TOP

Recenzia_31 dní modlitieb za môjho manžela

Modliť sa za svojho manžela? Má to vôbec zmysel? Toľké roky sa nemení, stále robí tie isté chyby. Nuž, ak chceme znovu obnoviť svoju lásku, túžime po požehnaní, treba konať. Možno sa veci pohnú aj skôr ako o tridsaťjeden dní…

Kolektív autorov zo siete medzinárodnej spolupráce lídrov zo spoločenstva veriacich (Great Commandment Network) pripravil túto knižku po svojich skúsenostiach s mnohými manželskými pármi, ktorým slúžili na rôznych školeniach a aktivitách. V praxi totiž zistili, že každá dvojica túži po silnom, dôvernom a úspešnom manželstve. No bez pozvania Boha do manželského vzťahu to ide ťažko.

V úvode preto autori vysvetľujú, prečo je dôležité modliť sa. Možno ten počet dní je iba symbolický a určite to neznamená, že po tridsaťjeden dňoch sa zrazu manžel zázračne zmení, ale upriamuje sa pozornosť na vytrvalosť a dôveru, na ktorú si počas tohto obdobia môžu manželky zvyknúť.

Ďalšou podstatnou vecou pri modlitbe je spôsob, ako bude prebiehať. Autori ponúkajú návod, ktorý sa každý deň opakuje. Zdôrazňujú, že je potrebné vedieť počúvať Ježiša pri modlitbe, žiť Božie slovo a napokon v skutkoch konať konkrétne kroky, ktoré môžu manželom pomôcť v rôznych oblastiach.

A ktoré to sú? Napríklad: duchovná blízkosť, rozdiely, budúcnosť, vzdávanie vďaky, premena nádeje na vieru, deti a vnúčatá, povzbudzovanie, prijatie, utešovanie, odpúšťanie, podpora… a tak ďalej.

Na každý deň autori pripravili v úvode jedno svedectvo, ktoré sa týka danej oblasti. Vidno, že respondenti si naozaj prežili zmenu vo svojom manželstve. Stručne opisujú svoj problém a pridávajú spôsob, ako im Boh pomohol odhaliť ho a následne riešiť. Takto vidíme, že modliť sa má zmysel a prináša to svoje ovocie. Svedectvá sú naozaj silnou súčasťou knihy, potvrdzujú Božiu moc a čitateľov môžu veľmi povzbudiť.

V časti pri počúvaní Ježiša máme možnosť zahĺbiť sa do Ježišových slov, ktoré akoby skutočne adresoval svojim čitateľkám. Aj tu je dôkaz, že autori sa dosť dobre vyznajú v pocitoch a prežívaniach manželov, lebo veľmi detailne, intímne a citlivo pristupujú ku každej téme. Rozjímania nad jedným veršom Božieho slova sú tiež veľmi praktické a nadväzuje na ne konanie, ktoré by mala manželka v danej oblasti urobiť.

Kniha ponúka naozajstne veľmi pekný návod so svedectvami, ako pomocou modlitby a skutkov zlepšiť svoje manželstvo. Myslím si, že mnohé ženy (a napokon aj muži) budú veľmi nadšené nielen z obsahu, ale hlavne z dopadu, ktorý príde v podobe požehnania. Verím, že sa potom dočkáme aj nových svedectiev.

 

UKÁŽKA

Už ste sa niekedy hrali hru s názvom: „Kto vstane a postará sa o bábätko?“ Dovoľte mi, aby som to opísala: Vy aj váš manžel ste unavení na smrť z každodenného drsného života. Vaše bábätko spí pár hodín a vy ste obaja zadriemali. Zrazu sa ten malý uzlíček radosti rozhodol, že je čas, aby sa k vám pripojil. Vy zostanete ležať. Tvárite sa, že spíte, lebo dúfate, že ten druhý vstane, nakŕmi dieťa a vymení mu plienku.

S mojím manželom Terrellom sme hrali túto hru stovky ráz. Obaja sme sa naučili veľmi dobré techniky v predstieraní, že „tvrdo spíme“. No nakoniec sme urobili záver, že nezáleží na tom, kto vstane uprostred noci. Ochota vstať vtedy, keď dieťa začne plakať, má obrovský dopad na náš vzťah. To je náš spôsob, ako uvádzame do praxe obetavú lásku.

Toto je skutočná láska a nie je to ľahké. Keď ste unavená, nedocenená a máte za sebou ťažký deň, keď ste sa nonstop o niekoho starali a potom bez váhania vstanete ešte raz – to je láska. Obetavá láska voči môjmu manželovi je ľahšia, keď myslím na Kristovu obetavú lásku ku mne a to, že môj manžel je darom od neho.

(31 dní modlitieb za môjho manžela, 2018, s. 34)

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

KOLEKTÍV AUTOROV. 31 dní modlitieb za môjho manžela. Christian Project Support, 2018. 124 s. ISBN: 978-80-89793-38-9.Komentáre