TOP

Je dobré porovnávať svoj vzťah so vzťahmi iných ľudí?

Ak sa pozeráš na vzťahy iných ľudí zvonku, zvyčajne vidíš len to pekné. Zdá sa, že iní ľudia snáď nemajú žiadne problémy, nikdy sa nehádajú, neprechádzajú ťažkými obdobiami a všetko zvládajú s ľahkosťou. Ale v skutočnosti každý vzťah prechádza rôznymi fázami, či už dobrými, alebo náročnými. Život nikdy nie je čierno-biely a platí to aj pre vzťahy.

Autor: Soňa Valachová

Včera sme sa stretli po dlhšom čase s niekoľkými priateľmi. Sedeli sme v obývačke a len tak sme sa rozprávali o tom, kto má čo nové. Z celého stretnutia mi utkvela v hlave otázka jednej mojej vydatej kamarátky: „Povedzte mi, máte aj nejaké problémy? Vyzeráte, že sa vám vo všetkom darí. Niekedy mám pocit, že to len my sa stále s niečím boríme…“

Úplne jej rozumiem. Ak sa pozeráš na vzťahy iných ľudí zvonku, zvyčajne vidíš len to pekné a tak si myslíš, že iní ľudia snáď nemajú žiadne problémy, nikdy sa nehádajú, neprechádzajú ťažkými obdobiami a všetko zvládajú s ľahkosťou.

Uvedomila som si, že je asi prirodzené, že nechceme iných zaťažovať problémami, ktoré máme, a preto najčastejšie hovoríme o príjemných a pozitívnych veciach, vtipkujeme, smejeme sa. Ale v skutočnosti každý vzťah prechádza rôznymi fázami, či už dobrými, alebo náročnými. Život nikdy nie je len čierny alebo biely a platí to aj pre vzťahy.

 

 

Keď je porovnávanie nebezpečné

Ak máš sklon porovnávať svoj vzťah s inými vzťahmi s tým, že sa okamžite začneš cítiť zle, uvedom si, že každý vzťah má svoj príbeh. Príbeh tvojho vzťahu je jedinečný, pretože ho tvoria dvaja jedineční ľudia. A preto nie je možné, aby ste kopírovali vzťah niekoho iného.

Aj ja sama vidím na vzťahoch iných ľudí množstvo drobností, ktoré náš vzťah nemá. Ale to je v poriadku. Niektorí muži sú domáci kutili, ale neznášajú upratovanie, iní vedia skvele variť, ale neradi nakupujú – a tak ďalej. Dôležité je však to, že s manželom máme spoločné životné hodnoty a zhodujeme sa v základných otázkach. To ostatné sú len drobnosti, ktoré si dokážeme vykomunikovať, a keďže sa navzájom milujeme, sme ochotní prispôsobiť sa jeden druhému.

Skús sa zamyslieť nad tým, či oblasť, v ktorej svoj vzťah porovnávaš so vzťahom iných ľudí, je zásadná, alebo je to len drobnosť.

Ak napríklad vidím, že kamarátka dostala od svojho manžela kvety, hneď si v duchu povzdychnem, že môj manžel mi nikdy nenosí kvety len tak, aby ma potešil, stojím pred rozhodnutím: Buď sa začnem na manžela hnevať a budem sa utápať v smútku, aký strašný vzťah máme. Alebo mu pri vhodnej príležitosti poviem, že mám rada kvety a veľmi by ma potešilo, ak by mi raz za čas doniesol kyticu mojich obľúbených kvetov. Ak si vyberiem prvú možnosť, vyberám si porovnávanie, ktoré ničí mňa i náš vzťah. Ak sa však rozhodnem pre druhú možnosť, využijem porovnávanie na to, aby som náš vzťah vylepšila.

Povzbudenie číslo jeden znie: Nedovoľ, aby sa ti kvôli nezdravému porovnávaniu zrútil vzťah. Nedovoľ, aby ťa nezdravé porovnávanie priviedlo k smútku.

 

 

Zdravé porovnávanie

Ak sa teda začneme s niekým porovnávať, pripomeňme si, že vzťah, ktorý budujeme, je vzácny a jedinečný. Pripomeňme si to dobré, čo máme. Zdravé porovnávanie sa podľa mňa začína vtedy, keď sa pozeráme na svoj vzťah s vďačnosťou.

Mohla by som tu vypísať celý zoznam nedostatkov môjho manžela a tiež nedostatkov, ktoré vidím na našom vzťahu. Lenže samotné pomenovanie nedostatkov nestačí.

Uvedomila som si, že je oveľa dôležitejšie byť v prvom rade vďačná za to, čo máme. Byť vďačná za každú jednu dobrú vlastnosť môjho manžela a za každú jednu drobnosť, ktorá sa mi páči na našom vzťahu.

A keď si pripomeniem všetko, za čo som vďačná, až potom sa pozriem na nedostatky a poviem si: „Nedovolím, aby nás tieto nedostatky zničili.“ Následne sa snažím porozprávať s manželom a nájsť spoločné riešenie.

V niektorých oblastiach je však dôležité prijať svoje obmedzenia. Možno veľmi túžiš, aby tvoj manžel vedel úžasne tancovať, ale on sa na parkete len nerytmicky kníše a keď spolu tancujete, je to pre neho vlastne obeta. Niekedy sa jednoducho treba zmieriť s tým, že nemusíte byť „dokonalý pár“, a prijať svoje obmedzenia.

Naopak, ak si uvedomuješ, že je na vašom vzťahu niečo skutočne dobré, uvedom si, že je to dar, ktorý máte dávať určitým spôsobom ďalej. Nie preto, aby vám ostatní závideli, ale preto, aby sa od vás inšpirovali a budovali svoj vzťah na základe vášho dobrého vzoru.

 

Drahý Otec, ďakujem ti za môjho priateľa/priateľku, za môjho manžela/manželku. Vlož mi do srdca vďačnosť za všetko dobré, čo v našom vzťahu máme. Prosím, daj mi silu, aby som nedostatky nášho vzťahu videl/videla ako príležitosť na zlepšenie.

Daj, aby som nezávidel/nezávidela iným ľuďom ich vzťah, ale aby som sa dokázal/dokázala inšpirovať ich vzájomnou láskou. Amen.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.Komentáre