TOP

Ožeň sa, šuhaj! (4): Čo hľadať v manželke?

To, koho si zoberieš, je jedno z najdôležitejších rozhodnutí života. Zmení ti život – buď sa z neho stane kúsok neba, alebo kúsok pekla.

Autor: Sam Guzman

To, koho si vezmeš, svojím spôsobom predurčí tvoju budúcu rodinu, bude mať istý dopad nielen na tvoje deti, ale aj na deti tvojich detí. Povedal som už, že ide o jedno z najdôležitejších rozhodnutí života? Ver mi, chceš si zobrať tú správnu ženu.

Svadba však nie je vecou šťastia. Pomôže ti poznanie, čo vlastne hľadáš. Ponúkam ti preto svoje tipy, čo hľadať v manželke.

1. Spoločná viera

Neraz sa ma pýtali, či by katolíci mali uzatvárať manželstvo s nekatolíkmi. Krátkou odpoveďou je, že Cirkev takéto manželstvá toleruje, avšak nepropaguje. A nemôžem to robiť ani ja. Zámerne si vybrať manželku, ktorá je iného vierovyznania, nie je veľmi múdre. Viedlo by to k stálemu napätiu v zásadných záležitostiach, ako je chodenie do kostola, výchova a výučba detí či v morálnych otázkach, ako je napríklad používanie antikoncepcie. A to ešte nehovorím o tom, že zdieľať sviatosť s niekým, kto neverí v jej posvätnosť, je zvláštne. (Samozrejme, uvedomujem si, že mnohí žijú v takýchto zmiešaných manželstvách pre rôzne okolnosti – napríklad obrátenie sa či konvertovanie. To je však niečo úplne iné.)

Hľadaj katolíčku. Bez ohľadu na to, aká krásna by bola, dobré manželstvo treba postaviť na pevných základoch rovnakej viery. Nestavaj silnému manželstvu do cesty zbytočné prekážky – zober si katolíčku.

 

 

2.  Rozprávať sa aj hodiny

S manželkou sme mali vzťah „na diaľku“. Preto nám väčšinu času našej známosti nezostávalo nič iné, než sa rozprávať. A to sme aj robili. Často sme sa cez telefón rozprávali aj päť hodín. Rozoberali sme všetko – od rodinnej histórie cez túžby ohľadom detí až po ciele do budúcnosti.

Hoci byť od seba vzdialení tisícky kilometrov bolo často bolestivé, pri spätnom pohľade sme vďační za tento čas, ktorý sme strávili hlbokým spoznávaním sa. Manželstvo nie je o „zábave“ – nie je iba o príjemných večeroch strávených v reštaurácii, chodení do kina či trávení času v nákupnom centre. Ak váš čas chodenia pozostáva len z takýchto udalostí, po svadbe budete naozaj v šoku. Manželstvo tvoria aj pokojné chvíle v spoločnosti toho druhého, ktoré môžete stráviť buď v rozhovore, alebo v tichu. Kľúčovou prísadou šťastného manželstva je mať rád rozhovory so svojou polovičkou.

Keď s niekým chodíš, vyskúšaj si, či dokážete nerobiť nič, len sa rozprávať. Naplánujte si aj niekoľko „konverzačných“ rande. Zlé znamenie pri rozprávaní sa na určitý čas je pocit, že je to namáhavé či silené. A naopak, ak pri rozhovore máte pocit, že sa poznáte roky, ste na tej správnej ceste.

3. Je krásna

Najprv musím podotknúť, že atraktivita nemá nič dočinenia s graficky upravenými modelkami na titulkách, ktoré nám ponúkajú médiá. To je falošný ideál krásy, ku ktorému nemôžeme prirovnávať žiadnu ženu.

Takže čo tým chcem povedať? Tvoja budúca manželka by mala byť v prvom rade krásna zvnútra. Mala by byť plná milosti. V Písme sa spomína krása svätosti, a to nie je žiaden abstraktný pojem. Svätosť robí ženu doslova krajšou a príťažlivejšou (preto je Panna Mária tou najkrajšou ženou, aká kedy bola stvorená). Hľadaj ženu, ktorá má krásnu dušu, zdobenú milosťou. To je krása, ktorá nikdy nepominie.

Je jasné, že tvoja žena ťa musí priťahovať aj fyzicky. Ako „násťročný“ som pociťoval bizarný a iracionálny strach, že Boh bude chcieť, aby som si vzal nikoho, kto sa mi nepáči. Netuším, ako som prišiel na takú myšlienku, no vôbec to tak nie je. A stále som v úžase z toho, aká krásna je moja manželka!

 

 

4. Je skromná

Pod slovom skromnosť si každý predstavíme čosi iné, niekto aj moslimku v burke. No nemusí to tak byť. Skromnosť nie je len o dĺžke sukne (hoci zahŕňa aj to), je o nastavení srdca. Skromnosť chýba napríklad speváčke Miley Cyrus – dráždi, predvádza obscénnosti, je hrubá, necitlivá a svoje telo vystavuje pred celým svetom. Skromná je teda žena, ktorá sa takto nevystavuje a svoju cenu nemeria odhalenými partiami. Nie je koketná a nezvádza. Je skutočne krásna tak, ako sme už spomínali.


5. Motivuje ťa stať sa svätým

Vďaka svojej manželke sa túžim stať lepším mužom. Hľadaj aj ty ženu, vďaka ktorej budeš chcieť rásť a stávať sa zodpovednejším. Nie takú, pri ktorej sa budeš po celý zvyšok života cítiť pohodlne v koži adolescenta. V dobrom slova zmysle – nemal by si sa cítiť hodný svojej manželky. A preto by si mal tvrdo pracovať, aby si sa ním stal.

Chcem tým povedať, že si neber ženu, ktorá ťa podceňuje a ktorej cieľom je zmeniť ťa. Túžiš po žene, ktorá ťa miluje pre to, aký si, so všetkým – aj s chybami. A to nemám na mysli dojem, ktorý sa v tebe snaží vyvolať, ale o tom, ako sa pri nej prirodzene cítiš.

6. Odpúšťa

Predtým, ako sme sa vzali, som mesiace čítal knihy o manželstve a o tom, ako byť dobrým manželom. „Už to mám,“ myslel som si. „Budem tým najlepším a najmilujúcejším manželom na svete.“ A potom sme sa zobrali. Počas prvých mesiacoch manželstva sme prežili nesmierne krásne chvíle, ale aj chvíle, keď som naplno prejavil svoje sebectvo, pýchu a necitlivosť. Nebudem ťa nudiť s príkladmi, poviem ti len, že v prvých mesiacoch manželstva som sa o sebe dozvedel veľa a moja manželka tiež.

Prirodzené sebectvo je niečo, s čím musíme zápasiť. Zároveň vysvetľuje, prečo je pre dobré manželstvo kľúčom vedieť odpúšťať. Sme hriešni. A bez ohľadu na to, aké dobré si mal úmysly, manželku zraníš slovami i skutkami. Mám šťastie, že moja manželka vie veľmi odpúšťať. Nevezmi si ženu, ktorá v sebe prechováva nenávisť. Ak tvoja priateľka nikdy nezabúda na chyby, ktorých si sa dopustil, ak je žiarlivá a pomstychtivá, utekaj, ako len môžeš.


7. Ľúbi ťa takého, aký si

Keď si niekoho berieš, berieš si s ním aj jeho rodinu – či sa ti to páči, alebo nie. Ak nemá rada tvojich rodičov, priprav sa na veľa napätí a bolesti. Netvrdím, že manželka musí milovať tvoju rodinu, ale mala by ich mať rada a rešpektovať, lebo tak robíš ty.


Na záver

Koniec koncov, hľadať manželku neznamená mať zoznam a obzerať si ženy ako na výstave. Mal by si však mať istú predstavu o tom, čo v žene hľadáš, inak nemusíš skončiť s tou „pravou“. Rozvedených manželstiev je dnes ako húb po daždi a v modernej spoločnosti sa rozvod pomaly stáva štandardom. Ty však nechceš zažiť takú bolesť. Daj si načas – neusaď sa, kým nenájdeš tú jedinú.

 

Vynechal som niečo? Máš nejaké návrhy? Podeľ sa s nami o ne v komentároch.

Zdroj: www.catholicgentleman.netKomentáre