odkiaľ som, kam smerujem, aký má môj život zmysel. Takéto boli moje uvažovania. V období, keď som sa prvýkrát zranil, som nevedel, čo bude ďalej. Zo svojej futbalovej kariéry som si nevedomky urobil modlu. Futbal bol dovtedy celý môj svet, celý môj život.

 

Odpovede ste sa snažili nachádzať na nesprávnom mieste a siahli ste po rôznych ezoterických knihách, prišla na rad joga a meditácie. Nič z toho vás však neuspokojovalo naplno, prečo?

Áno, vtedy som začal hľadať niečo vyššie, tu sa začala moja duchovná cesta. Bola sčasti krásna. Zistil som, že človek nie je len telo, ale má aj dušu a ducha. Nachádzal som veľa duchovných právd v rôznych ezoterických knihách, ale stále tam bolo niečo, čo som v sebe nevedel zaplniť natrvalo. Stále som hľadal určité externé praktiky, aby som prázdno v sebe dokázal naplniť láskou a pokojom. No toto všetko bolo z jednej strany veľmi nebezpečné. Verím však, že Boh ma aj cez to dokázal bezpečne previesť.

Skúšal som rôzne okultné praktiky, veštenia, bolo v tom mnoho temnoty, aj keď som si to vtedy neuvedomoval. A toto všetko malo potom samozrejme dopad aj na moju futbalovú kariéru, na moje duševné a psychické zdravie. Teraz už vo svetle Božieho slova vidím, že tieto veci boli zlé. Toto všetko v mojom živote len otvorilo dvere pre diabla, ktorý mohol ďalej vplývať na môj život a okradol ma o rôzne požehnania. Hľadal som však ďalej a po rokoch hľadania som ho nakoniec našiel, jediného pravého Boha.

 

 

ZAVOLAL SOM NA BOHA, ABY MI POMOHOL A ON MA VYPOČUL

S Bohom ste mali dva silné zážitky, kedy ste sa mohli presvedčiť o tom, že keď na neho človek volá z hĺbky svojho srdca, on odpovie. Opíšete nám bližšie svoju prvú skúsenosť?

Mal som práve vtedy veľmi ťažké obdobie. Nemal som klub a mal som i finančné problémy. Nikdy dovtedy som s peniazmi nemal problém a finančne som bol vždy dobre zabezpečený, ale ako som sa odkláňal od Boha a robil zlé rozhodnutia, cítil som, že jeho požehnanie, či už po zdravotnej, alebo spomínanej finančnej stránke zrazu mizlo.

Môj prvý zážitok sa odohral pred kostolom, kde som na Boha z hĺbky svojho srdca zavolal. Úprimne som mu povedal, že už nevládzem, že sám to jednoducho nedám. Bál som sa, že nedokážem uživiť svoju rodinu, keďže okrem futbalu som reálne nevedel kvalitne robiť inú prácu. Prosil som ho, nech mi pomôže nájsť nový klub. Bolo to doslova v posledný deň prestupového obdobia a ja som nemal kde hrať. Zavolal som na Boha, aby mi pomohol, bol som naozaj v zúfalej situácii. Boh moje slová vypočul a naozaj dokázal, že on odpovedá na úprimné modlitby, ktoré sú vypovedané z hĺbky srdca. Ešte v ten večer mi zavolal jeden futbalový agent z Portugalska, že má pre mňa taliansky klub, kam som následne prestúpil.

 

Druhý kontakt s Bohom sa odohral na jednej chate. Čo sa tam odohralo?

Boli sme s priateľmi na chate, popíjali a rozprávali sa… Neskôr prišiel známy a priniesol nám marihuanový extrakt. Nevedel som, že bude taký silný. Trošku som si z neho dal, len tak do nálady. Nedopadlo to dobre, zrazu som prestal vnímať realitu, ktorá bola okolo mňa. Nebol som schopný kontroly nad svojím telom, nad mysľou a trvalo to veľmi dlhý čas. Opäť som teda v strachu a veľkej ľútosti zavolal na Boha. Povedal som mu, že ma to mrzí, že si už nikdy v živote nedám žiadnu drogu. Ako som dopovedal túto modlitbu, začal som vracať a v podstate som sa zobudil až na ďalší deň. Toto bol druhý Boží dotyk v mojom živote.

 

 

V tom čase ste hrali v Maďarsku, no vrátili ste sa na Slovensko a upísali ste sa B-čku Slovana Bratislava. Pán Boh vás zrejme naozaj túžil mať späť doma, lebo mal s vami plán…

Keď som hral v Maďarsku, chodil som do istého baptistického kostola plného černochov. Pre mňa to bolo niečo nové a zaujímavé. Aj tam som hľadal Boha, no stále to nebolo to pravé pre mňa. Chcel som viac.

 

Ten zlomový moment, kedy sa vám Boh dal naplno spoznať, nastal v Sade Janka Kráľa v Bratislave, kde vás za srdce chytili kresťanské chvály…

Opäť som prežíval také ťažšie chvíle v živote. Áno, náhodne som prechádzal Sadom Janka Kráľa a započul som hlásané evanjelium, ktoré razom zasiahlo moje srdce. Následne som sa potom pomodlil a zavolal som na Ježiša, aby mi opäť pomohol. Stačil jeden dotyk Ducha Svätého a vedel som, že toto je ten Boh, ktorého hľadám, a začal som ho nasledovať.

 

 

MOJOU NAJOBĽÚBENEJŠOU ČINNOSŤOU UŽ NIE JE FUTBAL, ALE ŽIVOT S BOHOM

Po tomto silnom Božom dotyku sa váš život začal radikálne meniť. Začali ste častejšie navštevovať kresťanské spoločenstvo ľudí, ktorí nosia v srdci rovnakú túžbu po Bohu, ako vy…

Áno, zapojil som sa do života v jednom kresťanskom spoločenstve v Bratislave, kde sa vyučuje Božie slovo a kde duchovne ako kresťania všetci rastieme. Tu Boha chválime a modlíme sa piesňami chvál, je to naozaj skvelý a požehnaný čas v spoločenstve takýchto ľudí. Boh tu silne pôsobí, uzdravuje nás a zjavuje svoju moc. Som Bohu veľmi vďačný, že ma zachránil. Som rád, že ho môžem spoznávať pri čítaní Biblie, že môžem rásť vo vzťahu s Duchom Svätým a učiť sa to, aká je Božia vôľa pre môj život. Dnes už môžem povedať, že mojou najobľúbenejšou činnosťou nie je ani tak futbal, ale život s Bohom a jeho chvála a vyvýšenie. Som veľmi rád, že ma zachránil, že si ma našiel a dal sa mi poznať.

 

 

Zmenil sa nejako aj váš manželský a rodinný život po prijatí Ježiša za svojho Pána a Spasiteľa?

Zmenil sa a stále sa mení. Boh pracuje na tom, aby som bol stále lepším manželom a otcom. Učí ma, aká je moja rola otca a manžela v rodine. Svätý Duch ma jasne usvedčil, že som kedysi žil hriešnym životom i v oblasti sexuality, konkrétne pornografie. Samozrejme, aj naše deti doma učíme, aby žili v bázni pred Bohom, aby žili život, ktorý sa bude Bohu páčiť.

 

Ako konkrétne sa v rodine snažíte prežívať svoju vieru?

Veľmi dbám na to a učím svoje deti, že sú to práve zlé skutky, ktorými otvárajú dvere nepriateľovi, aby mohol v nich pôsobiť. Snažím sa ich vychovávať tak, ako len najlepšie viem. Chcem, aby ich Božie požehnanie a ochrana neustále sprevádzali, aby poznali Boha a mali s ním osobný vzťah. Snažím sa im čítať rôzne biblické príbehy a rozprávať sa s nimi o Bohu. Samozrejme, vyžaduje si to mnoho trpezlivosti a času, ale robím to veľmi rád. Spolu so svojou manželkou si dávame veľký pozor hlavne na to, aby naša viera bola skutočná, aby bola podložená aj reálnymi skutkami. Kontrolujeme každé jedno slovo, ktoré pred nimi vyjde z našich úst. To je veľmi dôležité. No samozrejme, sme len ľudia a určite sme v niečom vo výchove zlyhali; stále sa učíme.

 

 

Pomáha vám vaša viera v Boha aj na futbalových trávnikoch? 

Keď som prijal Ježiša do svojho srdca, bol som už takmer na konci svojej futbalovej kariéry. Zvažoval som, že sa budem reálne venovať niečo inému, keďže som hral v B-čku Slovana a už to nefungovalo na takej profesionálnej úrovni, ako som si predstavoval. Rozmýšľal som teda nad ukončením kariéry. Boh ma však pozdvihol a  požehnal. Priviedol ma do Poľska, kde momentálne pôsobím. S klubom som podpísal v mojom veku skvelý trojročný kontrakt, ktorý je aj z finančného hľadiska veľmi výhodný. Našiel som tu veľmi dobré futbalové zázemie. Ľudia sú tu naklonení pre futbal, je tu žičlivejšie prostredie oproti Slovensku. Som naozaj rád, že mi Boh takto pomáha a požehnáva ma a môžem stále robiť to, čo ma tak baví. Vidím tu v Poľsku veľmi jasne Božiu priazeň a vedenie v mojom živote, a za to som mu veľmi vďačný.

 

Erik, kým je pre vás Ježiš dnes?

On je pre mňa všetkým, je u mňa na prvom mieste. Keby nebolo jeho, nie som tu ani ja. Stvoril ma, dal mi možnosť spoznať ho a zmiloval sa nado mnou. Mohol som si ho vyvoliť, nie takým spôsobom, žeby som si to bol zaslúžil, ale že on si ma vyvolil a prehovoril ku mne. Verím, že svojím životom a príkladom privediem ešte mnohých k Ježišovi, aby ho aj oni mohli spoznať.

Chcem, aby som mal požehnaný život nielen tu na zemi, ale aj ten v nebi, tam si chcem hromadiť svoje poklady. Tento život je ako tráva, ktorá tu teraz je, ale za chvíľku ju hodia do pece a zhorí. Som rád, že som sa nenechal naplno zviesť týmto svetom, ale vyvolil som si Ježiša. On je mojím Záchrancom, Spasiteľom, Vykupiteľom, mojím všetkým!

 

Komentáre