TOP

Je hypnopôrod prípustný pre veriacu ženu?

Zaujímala by ma otázka hypnopôrodu. Je to teraz veľmi moderné medzi mamičkami… Rodila tak aj princezná Kate… V mnohých fórach na Facebooku je to zakamuflované, že ide o pôrod bez bolesti… ale podľa mňa pre veriacu ženu to nie je prípustné. Budem sa tešiť na odpoveď. M.

V západnej spoločnosti pôrod ženy často považujú za bolestivý a traumatizujúci. Po presune z domáceho prostredia do nemocníc v druhej polovici 20. storočia sa pôrody stali síce z medicínskeho hľadiska bezpečnejšími, ale zároveň stratili prirodzený, intímny charakter. Relatívne veľa žien po negatívnych zážitkoch z pôrodnice uvažuje o domácom pôrode, ktorý však objektívne v našich podmienkach nie je medicínsky bezpečný, alebo o iných alternatívach.

Medzi tie patrí tzv. hypnopôrod. Názov z pohľadu veriaceho človeka môže evokovať, že ide o niečo ezoterické či až okultné, ako je aj naznačené v uvedenej otázke. Avšak zakladateľka metódy Američanka Marie F. Monganová v úvode svojej monografie uvádza: „Mojím snom je, aby všetky ženy poznali radosť z pôrodu, ktorý bude skutočne bezpečný, pohodlný a naplňujúci pre ne aj pre ich dieťa.“ S takouto myšlienkou sa stotožní žena každého vierovyznania. Nie som odborník na hypnopôrod, ale v tom, čo o metóde viem, nenachádzam nič, čo by bolo v protiklade s učením Katolíckej cirkvi.

Zo skúseností pri sprevádzaní žien v tehotenstve a pri pôrode viem, ako nedostatočná sebadôvera k svojim prirodzeným inštinktom a strach z bolesti blokuje rodiacu ženu i sám pôrod. Kurz hypnopôrodu učí rodičku pri pôrode dôverovať sebe a svojmu telu a vedome s ním „spolupracovať“. Z filozofického hľadiska je hypnopôrod neutrálny (tak by mal byť podľa mojich vedomostí aj vyučovaný inštruktorkami), ale veriaca žena si doň môže vložiť prvky svojej viery. Ponúkam skrátené svedectvo jednej mamičky, ktorá je navyše psychologička:

„K hypnopôrodu som sa dostala počas svojho štvrtého tehotenstva. Hoci predošlé pôrody prebehli „prirodzene“ a bez komplikácií, môj strach po každom pôrode rástol. Modlila som sa za zázrak, aby Pán nejakým spôsobom vyriešil pre mňa dovtedy neriešiteľnú situáciu. V ôsmom mesiaci tehotenstva som s manželom absolvovala kurz hypnopôrodu. Strach skutočne prestal a znova som sa mohla začať tešiť na chvíľu, keď porodím bábätko. Tešila som sa nielen na dieťatko, ale aj na sám pôrod, kontrakcie! Moja skúsenosť s hypnopôrodom je pozitívna, je to návrat k prirodzenému pôrodu aj v medicínskom prostredí. Prajem všetkým ženám chuť rodiť!“

 

MUDr. Ivan Wallenfels – autor je lekár-gynekológ, dlhé roky vedie katolícku gynekologickú ambulanciu Gianna v Žiline

 

 

Komentáre