TOP

Richard Vašečka: Boží, trefný, prekvapivý

Na ôsmy knižný rozhovor Martina Ližičiara som bola ako Žilinčanka a absolventka Gymnázia sv. Františka z Assisi obzvlášť zvedavá. Richard Vašečka – obľúbený učiteľ náboženstva a výrazný líder charizmatického spoločenstva – je dnes známy celoslovensky aj ako poslanec. V knihe s názvom Mojou ambíciou je slúžiť Bohu ma čakalo okrem „vašečkovských“ tém aj zopár prekvapení.

Nosné témy rozhovoru sú tri: vzťah s Bohom, manželstvo a politika.

Do respondentovho vzťahu s Bohom vhupne čitateľ takpovediac in medias res – hneď v prvých riadkoch sa ide zhurta na hlboké otázky o tom, čo to znamená chcieť Boha. Áno, Boh chce mňa. Treba mu odpovedať. Poeticky sa tomu hovorí, milovať ho. Lebo on prvý miloval nás. Richard Vašečka hovorí o svojej ceste viery, o hlbokom duchovnom zážitku a obrátení na jednej oáze počas gymnázia aj o vyliatí Ducha počas vysokej školy. Hovorí o službe, o spoločenstve (a dobrodružnom zakladaní Nového Jeruzalema v Žiline), o Cirkvi, o kňazoch… aj o tom, že dnes je voči nim menej kritický a viac úctivý. Leitmotívom týchto, povedzme duchovne ladených, pasáží je však Božia starostlivosť. Veľa osobných zážitkov o tom, že Boh sa stará a že od nás očakáva aj kroky viery. Zdanlivo do tmy.

Rozhovor s Richardom Vašečkom nemôže obísť ani tému manželstva a vzťahu muža a ženy. Rozoberá sa podstata a cieľ manželstva aj sedem ingrediencií na „upečenie“ dobrého manželstva. Vytrénovaný pedagóg a zručný rečník podáva tie témy šťavnato, občas mierne šokuje (návodom na nudistickú manželskú debatu o stvorení muža a ženy), občas zavtipkuje. Trefne napríklad nazýva zaľúbenosť Božou pascou, do ktorej ľudia spadnú, aby potom museli prekonávať náročnejšie levely lásky.

Do hĺbky Richard Vašečka tieto témy rozoberá vo svojich brožúrach a knihách z edície Milovať a ctiť. Prvá z brožúr už dosiahla 12 000 výtlačkov a prvá kniha Budem ťa milovať a ctiť 5 000. Zaujímavé je, že tieto publikácie nepredchádzali Vašečkovu politickú kariéru, ale naopak, vymysleli ich až ľudia z jeho politického tímu. Podobne ako prednášky. Mladí odborníci na PR chceli od pána poslanca videjká, ale on nerád hovorí nasucho do kamery. Tak mu zorganizovali prednášku, ktorú nahrávali. Sála bola preplnená, všetci záujemcovia sa ani nedostali dnu. Video doteraz nezverejnili, zato prednášky sa rozbehli parádne.

A sme vlastne jednou nohou v politike. O nej sa čitateľ tiež dozvie niekoľko zaujímavých postrehov. Napríklad o médiách, o ktorých si pán poslanec kedysi myslel, že možno 10 % z toho, čo zverejňujú, môžu byť výmysly – dnes to vidí opačne: až 90 % sú nepodložené, alebo priamo zlomyseľné interpretácie. Človek v teréne odhalí aj kruté pravdy o bežnom voličovi – napríklad o jeho hlbokej nevedomosti, „čo sa týka kompetencií – kto čo môže urobiť. Chodili totiž za mnou ľudia s tým, čo môže vyriešiť mestská polícia alebo právnik, prípadne obecný úrad. Skoro žiadny problém som nevedel vyriešiť zo svojej pozície poslanca Národnej rady SR.“ Podobne nelichotivé závery sa týkajú povedomia o korupcii: „mnohí sa rozčuľujú nad obrazovkou, koľko sa ukradlo a spreneverilo. Ale nie je to nad tým, že krádež je hriech, ale že tá nespravodlivosť je v tom, že tamtí si nakradnúť môžu a ja nie.“ Veľa Richarda Vašečku naučila aj neúspešná kandidatúra na post predsedu KDH: „Vo veľkej politike to funguje tak, že prvým krokom pri pro­tivníkovi je ignorancia. Nedať priestor, nechať ,zakapať´ ne­záujmom. Ak to nejde a protivník je dostatočne hlučný, treba sa ho pokúsiť zosmiešniť. A ak nejde ani to, musíš ho očierniť – urobiť z neho niečo zlé.“ V tomto prípade dobre poslúžilo podhodenie článku o prerušovanom sexe svetským médiám…

Samozrejme, v súvislosti s politickou dráhou Richarda Vašečku čitateľ očakáva otázky a odpovede o jeho „politickej turistike“. Už si myslí, že sa nedočká a bude sa na redaktora hnevať, keď príde aj na „chaotické presuny“ a ich súvis s Božou vôľou… Odpoveď je obšírna a pomerne uspokojivá. Človek Božiu vôľu hľadá a rozhoduje sa vždy čo najlepšie. Bodka. „Nedovoľte, aby vám falošné ohľady nedovolili vykonať správnu vec,“ hovorí Vašečkova obľúbená literárna postava (škoda, že sa Martin Ližičiar nespýtal ktorá). Jednoducho, nie všetko sa dá vysvetliť jednou vetou a 45 minút vám žiadne médium nedá. Pre všetky nespravodlivé pohoršenia a osočovania bude azda tzv. turista aspoň kratšie v očistci (úsmev).

Popri Bohu, manželstve a politike sa knihou tiahne štvrtá téma – biografická. Niektorí čitatelia asi s prekvapením zistia, že Richard Vašečka je rodený Bratislavčan. Na základnej škole holdoval fyzike a ostatným prírodným vedám. Na strednej ho tajné stretká posunuli humanitným smerom. Po obrátení to bola priamo teológia, ktorú vyštudoval v Prešove. Zaujímavé sú informácie o jeho politickej angažovanosti: prelomový koniec 90. rokov ho zastihol v ôsmej triede ZŠ (sviečková manifestácia) a v prvej triede Gymnázia Juraja Hronca (nežná revolúcia). Všetko sledoval, mal jasné postoje, predsedal Študentskej rade, organizoval štrajky, poznal sa s Čarnogurským aj Mikloškom, zúčastnil sa na všetkých demonštráciách… Duchovné prebudenie mu otvorilo iné dimenzie a svoju energiu presmeroval tam.

No dnes hľadá Božie kráľovstvo znova aj v politike – v zmysle všetkého verejného, čo je za našimi dverami. A jeho výpoveď je viacnásobne povzbudivá: vo vzťahu k Bohu, k manželskému partnerovi aj k spoločnosti. Vždy a všade predovšetkým chcieť Boha a slúžiť mu.

 

Terézia Rončáková

Titulná snímka: Martin Petrášek

 

Knihu si môžete zakúpiť za výhodnú cenu tu.Komentáre