TOP

Kedy povedať deťom pravdu o darčekoch? (anketa)

Ak máte deti, tak už ste určite riešili otázku „Ježiška“. Kedy je podľa vás vhodné povedať deťom pravdu o tom, kto nosí skutočne darčeky? Naštrbí podľa vás takáto „lož“ dôveru rodičov a detí? Na názor sme sa spýtali nielen rodičov, ale aj kresťanského psychológa.
Gabika a Peter Štupákovci (deti Barborka 16, Laura 13, Maxi 11, Miška 9)

My sme to deťom o vianočných darčekoch povedali takto: prvému dieťaťu v 5 rokoch a ostatným 4, 2, 2. Avšak keby sme to mohli zmeniť, hneď od začiatku,  nikdy by sme im „neklamali“. A myslím si, že by som to nemal dávať ani do úvodzoviek. Niektoré deti zareagovali takým sklamaním, že sme mali obavu o ďalšej dôvere k nám. Svojim deťom poradím, aby to oni nerobili svojim deťom.

 

Majka (33) a Roman (34) Vitkovci (deti Terézia 7, Ester 6, Gregor František 3, Timotej Benedikt 1)

Naše deti veria na Ježiška. Nebojíme sa, či to naštrbí náš vzťah, staršia dcéra už niečo tuší, je veľmi vnímavá, spája si veci, na ktoré už my nepamätáme. Ale veríme, že keď z „Ježiška vyrastú“ budú dosť vnímavé na to, aby pochopili, že to prekvapenie, ktoré si našli pod stromčekom, patrí k detskej radosti a detského prežívania Vianoc a plynule to prejde k tej „pravde o darčekoch“. No zároveň naše Vianoce nie sú len o materiálnych darčekoch, ale o narodení Božieho Syna. A tak rozmer Vianoc bude stále aktuálny: s väčšími deťmi viac hlbších rozhovorov o tajomstve vtelenia, s mladšími deťmi viac prežívania z radosti darov. Vieme, že otázok bude v tom čase veľa, možno aj trošičku sklamania, ale podstata Vianoc je nemenná a stále budeme hovoriť s deťmi o dare.

 

 

Janka (33) a Tomáš (33) Lažovci (deti Eliška 6, Tobiáš 5, Martin 1)

Odmalička sa snažíme hovoriť deťom pravdu, a to sa netýka len vianočných darčekov. Mnohým z nás, teraz už dospelým, rozprávali, že Ježiško na Vianoce roznáša darčeky a aké to bolo sklamanie, keď sme zistili, ako to vlastne je – pravdu. Na Vianoce slávime narodenie Ježiša. Nebeský Ocko nám ho dal ako dar, z lásky, lebo nás má rád. Vedieme k tomu aj naše deti, že Ježiš je pre nás dar. Na Vianoce si dávame darčeky, obdarúvame sa, prejavujeme si tak, že sme si pre seba darom. Nebeský Ocko požehnáva rodičov prácou, aby sme si mohli dať darčeky.

 

Sylvia (41) a Ján (49) Mackovci (deti Ján 18, Jozef 16, Mária 14, Veronika 13, Pavol 11, Katarína 10, Alžbeta 8, Anna 7, Klára 5, František 9 mesiacov)

Naše deti rástli s pravdou vlastne od úplného malička. Hovorili sme im, že Ježiško prišiel v ten vianočný čas k nám a na jeho narodeniny si dávame a dostávame darčeky. Ježiško požehná prácu rodičom, aby zarobili peniažky a oni potom vyberú tie najlepšie darčeky pre svoje detičky. Vám požehnali šikovné ruky, s ktorými tiež môžete potešiť ostatných, ak im pripravíte, nakreslíte niečo pod stromček. Alebo si niečo usporené odložíte. Stále po štedrej večeri zazvoníme na malý zvonček, deti spievajú koledy a ocko s mamkou idú uložiť darčeky pod vianočný stromček. Deti sa na túto udalosť aj tak veľmi tešia. Dôveru to iste naštrbí, keď dieťaťu klameme a ono sa napríklad v materskej škole od kamarátov dozvie, že Ježiško darčeky nenosí. Tak potom to musíte „nejako žehliť“ a to je už omnoho náročnejšie ako žiť od malička v pravde.

 

 

Katarína (39) a Tomáš (36) Káčerovci (deti Katka 10, Peťko 7, Hanka 4)

Nepamätám si presne, kedy to bolo, ale čo najskôr, ako to bolo možné, aby to pochopila, keďže najstaršia je dcéra a pri ďalších to už bolo automaticky popri nej a už sme to nejako ani nerozoberali. Nemyslím si, že to môže nejako naštrbiť dôveru detí voči rodičom, práve naopak. Ak sa im správne vysvetlí dôvod, prečo sa na Vianoce obdarúvame, môže ich to motivovať k tomu, aby aj ony chceli obdarúvať iných.

 

 

Ľubka (28) a Michal (30) Bugošovci (deti Anička 3, Zuzka 10 mesiacov)

My sme v tejto situácii ešte neboli. Nevieme, kedy nastane. Načasovanie je dôležité a budeme sa snažiť povedať to dievčatám, až budú pripravené obdarovať niekoho iného. Podľa môjho názoru, ak sa dieťa dostane k tejto informácii od niekoho iného, napríklad od kamarátky v škôlke, nie od rodičov, začne mať prirodzene podozrenie na lož. Pýta sa samo seba, o čom druhí hovoria. A následne hľadá pravdu u rodičov. Ak mu oni podajú pravdu správnym spôsobom, pochybnosti sa stratia. Dieťa znova nachádza uistenie u rodičov. Myslím si, že je dôležité deťom vysvetliť, prečo majú aj ony darčeky rozdávať a nie iba prijímať.

 

Mgr. Monika Hasajová, ktorá pôsobí na Psychiatrickom oddelení VNsP Levoča,

Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva pri SŠI v Levoči, Ambulancia klinickej psychológie Poprad

 

Obdobie útleho detstva a viera vo vianočné darčeky pod stromček prinesené osobne Ježiškom patrí k životu malého kresťana. Myslím si, že všetci radi spomíname na to, ako sme aj my verili, že sa to tak deje a mnohí z nás sa pamätajú aj na to, ako prvýkrát boli konfrontovaní s pravdou. Nemám pocit, že nám to ublížilo a poškodilo vzťah s našimi rodičmi. Magickosť myslenia patrí do obdobia detstva. Hranica veku, keď sa súčasné deti dozvedajú pravdu o Ježiškových darčekoch sa podľa mňa znižuje a to aj vďaka médiám, ktoré už od októbra vysielajú reklamy typu: „Zabezpečte si darčeky už dnes…“ a tak dieťa podnecujú k otázkam, ako to vlastne je. Mám skúsenosť, že aktuálne sa deti dozvedajú pravdu okolo predškolského a začiatku mladšieho školského veku. Myslím si, že povedať pravdu o tom, ako sa vianočné darčeky dostávajú pod vianočný stromček, je najvhodnejšie vtedy, keď rozhovor na túto tému iniciuje dieťa samo, teda keď sa začne pýtať tieto otázky a chce o tom vedieť viac. Dovtedy nemusí táto „lož“ naštrbiť vzťah dieťaťa a rodiča, navyše sú oveľa dôležitejšie aspekty, ktoré sa podieľajú na kvalite vzťahu rodič – dieťa, ako práve táto “lož”.

 Komentáre