Počet obetí parížskeho útoku stále stúpa: Bol to masaker, strieľali nás po jednom

Počet obetí parížskeho útoku stále stúpa: Bol to masaker, strieľali nás po jednom
Horor sa skončil. Ale strach neustáva. Európa zažila ďalší teroristický útok. Francúzsko krváca.

Sobotné ráno mohlo byť pokojne prebudením zo zlého sna – opak je však pravdou a novinové titulky najväčších denníkov hlásia smutné správy. Patríme medzi tých šťastných, ktorí si ich môžu prečítať – ale minimálne stopäťdesiat obetí parížskeho masakra túto príležitosť nedostane.

Včerajší piatok trinásteho (bez všetkej poverčivosti) bude čiernymi písmenami zapísaný nie len v kronike Francúzska, ale i v srdciach a mysliach všetkých Európanov. Útoky sa odohrali v piatok v noci na šiestich miestach v Paríži.

 

BOL TO MASAKER, STRIEĽALI NÁS PO JEDNOM

Najprv obsadili teroristi koncertnú halu v divadle Bataclan. Jeden z návštevníkov koncertu, Benjamin Cazanoves, stihol dokonca zavesiť status na svoj profil na sociálnej sieti: ,,Som ešte v Bataclane. Prvé poschodie. Ťažko zranený.  Ešte stále je tu niekoľko živých ľudí. Vystrieľajú celý svet. Po jednom.” Ben bol z tých, ktorí sa rána dožili. Neskôr ešte napísal: ,,Nažive. Poprava. Masaker. Mŕtve telá všade naokolo.”

Priebežné informácie hovoria o tom, že v divadle zomrelo približne osemdesiatsedem až stodvadsať ľudí. Prečo si teroristi vybrali práve toto miesto? Jedným z možných vysvetlení je, že toto divadlo sa nachádza len niekoľko sto metrov od bývalej redakcie týždenníka Charlie Hebdo a v minulosti patrilo medzi jeho podporovateľov. Ďalší z tých, ktorí prežili, spomína: “Presne som počul, čo hovoria rukojemníkom: To je Hollandeho vina. Je to vina vášho prezidenta. Nemal zasahovať v Sýrii.”

 

SIEDMI SA ODPÁLILI

Ďalšie útoky sa odohrali v piatich rôznych častiach Paríža. Na futbalovom štadióne, kde práve prebiehal priateľský zápas domáceho Francúzska a Nemecka, sa nachádzal i prezident Francois Hollande, ktorého po prvých zvukoch výbuchov hneď evakuovali. V bare Le Carillon sa odohrala prestrelka a rovnako tomu bolo i v kamodžskej reštaurácii Le Petit Cambodge a v reštuarácii La Casa Nostra. Posledným dejiskom streľby bola La Belle Equipe. A tu prišlo približne ďalších štyridsať ľudí o život.

Prezident Hollande vyhlásil pohotovosť, ulice sa zaplnili policajtmi a vojakmi, ľudia dostali odporúčanie nevychádzať von. Nebolo celkom jasné, koľko je atentátnikov a čo ešte majú v pláne. Francúzsko uzavrelo hranice. Celý svet sa spojil a modlil sa, aby počet obetí nestúpal. Ešte stále je asi osemdesiat ľudí vážne zranených a bojujúcich o život.

Nastalo ráno. Osem atentátnikov vzalo život desiatkam ďalších. Siedmi z nich si siahli i na ten vlastný a stihli sa odpáliť sami. Posledného zastrelili policajti, z ktorých štyria prišli tiež o život pri obrane iných.

 

STOVKY ZMENÝCH ŽIVOTOV

Nepoznáme zatiaľ mená a identity tých, ktorí zahynuli, ani tých ktorí im život vzali. Isté je len to, že v noci mnohé rodiny stratili synov a dcéry, otcov a matky, bratov a sestry. Štátnici vydávajú oficiálne vyjadrenia a začínajú sa mnohé z bezpečnostných opatrení. Britský denník The Guardian sa rozprával s psychoterapeutom Markom Colclough, ktorý bol svedkom útoku na ulici de la Fontaine. “Bol to ľavák a strieľal v dávkach po troch až štyroch výstreloch. Celkom zámerne, profesionálne. Zastrelil troch alebo štyroch ľudí na stoličkách pred reštauráciou. Videli sme, ako padli k zemi. Potom sa otočil a strelil do jedného auta. Potom vošiel do reštaurácie. Otočil sa doľava a doprava a začal strieľať. V tej chvíli sme padli k zemi. Bolo to 15, možno 20 výstrelov. Potom všetko stíchlo.”

Po celom svete začali ľudia vyjadrovať spolupatričnosť. Národné monumenty sa obliekli do farieb francúzskej trikolóry, kým Eiffelovka na znak smútku zhasla.

Pápež František mal dnes prijať iránskeho prezidenta, ktorý ale vo svetle nočných udalostí svoju návštevu zrušil. ,,So zdesením sledujeme aj tu, vo Vatikáne, tieto strašné správy. Sme rozrušení týmito udalosťami a teroristickými útokmi. Modlíme sa za obete, za ich príbuzných a celý francúzsky ľud. Ide o útok na pokoj a ľudskosť, ktorý si žiada okamžitú reakciu a vyjadrenie jasného pohľadu, aby sme odsúdili vraždenie vo všetkých jeho formách,” vyjadril oficiálne stanovisko vatikánsky hovorca Federico Lombardi.

ISIS dnes zverejnili video, v ktorom sa jeden z militantov vyhráža Francúzsku a prezident Hollande ich oficiálne označil ako zodpovedných za útoky.

 

A ČO JE PRAVDA? ČO ROBIŤ?

V najbližších dňoch budeme zaplavení informáciami. O tom, prečo sa to stalo, kto je zodpovedný, ako sa tomu dalo predísť, kto boli tí mŕtvi. Všetci sa cítime spoluúčastní. Francúzsko – to nie je tak ďaleko. Sme v bezpečí? Opäť Paríž, obľúbené miesto na dovolenky. Kto sa ešte odváži vycestovať.

Spájame sa v modlitbe – i tí, ktorí sa možno už dlho nemodlili, zdieľajú bannery a obrázky o tom, ako sa modlia za Francúzsko. Všetkých nás to bolí. Prečo?

Nebol to len útok proti Francúzsku, proti Parížu, proti kresťanom. Bol to útok proti ľudskosti, proti človeku, proti slobode, proti pokoju. A je jedno, či sa odohral v Mjanmarsku, Sudáne, Argentíne, alebo vo Francúzsku. Ľudský život má stále tú istú hodnotu.

Musíme mať vo veci jasno. Odsúdiť násilie, odsúdiť vraždu. Nie ľudí, ale skutok. Nie náboženstvo, ale terorizmus. A spojiť sa – spoločne vyjadriť, že túžime po pokoji. Nie len v tichosti a na facebooku, ale aj v debatách a v konkrétnych krokoch. A to najmenej (či najviac), čo môžeme urobiť, je modliť sa.

PS: Dôkaz ľudskosti – parížske nemocnice sa zapĺňajú dobrovoľnými darcami krvi. Možno drobnosť, možno dobrý skutok. Možno prejav pomoci a konkrétneho skutku.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00