Päť jazykov lásky priateľstva

Päť jazykov lásky priateľstva
Poznáte jazyky lásky? Sú to slová uistenia, pozornosť, prijímanie darov, skutky služby a fyzický dotyk. Primárne boli aplikované na partnerský život, ale môžeme ich vnímať v každom vzťahu. Ako môžeme prakticky žiť jazyky lásky v rámci svojich priateľstiev?

Každý má nejaký svoj primárny jazyk lásky a ostatné sú prítomné v menšej miere. Cítime sa tými druhými milovaní vtedy, keď komunikujú naším jazykom lásky. Je však pochopiteľné, že každý komunikuje svojím primárnym jazykom. Preto sa aj v priateľstvách potrebujeme učiť komunikovať jazykom lásky toho druhého. Gary Chapman píše: „Keď sa naučíme rozpoznať jazyk lásky našich blížnych a používať ho, začneme prekvitať my aj naše vzťahy.“

Slová uistenia

Tento jazyk lásky využíva milé slová, pochvaly, povzbudenia, komplimenty. A vôbec to nemusia byť veľké veci, stačí používať slová uistenia aj vo všedných drobnostiach. Dôležité je využívať ich často. Napríklad:

„Dnes ti to veľmi pristane!“

„Ten obraz, ktorý si namaľoval, je naozaj krásny!“

„Ďakujem, že si mi pomohol s touto prácou.“

„Si skvelá!“

Slová uistenia sú veľmi dôležité aj v rámci priateľstiev. Podporujú vzťahy, vnášajú láskavosť  a umožňujú rast. Gary Chapman v knihe o jazykoch lásky a Bohu – Videní. Poznaní. Milovaní. – píše: „Pre ľudí slov uistenia niet nad spontánny kompliment alebo vyjadrenie podpory. Je tu však problém: napriek obrovskej moci, ktorú majú slová uistenia, sa ich mnohí z nás jednoducho nedokážu nasýtiť.“

Päť jazykov lásky priateľstva

 

Pozornosť

Pozornosť vyjadrená úprimným a sústredeným vypočutím, rozhovorom, trávením spoločného času. Dôležitejšia je každodenná obyčajná pozornosť než veľkolepé občasné chvíle. Vypočuť priateľa, ísť s ním na prechádzku či výlet, aktívne spoločne stráviť čas, odložiť telefón, keď som so svojím priateľom, nemať pozornosť zameranú na všetko iné, než na neho – aj to sú spôsoby, akými môžeme naplniť nádobu lásky človeku s jazykom pozornosti.

Chapman hovorí, že dnes sme svedkami epidémie osamelosti. Prežívame osamelosť a trpíme ňou. Neboli sme tak predsa stvorení. V spomínanej knihe píše: „Príčina osamelosti skrytej za aktívnym životom ľudí je, že sme boli stvorení pre niečo viac. Boli sme stvorení pre plnohodnotný vzťah s Bohom, a keď ho nemáme, žiadne množstvo priateľstiev, čo ako hlbokých, nezaplní prázdnotu v nás. Bez vzťahu s Bohom sú naše ostatné vzťahy len plnením jamy v piesku.“ Ďalej pokračuje, že práve tento vzťah s Bohom „je ako okuliare, vďaka ktorým sa v pozemských vzťahoch dokážeme zorientovať, porozumieť im a fungovať v nich“.

Prijímanie darov

Tretí jazyk nie je o materializme, pretože nejde len o samotný dar, ale o to, čo darca vyjadruje darovanému prostredníctvom daru. Malá pozornosť aj inokedy, ako počas sviatočných dní, vlastnoručne vytvorený dar (darovaný spolu so srdcom darcu), dar seba samého, dar času, dar prítomnosti… Vôbec to nemusia byť kúpené dary. Dar je odkaz na to, že darcovi na obdarovanom záleží a má ho rád.

„Dary nám dávajú poznať, že sme pre druhých dôležití. Prijímanie a dávanie darov je spôsob, akým definujeme svoju hodnotu. Akt obdarovania nikdy nie je len o samotnom dare, dôležitý je skrytý význam: darčeky a prejavy priazne sú pre nás dôkazom, že druhí nás vnímajú, záleží im na nás a cenia si nás. Obeta a investícia skrytá za dobre zvoleným darom sú pre nás posvätné. Na druhej strane, ledabolý dar, premeškané narodeniny či výročie alebo nedostatočný prejav vďačnosti môžu mať vo vzťahu katastrofálne dôsledky,“ hovorí Chapman.

Päť jazykov lásky priateľstva

 

Skutky služby

Akýkoľvek skutok lásky, ktorým druhému pomôžeme a zároveň mu tým prejavíme, že nám na ňom záleží. Pomoc s domácimi prácami, postráženie detí, pomoc s autom či napísaním životopisu – tvorivosti sa medze nekladú. Je mnoho spôsobov, ako prejaviť lásku skrze skutky služby. Stačí mať oči otvorené a vidieť potrebu svojho priateľa. A potom už len (s láskou) konať.

„Na našich skutkoch záleží; naozaj dokážu meniť veci. Naše skutky však majú najväčšiu moc vtedy, keď sú motivované láskou. Sila lásky je násobiaca, exponenciálna. Láska premieňa našu prostú túžbu konať dobro v niečo hmatateľné a trvalé,“ píše Chapman.

Fyzický dotyk

Už keď sme boli bábätká, bol pre nás fyzický kontakt veľmi dôležitý. V rámci priateľstva nám bude veľmi nápomocné najmä objatie či priateľské potľapkanie po pleci. Chapman definuje objatie ako formu dotyku, „keď sa nám roztápa srdce a cítime, že niekam skutočne patríme. Boli sme stvorení pre objatie a prahneme po ňom z hĺbky nášho bytia,“ vraví, že dobré objatie doslova obnovuje našu dušu; zachraňuje nás z izolácie, strachu, osamelosti a zúfalstva.

„Potreba dotyku je vrytá do našich duší a keď nie je naplnená, postupne sa z nás stávajú menej ľudské bytosti. … Žijeme vo svete, kde po dotykoch túžime, no na druhej strane sa ich vystríhame,“ dodáva autor.

Tak čo, viete, aký jazyk lásky majú vaši priatelia?

Odporúčaná literatúra: Päť jazykov lásky (Gary Chapman); Videní. Poznaní. Milovaní. Päť právd o vás, Bohu a jazykoch lásky (Gary Chapman, R. York Moore)

 

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00