TOP

Najbolestivejšou ranou pre deti je strata priateľov

Výlet matky a dcéry – alebo nezvyčajné prázdniny pre Angelinu Jolie Pittovú a jej deväťročnú dcéru Shiloh. V júni sa rozhodla známa herečka splniť prosby o netradičnú návštevu a zoznámila svoju Shiloh s dvanásťročnou Halou zo Sýrie. Stretnutie prebehlo v tábore pre utečencov v Libanone.

“Shiloh sa vždy zaujímala o rodiny utečencov a už veľmi dlho chcela ísť so mnou na misie. O Hale sa dozvedela vďaka mojej poslednej návšteve v Libanone a chcela sa zoznámiť s celou rodinou,” dodáva Angelina.“Bolo skvelé, že sa tie dve mohli naživo stretnúť, zahrať sa spolu a získať nové priateľstvo. Medzi utečencami je mnoho detí a často od nich počúvam, že najbolestivejšou ranou pre nich nie je strata domova, ale strata priateľov.”

Hala, ktorá už nemá rodičov, žije so svojimi piatimi súrodencami v stanovom tábore v údolí Bekka. Štatistiky hovoria, že viac ako 50% z utečencov v Libanone sú práve deti. “Stretnutie s Halou a je súrodencami bolo pre nás ako škola pokory. Znova sme si uvedomili, že ich situácia sa časom nezlepšuje, ale práve naopak  – pomoc utečencom je oklieštená na minimum,” rozpráva Angelina. “Ich spomienky na Sýriu blednú. Už prestali počítať dni strávené mimo krajiny. Nič nie je isté a oni sa cítia opustení.”

 

Zdroj: people.com

 

Ako však vysvetliť túto situáciu deťom? “Predtým, než sme odišli, mala Shiloh veľa otázok. Je však náročné hovoriť o krutej realite vojny a o tom, prečo museli odísť a žiť v inej krajine. Shiloh povedala, že stretnutie bolo na jednej strane smutné, ale na druhej strane je rada, že mala možnosť vidieť to na vlastné oči a už sa teší na ďalšiu návštevu,” dodáva na záver Angelina.Komentáre