TOP

Posvätné ticho nedele existuje!

Tí, čo poznajú a žijú Desatoro, s dodržiavaním nedele bez práce a hluku problém nemajú. Lenže je nás v podstate menšina. Znamená to, že nedeľa bude rovnako hlučná ako zvyšok týždňa?

V niektorých dedinách a mestských častiach to tak vyzerá, pretože aj v deň Pánov sa ozývajú kosačky, karbobrúsky, cirkuláre a iné „zvukomalebné“ zariadenia, ktoré bez obalu svedčia o tom, že pre človeka pri ich obsluhe je deň sviatočný nepodstatný.

Argumentov je veľa, od tých, ktoré tvrdia, že práca do noci šesť dní v týždni a dlhé dochádzanie domov znamená, že nemajú na kosenie či iné práce okolo domu čas, až po tie, ktoré arogantne bez ohľadu na druhých vyhlasujú, že na svojom pozemku si budú robiť, čo chcú a kedy chcú. Faktom je, že s tichom nedele a sviatku je na niektorých miestach problém, pretože nie každého teší zobúdzať sa v nedeľu na zvuk kosačky či pílenia dreva, rovnako ako je pre mnohé deti problém zaspať pri takomto zvuku cez plot od susedov.

 

 

A pritom to tak nemusí byť: pri troške snahy a nápaditosti, ale aj odvahy mať jasný postoj sa dá tento problém vyriešiť aj v situácii, keď je ľuďom Boží zákon so svojimi výhodami nesympatický a nechcú ho dodržiavať. Presne tak to urobili v Novej Dedinke, kde po návrhu poslancov pripravili kampaň veľmi pekným a pozitívnym spôsobom. Výzvu o nedeľný pokoj a ticho spropagovali aj na obecnej FB stránke spolu s piktogramami, ktoré jasne naznačujú, aké zvuky sú v tento deň jednoducho neprípustné. (Inak, v Bobrovci na Orave zašli ešte ďalej a majú k „nehlučnej“ nedeli VZN obce.)

Reakcie sú, samozrejme, rôzne, a veru nie sú všetky súhlasné. Ale určite je to výzva, ktorá stojí za to – a stojí aj za pozitívnu ponuku pre tých, ktorí sa sťažujú, že okrem nedele nemajú priestor na údržbu okolo domu. Čo tak ponúknuť susedom v rámci kresťanskej lásky, že im pomôžete pokosiť alebo to urobíte za nich v čase, keď oni nestíhajú a táto práca by ostala na nedeľu?

Dobré vzájomné vzťahy si vyžadujú ústretovosť a určitú investíciu – a kreatívna iniciatíva zrelého kresťana pomôcť susedovi zvládnuť hlučnú prácu v sobotu môže len a len skvele zlepšiť vzťahy. A o tie nám predsa v prežívaní pokojnej a tichej nedele ide, nie?

 

Komentáre