TOP

Kazateľský podcast dominikánskej mládeže: Najlepšími apoštolmi mladých sú mladí

Spočiatku to boli písané kázne, dnes majú aj vlastný podcast. Viac nám o projekte dominikánskej mládeže povedali brat Samuel Peter Lovás, OP, a Filoména Ághová.

Kde vznikol nápad kazateľského portálu pre mladých?

Samuel: Pred rokom v novembri, keď bol druhý lockdown, sme si povedali, že chceme byť s mladými viac v kontakte. Nechceli sme však robiť online stretká, lebo sme si hovorili, že online programu majú predsa mladí plné zuby. Tak sme spravili spoločný projekt – tematické kázania.

 

Kedy si sa do projektu zapojila ty?

Filoména: Hneď, ako to bolo možné, teda už do prvého cyklu. Pamätám si, že sa ma brat Samuel spýtal ešte pred spustením celého projektu, či by som do toho išla a čo si o tom myslím. Nápad sa mi veľmi páčil.

 

Čo je cieľom týchto kázní mladých?

Samuel: Jednak je to napĺňanie odkazu Jána Pavla II. – on povedal, že najlepšími apoštoli mladých sú mladí. V tomto duchu sa snažíme hovoriť o tom, čo je viera a ako ju prežívajú mladí pre iných mladých. Ale každý, kto tie zamyslenia píše, zažíva, že v prvom rade obohatí seba.

 

Aké tematické cykly ste už mali?

Samuel: Prvý bol o ružencových tajomstvách a potom sme sa pustili do Katechizmu Katolíckej cirkvi – začali sme štvrtou časťou o modlitbe, potom tretia časť o morálke a Desatore. V decembri sme mali miniadventný cyklus o tom, čo znamenajú Vianoce. A od nového roka začneme rozoberať Krédo.

 

Ktorý cyklus bol tebe najbližší a ktorá kázeň ti najviac utkvela v srdci?

Filoména: Najbližší mi bol určite štvrtý kazateľský cyklus, keďže som ho mala na starosti. Čítala som si všetky kázne, ktoré ostatní písali, a dávala som pozor na to, aby kázne vychádzali načas. Najviac mi utkvela v pamäti kázeň mojej kamarátky Lucky, ktorá písala o tom, ako žiť život v pravde.

 

NAŠE KRÁTKE ZAMYSLENIA SÚ POVZBUDENÍM

Už však nemáte len kazateľský portál, ale kázne nahrávate aj ako podcasty. Bol to náročný krok, alebo to išlo tak samo?

Samuel: Bol to nápad našich mladých. Taký „pokus“. Z ľudí, ktorí kázne píšu, napokon všetci svoje kázne aj nahrali, hoci na začiatku sme si mysleli, že nie všetci budú chcieť.

Filoména: Úprimne poviem, že som nebola veľkým podporovateľom nápadu začať s podcastami. Ostala som však veľmi milo prekvapená, keď som zistila, akú počúvanosť náš podcast má. Každý kazateľ ochotne nahráva svoje kázne a myslím si, že to všetkých veľmi baví.

 

Máte nejaké plány do budúcna?

Samuel: Chceli by sme naše zamyslenia vydať knižne, aby bol celý Katechizmus – všetky tajomstvá viery – k dispozícii aj očami mladých. To by mohlo byť zaujímavé.

 

Čo prináša váš podcast svetu?

Filoména: Myslím si, že každému môže priniesť niečo iné. Pre niekoho môže byť prostriedkom, ako sa zoznámiť s Katechizmom, my ho vysvetľujeme očami mladých – jednoducho. Pre niekoho môžu byť naše krátke zamyslenia povzbudením.

 

Komentáre