TOP

Miloš (40): Kôň je bytosť bez predsudkov

V tejto rubrike s názvom Milé rozhovory ponúkame krátke nahliadnutie do života zaujímavých ľudí s láskavým príbehom či záľubou.

Miloš je verejnosti známy predovšetkým ako víťaz ankety Otec roka 2018. My sme sa s ním rozprávali najmä o jeho záľube a poslaní zároveň – hipoterapii.

 

Pamätáš si svojho prvého koňa? Aký to bol pocit, mať vlastného koňa?

Áno, pamätám. Jedným slovom – úžasný pocit, že môžem toto krásne a ušľachtilé zviera trénovať a využívať pozitívnym spôsobom nielen pre seba, ale aj ostatných. Nie nadarmo sa hovorí, že najkrajší pohľad na svet je z konského chrbta. Dnes sa smejem na citáte: „Kedysi mali všetci koňa a len bohatí auto, dnes majú všetci auto a len bohatí koňa.“ Ja sa skôr cítim bohatý vnútorne a duchovne. (úsmev)

 

Ako vznikol nápad pomáhať ľuďom hipoterapiou?

Bol to nápad mojej manželky Barborky. Keďže má zdravotnícko-pedagogické vzdelanie, ktoré je aj podmienkou na výkon hipoterapie, a od detstva je aj vášnivou koniarkou, hipoterapia ako uznávaná liečebná metóda bola pre ňu životným snom a túžbou. Jej sen sa aj naplnil. V roku 2016 sme spolu ako manželia úspešne absolvovali skúšky pod gesciou Slovenskej hipoterapeutickej asociácie. Založili sme občianske združenie, ktorého cieľom je pomoc fyzicky a psychicky hendikepovaným deťom prostredníctvom hipoterapie. Barborka pôsobí ako garant a hlavný hipoterapeut a ja ako jej asistent.

 

 

Aké vlastnosti majú kone, ktoré pomáhajú človeku takýmto spôsobom? Dajú sa vycvičiť, alebo si vyberáte kone s „vhodnou“ povahou?

Kôň ako zviera je v prvom rade pre deti niečím dominujúcim, neovládateľným a úžasným. Je symbolom krásy, slobody, sily a harmónie. Už len jeho veľkosť vyvoláva v každom rešpekt. Kôň je bytosť bez predsudkov, vôbec ho nezaujíma naše meno, aký máme účes ani to, čo máme oblečené… Akceptuje nás takých, aký sme,

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre