TOP

Miriam Kuzárová: Žitá viera vedie človeka ako kompas

Na svete je vraj každý dvanásty kresťan nábožensky prenasledovaný. Tieto štatistiky potvrdzujú aj slová Miriam Kuzárovej, ktorá stála pri vyslobodení Petra Jaška uväzneného v Sudáne za náboženské aktivity. O tom, ako to všetko prebiehalo, ale aj fakty o súčasnej situácii prenasledovaných kresťanov vo svete sa dozviete z nášho rozhovoru.

Autor: Alžbeta Šutková

 

Miriam, mnohí naši čitatelia o tebe už zrejme počuli aj vďaka internetu, čo je pre tvoje aktivity hlavný komunikačný nástroj. Avšak pred tým, ako prejdeme k tvojej práci, radi by sme mali o tebe viac informácií. Kto je Miriam Kuzárová?

Moje meno vraj v hebrejčine znamená milovaná Bohom. Cítim sa tak. A nie, neznamená to, že všetko bolo vždy ľahké a že by som dostala všetko, čo som chcela. To ozaj nie. Len celý môj život – a najviac asi v tom ťažkom období – som cítila jeho ochrannú ruku a milujúcu prítomnosť.

 

Pamätám si, že som sa na základnej škole nevedela rozhodnúť, čím chcem byť a nič mi úplne nesedelo. To asi preto, lebo som vtedy ani netušila, že existuje taká práca, ktorú robím teraz. (úsmev) Po gymnáziu som študovala v Bratislave na pedagogickej fakulte matematiku, občiansku a etickú výchovu a zároveň diaľkovo katolícku teológiu. Neskôr som si urobila licenciát z teológie manželstva a rodiny na Medzinárodnom teologickom inštitúte (ITI) v Trumau. Zo všetkých škôl, ktoré som absolvovala, na túto spomínam najradšej. S manželom sme tam prežili najkrajšie obdobie nášho života. Bolo to veľmi obohacujúce a formujúce študovať teológiu s úžasnými ľuďmi z celého sveta, z rôznych katolíckych rítov a naozaj intenzívnym, hlbokým spôsobom, s rodinami žijúcimi ideál, ktorý sme študovali a my sami chceli žiť.

 

Okrem základov bioetiky, sociálnej náuky Cirkvi a kresťanskej antropológie mi ITI dalo aj skvelých priateľov po celom svete. Je to super, keď riešime nejaký problém prenasledovania kresťanov a ja môžem napísať napríklad spolužiačke z Číny, aby som mala z prvej ruky informácie, čo sa tam deje. Pred ITI som pracovala u prestížneho zamestnávateľa, s veľmi pekným ohodnotením, možnosťou občasných zahraničných ciest.

No stále som chcela niečo viac, a tak som sa jedného dňa rozhodla opustiť výhody komerčného sektora za neistotu toho neziskového. Vtedy išlo o ťažké rozhodnutie, bola som ešte slobodná, mala som hypotéku, nerada som sa lúčila s cestovaním, ale nič iné mi pre môj život nedávalo zmysel. Keď sa po rokoch obzriem späť, vidím, že všetko, čo som vtedy „akože“ opúšťala, sa mi bohato vynahradilo, len toho cestovania je niekedy až príliš bohato. (úsmev)

 

Dnes sa však budeme rozprávať predovšetkým o tvojej práci, kde sa venuješ aj prenasledovaným kresťanom. Čo všetko je náplňou tvojej práce?

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre