TOP

Neonatológ Marek Gajdoš: Je neskutočné vidieť ich prvé kroky

Keď sa mi v roku 2010 predčasne a za dramatických okolností narodila dcéra, staral sa o ňu práve Marek. Vysoký lekár s príjemným hlasom, večným rúškom na ústach a obrovskou láskou k svojim miniatúrnym pacientom nás, vystrašených rodičov, vždy s trpezlivosťou informoval, povzbudzoval či len ľudsky vypočul. A bábätkám – tým počas služby spieval pesničky.

Kedy a prečo si sa rozhodol venovať sa ako lekár deťom?

Na konci štúdia bola otázka, čo by som rád robil a bez toho, aby som to dokázal nejako vysvetliť, som vedel, že chcem byť pediater.

 

Možno si mal od malička v sebe túžbu pomáhať tým najmenším…

Túžbu pomáhať som mal v sebe odmala. Možno som chcel prekračovať hranice… aj tie svoje. Ale úprimne som nevedel, čo ma bude čakať.

 

Akými oddeleniami si prešiel, kým si zakotvil u predčasniatok?

Môj začiatok bol priamo na novorodeneckom oddelení. A ako som sa tam dostal? Ako minorita. (úsmev) Profesorka Benedeková mi povedala: „Potrebujem ťa na novorodenecké, lebo sú tam samé ženy.“ (úsmev)

 

 

Predčasniatka – to môže byť pre niekoho neznámy termín. Vysvetli nám ho, prosím.

Predčasne narodený novorodenec je dieťa narodené pred normálnym termínom narodenia. Normálne tehotenstvo trvá 40 +- 2 týždne. Ako aj ty sama vieš, skrýva sa teda pod tento pojem množstvo rozličných detí. Je veľký rozdiel, ak sa dieťa narodí v 24. alebo 35. týždni.

 

Od ktorého týždňa je medicína schopná dieťa zachrániť?

Na to nie je ľahká odpoveď, čo však potrebujeme, sú pľúca, a tie musia byť v štádiu, keď dokážeme zabezpečiť, aby sme – jednoducho povedané – do tela dostali dostatok kyslíka. Ale aby som odpovedal aj v číslach, dnes už sú centrá, ktoré sa po dohode s rodičmi pokúšajú zachrániť deti narodené v 22. týždni.

 

Aké najmenšie dieťatko si ty osobne držal v náručí?

Ľudí, samozrejme, fascinuje to, koľko vážia, ale sú deti, ktoré sú zrelšie, čiže narodené vo vyššom týždni, ale nerástli dostatočne, a tak sú malé. Pre mňa je fascinujúcejšie to, ako sú zrelé. To najnezrelšie bolo dieťa narodené v

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre