TOP

Maťa (32): Stále sa učím milovať svojich synov

„Pán chcel, aby som dozrela v láske a mohla ju neskôr dávať svojim chlapcom,“ vyznáva sa Maťa, mladá mamička štyroch krásnych synčekov.

Ako si si v detstve predstavovala svoju rodinu?

Ako dieťa som túto otázku neriešila. (úsmev) No ako som začínala spoznávať životy svätých, veľmi sa mi zapáčili detskí svätí a tiež som mala túžbu zomrieť ako mladá, napríklad blahoslavená Laura. Preto som si aj birmovné meno vybrala po mladej mučeníčke Kristíne.

Neskôr som túžila slúžiť iným, a tak som hľadala cestu k Bohu a k sebe samej. A vtedy mi Pán ukázal, že má pre mňa inú cestu.

 

 

Ako animátorka v saleziánskom stredisku si viedla dievčenské stretko. Aké je vychovávať a viesť teraz štyroch chlapcov? Dá sa to porovnať?

Mala som možnosť desať rokov viesť stretko dievčat, ktoré som videla rásť, dospievať – samozrejme, aj ja som s nimi dospievala. Keď tak nad tým teraz rozmýšľam, Pán chcel, aby som i ja pri nich dozrela a utvrdila sa v ženskosti a láske, aby som to mohla dávať svojim chlapcom.

Viesť štyroch chlapcov je náročné dobrodružstvo plné turbulencií, popretkávaných množstvom krásnych a športových chvíľ. Neviem, či je to ťažšie, alebo ľahšie než viesť dievčatá. Ja si vždy hovorím, že Pán neskúša nad naše sily a dá nám to, čo dokážeme spolu s ním zvládnuť.

 

V čom môže byť pre chlapcov vzorom mamička?

Ja si myslím, že vo všetkom, do čoho vkladá svoju lásku, dáva im seba; a každé dieťa, či chlapec, či dievča, si od mamičky odnáša to, čo najviac potrebuje. Ja sa to stále učím, dávať sa a milovať ich. Chlapci sú živí, no vďaka Bohu zdraví, chlapci sú hluční, no zároveň sa vedia počúvať, chlapci sú bojovníci, a tak napredujú… A ja sa snažím byť tu pre nich.

 

 

Zmenilo ťa materstvo synov?

Naučila som sa kričať. To je dobre, lebo inak ma nepočujú, ale zároveň ma to niekedy aj desí, keď počujem samu seba.

Nikdy som sa o mužský svet veľmi nezaujímala, až kým neprišiel môj manžel. Pri mojich piatich chlapoch doň stále viac a viac vnikám, aj keď ho nikdy úplne nepochopím. (úsmev)Komentáre