TOP

S malým Ježiškom prichádza aj dar pre nás

Časy sa menia a tajomstvá sa strácajú. Aj tie, ktoré súvisia s tým najkrajším obdarúvaním najprv od Mikuláša a potom od Ježiška. Opýtali sme sa vás, kedy a ako ste museli riešiť s deťmi, ako to naozaj je a ako na to prišli vaše deti.

Neviem, či som to špeciálne vysvetľovala. U nás to bolo samozrejmé, že Ježiško nosí darčeky. Dokonca nám nosí aj stromček. A deti to odhalili, keď boli asi tak 8 – 9-ročné. Sofi skôr ako Tadeáš. Ale on to tušil, len si to nechával na dlhšie.

Mirka, 45 rokov, 2 deti, Trnava

 

Naša Majka mala na ZŠ spolužiačku, ktorá jej už v 1. ročníku vysvetlila, že darčeky nenosí predsa Ježiško, ale kupujú ich rodičia. Majka prišla zo školy a pýtala sa ma priamo. Nechcela som ju klamať, keď už otázku položila. Tak som jej povedala, že darčeky naozaj kupujú rodičia, ale tí majú silu od Ježiška a je to Ježiš, ktorý nás pri nákupe sprevádza a dáva vedieť, aké dary by potešili naše deti. Preto hovoríme, že dary sú od „Ježiška“. Majka sa uspokojila a túto teóriu preniesla aj na ostatných súrodencov. Dodnes vravíme, že dary sú od Ježiška. (Vďaka nemu nás jeho dobrota nabáda konať dobro a robiť druhých šťastnými.)

Janka, 43 rokov, 5 detí, Martin

 

Vysvetlenie klasika – Vianoce sú oslava narodenia. My v Advente chystáme darček Ježiškovi k narodeninám a on má z toho radosť a z lásky nás obdarúva späť. Najstarší veril najdlhšie, doslova až nechcel uveriť tomu, čo sa šušká v škole, ale keď už bol druhák, tak sme mu to povedali. A najmladšia si myslím – teraz ako 3,5-ročná – to už pochopí. Aj keď: deti si rady posúvajú toto vianočné tajomstvo aj ďalej, lebo si pamätajú svoje nadšenie a radosť.

Anička, 40 rokov, 4 deti, Hriňová

 

Ja patrím medzi lenivých rodičov, ktorí tieto veci nechávajú na fantázii dieťaťa, čo sa týka technickej stránky, ako darčeky Ježiško nosí. Ale ak ide o obdarúvanie akékoľvek, tak určite sa im snažím vysvetliť skôr podstatu. A toto tajomstvo im vysvetliť netreba, vedia to lepšie ako my, dospelí. Špekulácie sa začínajú určite vo veku nástupu do školy… Takže participáciu rodičov určite nezatajujeme. Ale detaily sú tajomstvo, neprezradím. Tajomstvá sa nehovoria. A každý rok je to nové, predchádzajúce vysvetlenie už nestačí…

Andrej, 38 rokov, 3 deti, Kalná nad Hronom

 

No, dobrá štandardná otázka pred Vianocami. Vzhľadom na to, že máme tiež staršie deti, tak už aj naše skoro najmenšie v tom majú jasno. No snažíme sa im vysvetliť, že Ježiš pomáha pri vianočných darčekoch aj tým, že nám dáva dobré nápady a myšlienky, ktoré my potom zrealizujeme.

Paľko, 43 rokov, 6 detí, Hôrky

 

Juj, to si veľmi nepamätám, Veľmi sa ani nevypytovali. Povedali sme, že darčeky nosí pod stromček Ježiško a verili tomu. Po štedrovečernej večeri sme išli všetci pozrieť do druhej izby na hviezdy a po zazvonení zvončeka sme utekali k stromčeku. A dodnes je to tak. Spomínam si na sklamanie, ktoré prišlo, keď v škole spolužiaci povedali, že darčeky dávajú rodičia. A to som len vysvetlila: „Áno, no stále je to dar od Boha, že každý rok prichádza s malým Ježiškom aj darček pre každého.“

Monika, 40 rokov, 3 deti, Spišská Nová Ves

 

Anka (6) v obchode objavila takú tú prilepovaciu mašličku, čo sa lepí na balíčky. „Tatino, toto naozaj existuje?“ „No, áno.“ „To si ľudia naozaj dávajú darčeky?“ „Hej.“ „A nemal by ich náhodou nosiť Ježiško?“ Mierne bola sklamaná a pobúrená.

Juraj, 40 rokov, 5 detí, Dunajská LužnáKomentáre