Leví kráľ ako príbeh Boha a človeka

Leví kráľ ako príbeh Boha a človeka
Pred časom sa v slovenských kinách objavilo nové spracovanie slávneho animovaného filmu Leví kráľ. Okrem neuveriteľne kvalitnej vizuálnej stránky mohla diváka opäť hlboko zasiahnuť myšlienka celého príbehu. Jednak krásne zobrazenie vzťahu otca a syna, ale najmä skryté poukázanie na vzťah Boha a človeka. Film je vo svojej podstate o identite. Bytostná otázka: „Kto si, Simba?“ sa nesie celým príbehom.

Autori: Jozef Wallenfels a Jozef Mičieta

Je to možno interpretácia nás – dvoch obyčajných divákov – bez autorovho úmyslu, ale v Simbovi sme sa tak veľmi našli… Chcel by žiť, vládnuť, ale nevie ako. Keď to skúša sám, nedopadne to dobre. Zachráni ho však jeho otec Mufasa. Vždy je tam, keď ho malý lev potrebuje. Učí ho spravovať najskôr jeho vlastný život – a potom kus sveta, ktorý mu bol zverený. To najdôležitejšie, čo Mufasa má, hoci je mocným kráľom a všetko mu patrí, je jeho syn Simba. Má skutočný strach, že by ho mohol stratiť. Mufasa v tejto časti príbehu teda nápadne pripomína Boha Otca.

Na scénu však prichádza ľstivý Scar. On je ten Padlý. Dobre vie, že Mufasu – Boha – nepremôže. Aby Scar mohol vládnuť, musí zničiť dediča kráľovstva, teda Simbu – človeka. A tak začne nahlodávať práve jeho identitu: „Aby si si získal priazeň otca, musíš ísť na cintorín slonov… musíš hlasno revať… musíš dokázať, že si dosť dobrý a dosť silný… že si zaslúžiš byť synom kráľa.“

 

Leví kráľ ako príbeh Boha a človeka

 

Nakoniec Simbu naláka do kaňonu, kde Mufasa pri jeho záchrane pred splašeným stádom položí vlastný život. Je to ikonická scéna pripomínajúca Kristovu obetu: Scar najskôr pazúrmi prebodne Mufasove laby a potom ho zhodí do priepasti, kde ho neskôr ušliape stádo. Je to obraz Boha Syna, ktorý položil svoj život za ten náš.

Scar dá Simbovi v jeho pochybnostiach, ktoré o sebe po otcovej smrti má, fatálnu radu: „Uteč a už nikdy sa nevracaj!“ Simba prijme nešťastnú smrť otca ako svoju vinu a chce ju sám niesť. Prijatím Scarovho klamstva, že za smrť otca môže on sám, zabúda, že je stále Mufasovým synom. Následne, keď poslúchne radu utiecť, stratí aj vládu v krajine, ktorú dostal do správy.

Medzitým začne vládnuť Scar a spolčí sa so zákernými hyenami, ktoré symbolizujú hriech a jeho nositeľov – démonov. Tie sa takýmto spôsobom usídlili na území, kam by za normálnych okolností nemali právo vkročiť. Scarova vláda prinesie presne to, čo hovorí Písmo: „Mzdou hriechu je smrť.“

 

 

Celá krajina je jeho zaobchádzaním zničená, zomrelo všetko okrem neho a hyen, s ktorými spolupracuje. Levice stále vedia, že Scar nie je pravým kráľom. Nala, Simbova priateľka a spriaznená duša z detstva, sa preto vydá hľadať pomoc. Nájde Simbu, zamilujú sa do seba a Nala mu opíše situáciu v kráľovstve. Presviedča ho, aby sa vrátil a ujal sa vlády, ale Simba to odmieta. On si žije svoj bezstarostný „hakuna matata“ život.

Simbu totiž po vyhnaní z kráľovstva zachránili pred smrťou na púšti svetskí „nezávisláci“ Timon a Pumba. Ich neskoršia zmena zmýšľania z „hakuna matata“ na osobnú angažovanosť je ich obrátením, rozhodnutím vystúpiť zo svojho pohodlia a zaujatím svojho miesta vo Veľkom príbehu.

Zlomový okamih vo filme nastáva, keď Simba objaví svoju identitu. Pavián Rafiki sa ho opýta: „Kto si, Simba?“ a nedá mu pokoj, kým ho neprivedie k vode, kde mladý lev uvidí svoj odraz. Uvidí tam spočiatku síce len seba, ale pavián ho presvedčí, aby sa pozrel ešte raz. Simba v odraze rozpoznáva svojho otca a z neba sa pritom ozve Mufasov hlas: „Ja som vždy s tebou.“ (Boh – Duch Svätý)

 

Leví kráľ ako príbeh Boha a človeka

 

Simba si uvedomí, že má otcovho ducha, že je Mufasov syn a jediný pravý kráľ. Mladý lev si uvedomí osobnú zodpovednosť a rozhodne sa vybojovať späť to, čo mu patrí. Rozhodne sa pre návrat, aby obnovil kráľovstvo. Čelí pritom Scarovi, no aj vlastnej minulosti, ku ktorej sa musí vrátiť, aby znovu nadobudol stratenú identitu. S pomocou levíc a malého spoločenstva priateľov oslobodí krajinu, ktorá mu má patriť. Tá znovu začne za jeho vlády prekvitať životom.

Na konci sa zlo požerie samo, hyeny zožerú Scara. Presne tak, ako to robí zlo: iba klame, vládne strachom, až nakoniec požiera samo seba. Prináša len klamstvo, obvinenie, rozdelenie a smrť.

Dalo by sa opísať ešte veľa symbolov, taký bohatý na myšlienky je film Leví kráľ. Preto odporúčame: Pozrite si ho a sami sa nechajte unášať Veľkým príbehom, v ktorom má miesto každý z nás.

Prajeme vám, aby sa vaša duša pri sledovaní Simbovho (možno aj vášho) príbehu upokojila tak, ako sa upokojila hladina na jazere. Po chvíli tam Simba mohol vidieť viac ako len svoj obyčajný odraz, a to obraz Otca v sebe samom.

Foto: © 2019 Disney Enterprises

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00