Máme nádej?

Máme nádej?
Poprední európski teológovia chcú ponúknuť nádej. Pre starnúcu Európu, ale aj pre migrantov či prenasledovaných.

Bratislava sa v závere leta stane hlavným mestom teológie. Bude sa tu konať medzinárodný kongres o nádeji, ktorý priláka viac ako 220 odborníkov od Litvy po Maltu. Slovensko dosiaľ neorganizovalo teologické podujatie v takomto rozsahu, nebude chýbať ani kresťansko-židovský dialóg.

Každý máme nádej. Do koho alebo do čoho ju vkladáme? pýtajú sa organizátori z Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu. Má nádej starnúca Európa? Je v nej nádej na dialóg medzi veriacimi a neveriacimi? Existuje nádej na vzájomné spolužitie príslušníkov viacerých náboženstiev? Majú nádej kresťania, ktorí sú prenasledovaní v mnohých krajinách sveta? Aká je nádej imigranta, ktorý verí v lepšiu budúcnosť?

 

„Naše vzťahy zakladáme nielen na dôvere, ale aj na nádeji. Nádej je súčasťou ľudskej skúsenosti, ale aj celej spoločnosti. Súvisí s tým, čo očakávame, v čo dúfame, že sa stane. Je zaujímavé, že všetky tri monoteistické náboženstvá – kresťanské, židovské aj moslimské – stoja na nádeji, ale nie na utópii, ale v nádeji na večnosť. Preto je dobré venovať sa nádeji a viesť o nej dialóg nielen vnútri Cirkvi, ale aj navonok,“ vysvetľuje profesor Miloš Lichner, hlavný organizátor kongresu. „Teológia nie je mŕtva veda, ale, naopak, veľmi živá, ktorá patrí do spoločnosti a patrí i na univerzity. Práve týmto kongresom chceme ukázať, že teológia má čo ponúknuť aj bežným ľuďom. Môže dokonca ponúknuť nádej.“

 

Koniec augusta bude patriť teológom

Na bratislavskom kongrese, ktorý sa koná v dňoch 28. až 31. augusta 2019, vystúpia súčasné osobnosti európskej i svetovej teológie, napríklad absolvent Harvardu a súčasný dekan Pápežského biblického inštitútu v Ríme biskup Peter Dubovský. V Bratislave bude o nádeji hovoriť aj odborníčka na kresťansko-židovské vzťahy profesorka Amy-Jill Levine z Nashvillu, ktorá ako prvá Židovka vyučuje Nový zákon na Pápežskom biblickom inštitúte; ďalej s témou medzináboženského dialógu prichádza profesor dogmatickej teológie Zbigniew Kubacki z Varšavy a nádeji pre mladých sa venuje rektor Loyola University Chicago Michael Garanzini.

Európska spoločnosť pre katolícku teológiu (ESCT) existuje už tridsať rokov. Jej cieľom je venovať sa interdisciplinárnemu výskumu a stáť na priesečníku medzi Cirkvou a spoločnosťou. Organizácia s viac ako 800 členmi je lojálna voči Cirkvi, ale pri uplatnení najvyšších akademických štandardov ponúka aj konštruktívnu kritiku. V súčasnosti je jej prezidentkou Marie-Jo Thiel zo Štrasburgu. Od septembra sa novým prezidentom Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu stane profesor Miloš Lichner, dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00