TOP

Muži, sme z vás namäkko!

Medzi základné mužské potreby patrí nepochybne podpora, obdiv a uznanie. A tak, milí muži, pripravili sme pre vás anketu, ktorá je ódou vašej mužskosti. Dobre sa teda začítajte a vychutnajte si, čo na vás my ženy obdivujeme a prečo sme rady, že vás máme.

Keďže som mala (a stále mám) výnimočného otca, stal sa pre mňa akýmsi prototypom skvelého muža. Môj obdiv získal svojím pokojným správaním, šikovnosťou, zručnosťou, schopnosťou so všetkým si poradiť, láskou k svojej manželke a deťom, ochotou a dispozíciou urobiť všetky domáce práce (čo v jeho generácii vôbec nebolo bežné) a bol vynikajúci aj vo svojom zamestnaní. Dodnes u mužov obdivujem, ak sú schopní skĺbiť svoj profesijný aj stavovský život, byť výborní v zamestnaní, ale aj skvelí ako manželia a otcovia. Muži dostali mnohé talenty a dary, ktoré náš spoločný život robia jednoduchším, zaujímavejším, bezpečnejším.

Čo najviac obdivujem na svojom manželovi? Jeho schopnosť prispôsobiť sa čomukoľvek a odpustiť čokoľvek. Jeho istotu a presvedčenie, že Boh má situáciu pevne v rukách, aj keď nevidíme svetlo na konci tunela. Pre tých, na ktorých mu záleží, je odhodlaný „priniesť modré z neba“.

Simona Predáčová, šťastne vydatá mama piatich detí, dvojnásobná svokra a stará mama

 

Na mužoch si vážim, že sú často veľmi praktickí a zmýšľajú inak, ako my ženy. Neriešia niektoré nepodstatné záležitosti, ale majú skôr nadhľad. Tiež oceňujem, že dávajú veci do pohybu a prinášajú do sveta dynamiku. Často nesú ťarchu rôznych rozhodnutí, ktorú my ako ženy niesť nemusíme.

Na mojom manželovi mám veľmi rada, že je džentlmen. Je veľmi ohľaduplný k ľuďom a snaží sa žiť život čo najviac podobný Ježišovi. Vie sa obetovať a povýšiť záujmy druhých nad tie svoje. Taktiež sa stará o  to, aby naše auto bolo vždy pojazdné, aby účty boli zaplatené a stromy v záhrade ostrihané. Praktická a manuálna práca, to tým mužom jednoducho sedí. Je skvelé, že sa môžeme navzájom dopĺňať.

Kateřina Launerová, manželka, mama troch detí, absolventka sociálnej práce

 

 

Obdivujem ich zručnosť a silu. Už neraz som sa ocitla v situáciách, keď som si povedala, ako je dobre, že existujú. (úsmev)

A čo najviac obdivujem na tom svojom mužovi? Že má na veci iný pohľad ako ja, lebo ma to obohacuje. A tiež to, že vie byť aj citlivý. A kopu ďalších vecí. Ale toto tak najviac.

Soňa Valachová, manželka, ktorá pracuje pre projekt Godzone

 

 

Najviac obdivujem na mužoch múdrosť, ale takú, ktorej sa hovorí aj zdravá sedliacka, alebo ešte lepšie povedané: múdrosť, ktorá vychádza zo srdca. A musím sa priznať, že ju nielen obdivujem, ale aj u mužov vyhľadávam. Bez nich by tu bola strašná nuda. (úsmev) Ale teraz vážne. Každý jeden z nich má šancu zjaviť tú časť Božej krásy a Božieho srdca, ktorú z nás ani jedna žena nedokáže. Boli takto navrhnutí samým Stvoriteľom.

Čo najviac obdivujem na tom svojom mužovi? Stačilo by len zhrnúť to, čo som napísala už predtým. (úsmev) Keď sme sa začali spoznávať, tak prvá vec, ktorá ma na mojom mužovi zaujala, bola práve táto múdrosť. A až potom som si uvedomila, že sa mi aj veľmi páči. Áno, je to jeho srdce a to, ako miluje Pána Boha. A som veľmi vďačná Bohu, že mi dáva milosť to vidieť a ochutnávať ovocie, ktoré prináša ich vzájomný vzťah.

Ľudka Lipovská, manželka, mama a autorka knihy Som plná Jeho slov

 

Na mužoch najviac obdivujem to, že boli stvorení pre nás a my pre nich. To, ako to Boh neskutočne vymyslel, že si môžeme byť darom jeden pre druhého navzájom. Bez nich by sme neboli úplné.

Na tom svojom mužovi najviac obdivujem to, že má chuť a odhodlanie ísť za Bohom a chce, aby bol v jeho živote na prvom mieste.

Marta Letková, manželka, mama troch detí, tvorkyňa tabuľových tričiek a keramiky

 

 

 

Čo najviac obdivujem na mužoch? Keď sa naozaj zhostia úlohy muža – tej, ku ktorej sú povolaní. Je to veľmi dôležitý post a žiaľ, v dnešných časoch už na ústupe. Obdivujem ich nadhľad – ich pohľad na život, byť nad vecou.

Prečo som rada, že existujú? Lebo nás krásne dopĺňajú a ponúkajú niečo, čo nám ženám chýba, ale pritom to nutne potrebujeme.

Na tom svojom mužovi obdivujem najviac vernosť – Bohu, mne ako jeho manželke a našej rodine. Ďalej jeho odvahu ísť stále vpred a nenechať sa len tak odradiť. Jeho ochotu obetovať sa, aj keď ho to stojí veľmi veľa síl. A v neposlednom rade jeho rozhľadenosť, respektíve sčítanosť a prehľad. Je neskutočné, v čom všetkom má prehľad.

Marta Vašečková, manželka a matka štyroch detí, učiteľka

 

Páči sa mi ich priamosť, jednoduchosť, zmysel pre humor, že dokážu odľahčiť situáciu, ich inteligencia, že sa dá s nimi komunikovať na úrovni, ich cenné náhľady do situácií, taktiež ich džentlemenská pozornosť, pracovitosť, zodpovednosť. Obdivujem, keď žijú hlboký vzťah s Bohom, sú oddaní rodine, sú dobrými otcami, sú verní a dá sa na nich spoľahnúť.

Páči sa mi vzájomné dopĺňanie sa, keďže nie som veľmi technický typ, tak som veľmi vďačná, keď sa v tomto môžem obrátiť na mužov, taktiež sú silní fyzicky, čo býva niekedy veľmi nápomocné. Ich myslenie, natoľko odlišné od ženského, je úžasným obohatením. Bez nich si tento svet vôbec neviem predstaviť.

Na mojom manželovi  najviac obdivujem jeho krásne citlivé srdce, oddanosť rodine a jeho obetavosť, že je Božím mužom a snaží sa plniť jeho vôľu. Obdivujem jeho hodnoty, priority, vernosť, horlivosť, vytrvalosť, akčnosť, jeho sny a ako finančne zabezpečuje rodinu. Život s ním je plný dobrodružstva a výziev. Má vodcovské schopnosti a organizačný talent, neustále sa posúva dopredu, pracuje na sebe. Nádherne vonia. Je výbornou spoločnosťou, dobre sa s ním komunikuje, je veľmi inteligentný, charakterný a rozhľadený muž. Obdivujem, že aj po desiatich rokoch manželstva ma dokáže prekvapiť, očariť, zbaliť, že ma podporuje v rôznych oblastiach.

Martina Chvojková, manželka, mama dvoch detí, ktoré vzdeláva doma, venuje sa koučingu a pracuje v rodinnej firme

 

 

Páči sa mi, keď sú muži mužmi. To znamená, že vedia niečo vydržať a príliš sa neriešia. Keď ich najvyššou autoritou, pred ktorou sa vedia skloniť, je Boh. Keď ich slovo platí, keď vedia dobýjať svoju vyvolenú a keď ju dobyjú, vedia si ju vážiť a ochraňovať. Páči sa mi, keď muži nepraktizujú gaučovú kultúru, ale zaujímajú sa o veci okolo seba a vstupujú aktívne do problému, aby ho riešili. Vždy ma poteší, keď vidím starších mužov, ako vedú za ruky svoju ženu a zaľúbene sa na seba pozerajú, keď idú ulicou. (úsmev)

Som rada, že muži existujú, lebo keby tu neboli, možno by sme sa my ženy „zanalyzovali“ až k smrti a deti by sa nepohli z domu, aby sa im nič nestalo. (úsmev) Oni dávajú tú správnu šťavu, stabilitu, silu, nadhľad a tiež pokrok.

Môj manžel je pre mňa obrovským požehnaním a inšpiráciou. Veľa sa od neho učím, mám rada jeho nadhľad, keď ja panikárim, on sa väčšinou drží nad vecou. Milujem na ňom, že keď ho poprosím o odpustenie, zvykne mi povedať, že mi už všetko odpustil  pri oltári. Je láskavý, starostlivý a páči sa mi na ňom, ako „blbne“ s deťmi, ale nie vždy to chcem vidieť a vedieť. Dáva mi pocítiť, že mu na mojom názore záleží a povzbudzuje ma vstupovať do vecí, v ktorých si neverím. A že aj keď ho to vôbec nebaví, ide sa so mnou prejsť, či navštíviť koncert (vďaka ti, drahý). Bez neho by som jednoducho nebola tým, kým som, a teším sa na ďalšiu etapu života s ním.

Janka Strežová, šťastne vydatá mama troch detí, spolu s manželom vedú Spoločenstvo novej evanjelizácie

 

 

Na mužoch obdivujem, že vedia pozdvihnúť a poukázať na krásu (aj ženskú) úplne iným spôsobom, ako to robíme my ženy. My sa vieme aj dnes pochváliť (čo je podľa mňa skvelé), no oni to robia takým „tajomným “, príťažlivým spôsobom.

Ja v mužovi vidím takú istotu, napriek tomu, že žena dokáže vymeniť aj napríklad žiarovku, keď chce. (smiech) Muži majú niečo, čo sa podľa mňa nedá opísať slovami. A ešte si na nich vážim to, že majú chladnejšiu hlavu vo chvíľach, keď my ženy zbytočne „hysterkujeme“. (úsmev) Čo podľa mňa super ladí dokopy.

Na svojom mužovi si vážim mnoho vecí, ktoré som spomínala vyššie a aj to, že našim deťom vie dať to, čo im ja ako mamka dať nemôžem – otcovstvo. Julo je super oco.

Ivana Slováková, manželka a mama, ktorá vyštudovala manažment a ekomoniku a šestnásť rokov študovala hudbu

 

 

To, čo mi napadá ako prvé, je mužská sila. Sila fyzická, ale aj vnútorná, istá autorita, ktorá je v nich vpísaná. Nie tá, ktorá ubližuje a panuje, ale tá, ktorá ochraňuje a vytvára miesto bezpečia pre našu krehkosť. Veľmi sa mi tiež páči ich odlišnosť vo vzťahoch, kde veľakrát neriešia zbytočnosti a nezamotávajú sa v domýšľavosti, ale jednoducho a priamo komunikujú veci.

Veľmi sa mi páči odlišnosť mužov a žien a fakt, že tieto odlišné vlastnosti nás neodďaľujú, ale sa dopĺňajú. A taktiež vďaka nim mám jasnejší obraz o tom, kým je náš Boh Otec, pretože súčasťou jeho charakteru sú črty mužských aj ženských vlastností.

Určite jednou z vecí, ktoré obdivujem na svojom mužovi, je práve tá mužská sila a pevnosť v rozličných okolnostiach a vedomie, že je mojou oporou. Ale špeciálne si na mojom manželovi vážim veľkosť jeho milovania a srdce pre ľudí, ochotu dávať sa a hľadať v ľuďoch to dobré a vynášať to na povrch.

Zuzana Kmotorková, manželka a mama, členka líderského tímu spoločenstva Piar

 Komentáre