TOP

O predsavzatiach, ktoré budú takto o rok ešte lepšie

Začali ste nový rok s predsavzatím? A darí sa vám ho dodržiavať? Nie je totiž predsavzatie ako predsavzatie. Tie najlepšie a najpevnejšie sa nemusia nutne začínať s prvým januárom. Stačí, že sú premyslené, premodlené a zmysluplné.

Sadol som si do rýchlika, ktorý sa nezastaviteľne (a s tridsaťpäťminútovým meškaním) rútil z Košíc do Bratislavy. Zatiaľ nehorel a veril som, že ani nezačne. Bol síce Advent a kdesi po internetoch kolovali vtipy o tom, že náš milovaný „národný dopravca“ namiesto sviec zapaľuje rušne, lenže ja som sa potreboval čo najskôr dostať domov.

Po poslednom predtermíne, hneď, ako som opustil kanceláriu vianočne naladenej pani profesorky, ma totižto zamrazilo kruté zistenie. V milisekunde mi z hlavy vyfučali všetky informácie z parazitológie. Vzniklo vákuum, ktoré uvoľnilo priestor pokojnejším myšlienkam, a ja som si uvedomil, že sa blížia Vianoce a čoskoro sa skončí kalendárny rok.

Realita „skúškujúceho“ vysokoškoláka sa razom prehupla do reality prázdninujúceho vysokoškoláka. Potreboval som nakúpiť darčeky, dopozerať seriály, na ktoré počas semestra nebol čas, a duchovne sa preladiť z bojového režimu (napríklad: „Prosím, nech sa skúšajúci dobre vyspí a má najkrajší deň svojho života.“) na režim adventno-betlehemský.

Neznáme spolucestujúce vo vlaku mi však pripomenuli, že na čosi priam kruciálne (!) zabúdam.

„Bude nový rok, to si musíš dať nejaké predsavzatie,“ agitovala jedna z dvoch slečien sediacich cez uličku.

„Ale ja neviem, veď načo…“ bránila sa slečna číslo dva. Očividne skeptická voči podobným výmyslom, ktoré sa v osemdesiatich ôsmich percentách prípadov končia neúspechom.

„Ja napríklad od nového roku nejem,“ vyhlásila slečna číslo jeden a triumfálne pozdvihla obočie na znak svojej morálno-etickej a vôľovo-vytrvalostnej nadradenosti.

 

V mojej hlave, zmorenej práve dokončenými skúškami, sa v prvom momente (prirodzene) spustila séria nadrvených metabolických dejov, ktoré

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre