Koordinátor NTM Vladimír Sochor: Manželstvo je najlepší koncept pre spolužitie muža a ženy

Koordinátor NTM Vladimír Sochor: Manželstvo je najlepší koncept pre spolužitie muža a ženy
Národný týždeň manželstva (NTM) práve prebieha a manželia môžu počas neho načerpať rôznym spôsobom. Hlavnou témou tohto ročníka je: Bezpečne v manželstve. Zakladateľ a koordinátor NTM na Slovensku, pán Vladimír Sochor, nám upresňuje túto myšlienku a zároveň vysvetľuje, ako ročník prebieha online aj čo je pre manželov záchranné koleso.

Tento ročník je iný oproti predošlým. Idete do online sveta. Aké to môže mať výhody?

Aktuálny ročník je naozaj výnimočný aj tým, že sa bude odohrávať predovšetkým v online priestore. Čo sa však na začiatku javilo ako nevýhoda, môže byť v konečnom dôsledku oproti živým stretnutiam výhodou, pretože:

  • manželské dvojice sa budú môcť pripojiť v čase, ktorý im najlepšie vyhovuje,
  • môžu sa ku konkrétnemu programu kedykoľvek vrátiť,
  • môžu sa zúčastniť aj tí, pre ktorých nikto v mieste ich bydliska žiadny program nepripravil,
  • nemusia nikam chodiť, stačí keď si nájdu nerušené miesto niekde vo svojom byte.

 

Téma je veľmi zaujímavá. Ponúkate v nej manželom záchranné koleso. Viete vysvetliť jeho funkciu?

Keď sme premýšľali nad tým, čo by najlepšie vystihlo slogan „Bezpečne v manželstve“, zdalo sa nám, že by to mohlo byť práve záchranné koleso. Ak si predstavíme manželstvo ako plavbu loďou, tak to môže mať rôzne podoby. Možno prvé, čo nám napadne, je krásny slnečný deň, pokojná hladina, teplo a plavky… a možno dokonca pohár so slamkou plný obľúbeného nápoja. Pohoda nielen na palube, ale aj v duši. Romantika ako vyšitá! Samozrejme, romantika do manželstva patrí, dokonca práve do manželstva! Tam môže záchranné koleso plniť možno len dekoračnú funkciu. Každopádne, môže nás upozorňovať, že máme byť ostražití, pretože sa to môže aj zmeniť.

Spolužitie vo dvojici (prípadne s ďalšími pasažiermi na palube – deti, rodičia, susedia…) však prináša aj iný obraz plavby – tomu sa však až tak veľmi nechceme venovať. Stačí, keď budeme hovoriť len o manželskom vzťahu, pretože aj ten častokrát vpláva do rozbúrených vĺn. Rozfúka sa, do lode búšia vlny, prelievajú sa cez palubu, niekedy sa poškodí konštrukcia a loď sa začína potápať. Vtedy záchranné koleso môže doslova zachraňovať život pasažierov. A pritom vieme, že búrka nebýva len na mori, ale často aj v srdciach.

 

Máte pocit, že to záchranné koleso je v čase pandémie ešte dôležitejšie ako za bežných okolností?

Asi by som to tak nepovedal. Záchranné koleso je dôležité stále. V časoch pokojných aj v časoch zlých. Je múdre mať ho poruke – či už ako memento alebo keď ho naozaj reálne potrebujeme použiť. Samozrejme, najdôležitejšie je vedieť ho použiť. A určite pomôže mať absolvovaný nejaký „kurz používania záchranného kolesa“.

 

Čo to znamená, že sa majú manželia cítiť bezpečne?

Existujú vonkajší a vnútorní nepriatelia manželstva. Vonkajší môžu byť ľudia, ktorí manželstvu neveria, možno sa mu vysmievajú, možno sú to zlé zákony a pod., tí ale manželskú dvojicu skôr zomknú. (Môže to mať aj osobnejšiu rovinu, pokiaľ konkrétni ľudia v blízkom okolí neprajú práve tomu nášmu manželstvu – tam zväčša platí to isté.) Najnebezpečnejší sú však vnútorní nepriatelia – teda my sami. Ak svojou ľahostajnosťou, nepozornosťou či zameraním sa na nepodstatné veci dovolíme, aby sa zo vzťahu vytratila láska, dôvera, blízkosť,… začínajú sa nám rozpadať základy.

Aby sa manželia vo vzťahu cítili bezpečne, potrebujú sa denne uisťovať o svojej láske, vyjadrovať si obdiv a vďačnosť, hovoriť o tom, čo sa nachádza v ich vnútri, povzbudzovať sa navzájom, a takto by sme mohli pokračovať ešte dlho; a aj tak by sme asi nevymenovali všetky aspekty, ktoré vzťah naozaj posilňujú.

Zhrnul by som to do jednej vety: Manželia sa potrebujú o seba navzájom, aj o svoj vzťah, permanentne starať. (Ak sa toto bude diať, ľahko si poradia s akýmkoľvek nepriateľom. Dvaja sa majú lepšie ako jeden…)

 

Koordinátor NTM Vladimír Sochor: Manželstvo je najlepší koncept pre spolužitie muža a ženy

 

Ako sa dá pracovať na tom, aby sa bezpečnosť manželstva zlepšovala?

Čiastočne som to už povedal – je to každodenná starostlivosť o partnera a o spoločné nažívanie. Nemusia to byť „bombastické“ veci, ako napríklad úžasné a drahé dovolenky. Je to skôr veľa drobných každodenných pozorností – nájsť si niekoľko minút na spoločný osobný rozhovor, milé slovo; či povzbudiť partnera, keď sa mu nedarí; oceniť ho, keď si všíma, keď sa mu niečo podarí alebo keď sa aspoň snaží; zaujímať sa o toho druhého – byť mu blízko. Takto sa buduje intimita. Ak sme si blízko, tak sa cítime v bezpečí, pretože sa vieme na seba navzájom spoľahnúť.

NTM ponúka tiež nejaké tipy a podnety pre manželské dvojice, ako takúto blízkosť vybudovať. Inšpirovať sa môžete na stránke: www.ntm.sk.

 

Čo by ste odkázali tým, ktorí sa boja ísť do manželstva?

Ja som asi ďaleko od toho, aby som im ťahal medové motúzy popod nos a hovoril iba o výhodách manželského spolužitia. Manželstvo má aj veľa výziev a určite by som hovoril aj o nich. Na druhej strane si myslím, že ak manželstvo nefunguje (a veľakrát to okolo seba naozaj vidíme), tak to nemusí byť preto, že samotný koncept je zlý. Keď si kúpite nejaké nové zariadenie a nefunguje vám tak, ako ste si predstavovali, dôvod môže byť aj v tom, že ste si nenaštudovali návod na použitie.

Som presvedčený, že manželstvo je najlepší koncept pre spolužitie muža a ženy a úžasné je, že autor tohto konceptu nám ponúkol aj návod, aby fungoval ku spokojnosti jeho aktérov. Čo tak podrobne preštudovať tento návod?

 

Skúste ponúknuť zopár tipov na upevnenie vzťahu medzi manželmi. Čo by mali denne robiť?

Čo konkrétne by mali robiť sa nedá nadiktovať. Vždy to závisí od tých dvoch – čo má každý z nich rád, čo sa mu páči, čo ho poteší… a potom robiť práve to. Potrebujem najskôr zistiť, čo to je, aby som napríklad celé roky nenosil drahé ruže, a pritom moja manželka má rada tulipány… A teda, keď hovoríme o tom, čo robiť denne, tak to asi nebude kytica kvetov – veď kam by už tie kvety dávala?

Muž môže pochváliť dobré jedlo, resp. oceniť ho aj vtedy, keď sa to trocha nevydarilo. Byť voči manželke pozorný a veľkorysý. Pohladenie a objatie (bez toho, aby to malo sexuálny podtón) tiež vyjadruje záujem. Môže ju pozvať na vychádzku (do prírody sa dá ísť aj v čase pandémie). Určite nič nepokazí, keď jej vyjadrí, že sa mu páči, že dnes dobre vyzerá, že sa pekne usmieva a pod.

Manželka môže oceniť manžela za to, ako sa vie hrať s deťmi, môže vyjadriť uznanie za to, ako ťažko pracuje, aby sa postaral o rodinu. Každého muža poteší, keď manželka ocení jeho mužnosť, rozhodnosť, múdrosť alebo citlivosť…

 

Ako by mala vyzerať manželská modlitba?

Myslím si, že modlitba by mala byť predovšetkým úprimná, naozaj zo srdca. Manželia môžu chváliť Boha za svojho partnera, za to, ako ohromne ho (ju) stvoril. Môžu si žiadať porozumieť Božiemu zámeru pre svoje manželstvo – akú úlohu pre nich Boh pripravil.

 

Za čo sa vlastne majú manželia modliť?

Môžu Bohu prinášať problémy, ktorým aktuálne čelia (nie však spôsobom: moja žena má problém s tým a s tým; radšej to priniesť ako spoločný problém: s týmto a s týmto si nevieme poradiť, Bože, pomôž nám). Biblia tiež učí, že máme za všetko ďakovať, tak môžu spolu hľadať, za čo všetko sú vďační.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00