TOP

Koho budú voliť kresťanskí lídri

Iniciatíva predstaviteľov kresťanských spoločenstiev s názvom Naša voľba sa po prvýkrát dostala do povedomia, keď sa jej v roku 2016 podarilo prekrúžkovať do parlamentu štyroch poslancov zo svojich radov.

V župných voľbách v roku 2017 dosiahli až 33-percentnú úspešnosť, keď spomedzi štyridsaťdva kandidátov Našej voľby uspeli štrnásti. Boli tak úspešnejší ako kandidáti politických strán.

V týchto dňoch Naša voľba zverejnila podporu kresťanských kandidátov v parlamentných voľbách na kandidátke OĽANO-Kresťanská únia, menovite Anny Záborskej, Richarda Vašečku, Eda Hegera a Mareka Krajčího. Na Našu voľbu sme sa opýtali jedného z jej iniciátorov, Mária Tomášika.

 

Ako vznikla Naša voľba?

V roku 2012 sa do parlamentu predovšetkým hlasmi ľudí z kresťanských spoločenstiev dostali dvaja naši zástupcovia, Richard Vašečka a Branislav Škripek. Za týmto na prvý pohľad nečakaným úspechom boli mnohé roky služby a modlitieb za spoločnosť. Spoločenstvá pracovali na evanjelizácii a duchovnej premene Slovenska. Politika bola však dlhú dobu považovaná za sféru, ktorej je lepšie sa vyhnúť. Postupne sme však pochopili, že ku zmene Slovenska je nevyhnutne potrebné priniesť evanjelium aj do politiky.

Rišo Vašečka vnímal, že nestačí mať osamotených poslancov, ale do politiky treba pozvať ďalších kresťanov a dobre ich pripraviť. Od roku 2014 preto v spolupráci s lídrami spoločenstiev pripravoval konkrétnych ľudí na službu v politike. Pred parlamentnými voľbami v roku 2016 si lídri rozhodli týchto ľudí spomedzi seba verejne podporiť v iniciatíve, ktorú nazvali Naša voľba. Aj ich pričinením sa poslancami Národnej rady stali Eduard Heger, Marek Krajčí, Jozef Lukáč a opätovne Richard Vašečka.

 

Čo je vlastne Naša voľba?

Naša voľba je neformálna iniciatíva kresťanských lídrov, ktorí sa roky stretávajú na rôznych fórach, modlievajú sa spolu a majú často blízke priateľské vzťahy. Sú medzi nimi skúsení lídri, ktorí majú za sebou viac ako dvadsať rokov služby, ale aj zástupcovia mladšej generácie spoločenstiev. Podpora konkrétnych kandidátov je vždy vecou dialógu, modlitby a spoločnej dohody.

Zvolení kandidáti sa s nami pravidelne stretávajú, informujú nás o svojej práci a o politickej situácii. Radia sa s nami, počúvajú nás a chcú od nás spätnú väzbu. Často sa s nami modlia za Slovensko, za politiku i za múdrosť v rozhodovaní. Myslím, že nejako takto by mala vyzerať komunikácia medzi poslancami a ich voličmi. Obzvlášť to platí o Rišovi Vašečkovi, ktorý nás zastupuje už druhé volebné obdobie. Hoci je už skúseným politikom, nikdy neprestal počúvať Boha a ľudí, ktorých zastupuje. To sa mi na ňom veľmi páči.

 

Patria k Našej voľbe aj nejakí kňazi?

Samozrejme, kandidátov Našej voľby vždy podporovalo viacero kňazov. Ich podporu máme aj teraz. Rešpektujeme však vyhlásenie biskupov, aby sa kňazi zdržali vyjadrení podpory konkrétnym politickým stranám a jednotlivým kandidátom. Preto sme ich podporu Našej voľbe nezverejnili.

 

Prečo Naša voľba podporuje v týchto voľbách štvoricu na kandidátke OĽANO-Kresťanská únia?

Po prvé, každý z týchto kandidátov sa osvedčil svojim životom a svojou službou. Sme spokojní s ich pôsobením v politike. Nielenže bez váhania prejavujú svoju vieru a modlia sa v parlamente, ale odvádzajú aj kvalitnú politickú a odbornú prácu. Osobne ich poznáme a vieme, ako tvrdo pracujú, aby mohli byť prospešní pre Slovensko. Veľmi si ceníme aj ich politickú skúsenosť, ktorá bude nevyhnutne potrebná pri zostavovaní novej vlády.

Po druhé, oslovilo nás, že napriek rozdeleniu, ktoré panuje v kresťanskej politike, a z ktorého sú mnohí kresťanskí voliči zmätení, sa dokázali dohodnúť a spojiť sily na jednej kandidátke. Vďaka tomu sa nemusíme obávať prepadnutia kresťanských hlasov.

Po tretie, kľúčová pre nás bola garancia zachovania hodnôt. Vieme, že títo ľudia kresťanské hodnoty nezradia a neustúpia z nich. Súčasťou dohody medzi OĽANO a Kresťanskou úniou sú aj tieto podmienky vstupu do vlády:

  • Nie registrovaným partnerstvám
  • Nie adopciám deti pármi rovnakého pohlavia
  • Nie uvoľňovaniu protidrogovej politiky
  • Nie rušeniu sociálnych opatrení
  • Nie nelegálnej migrácii
  • Obsahuje i odmietnutie Istanbulského dohovoru, zlepšovanie ochrany života a zásadnú podporu rodín s deťmi.

 

Kde môžeme nájsť bližšie informácie o Našej voľbe a jej kandidátoch?

Informácie o Našej voľbe a vyjadrenie k parlamentným voľbám 2020 nájdete na webe www.nasavolba.sk i na Facebooku Naša voľba.

 

OBJEDNÁVATEĽ: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA, Zámocká 14, Bratislava, IČO: 42287511

DODÁVATEĽ: Vydavateľstvo BeneMedia, Winterova 1752/10, 921 01 Piešťany, IČO: 47 225 718, DIČ: 202 381 3275, IČ DPH: SK 202 381 3275

 

 

Komentáre