TOP

Sedem darov svätého ruženca pre náš život

Ak sa vám ťažko modlí ruženec alebo máte problém modliť sa ho pravidelne, prečítajte si sedem prekvapujúcich vecí, ktoré sa vo vašom živote stanú, keď sa ho začnete modliť častejšie.

Autor: Ruth Baker

1. Stanete sa menej sebeckým.

Viete, aké to je, keď niekoho alebo niečo milujete celým srdcom a cítite voči nemu obrovskú vášeň, ale niekedy je jednoducho príliš ťažké správať sa podľa tejto lásky? Tak sa cítim ja, čo sa týka modlitby ruženca. Milujem ho a mám radosť, že sme ho dostali ako dar. Naozaj dôverujem jeho moci.

Ale vyhradiť si čas na jeho modlitbu? To odo mňa vyžaduje obetu a zrieknutie sa času a energie, ktoré by som mohla venovať samej sebe, a namiesto toho musím uvažovať nad tajomstvami. Modlitba ruženca nám pomáha preorientovať sa na Krista, ktorý nás dokáže pozdvihnúť od nás samých a nášho hriechu, a opakovane nás učí byť disciplinovanými a vyhýbať sa svojmu rozmaznávajúcemu sebectvu.

 

 

2. Upevníte si svoju vôľu.

Čím viac sa modlíte ruženec, tým viac sa chcete modliť ruženec. Milosť disciplíny sa tvaruje vtedy, keď stíšite svoju myseľ, aby ste sa sústredili, modlíte sa, hoci ste unavení, alebo si vypnete telefón kvôli ružencu predtým, než idete spať. Tieto skutky disciplíny ovplyvňujú všetky oblasti vášho života.

Disciplína je ako cvičenie – nemôžete sa stať maratónovým bežcom už po prvom behu, ale môžete sa postupne zdokonaľovať. Ruženec vám pomáha robiť tieto detské krôčiky vpred a Boh sa zrazu stáva väčšou prioritou vo vašom živote. Dokonca i v tie dni (alebo obdobia), keď necítite emocionálnu alebo duchovnú útechu, je vytrvalosť v modlitbe ruženca skvelým spôsobom, ako ostať verný, plniť si povinnosť voči Bohu a našej Panej a nasledovať „malé pravidlo“ vo svojom dni.

 

 

3. Naša Pani dáva pochopenie.

Viem, že ak ste podstúpili nepekný úvod do modlitby ruženca ako dieťa – možno ak vás nútili modliť sa ho dobre zmýšľajúci rodičia alebo učitelia – alebo si ho spájate s obrovskou nudou, môže byť ťažké prijať fakt, že ruženec ponúka dačo krásne alebo transcendentné, keď sa ho modlíte, hoci veríte v jeho mocné dôsledky. Ale ja som presvedčená, že ak sa často modlíte ruženec, odkryjú sa skryté hĺbky.

Naša Pani, spolu s Kristom, nám má čo ponúknuť v meditácii nad každým z ružencových tajomstiev. Možno je to náhľad do oblasti vášho života, v ktorej práve bojujete. Možno je to zjavenie určitého momentu v Kristovom živote, ktoré vám skutočne pomôže. Možno je to skúsenosť, ktorá sa môže uskutočniť v hlbokej modlitbe, a vy zrazu pocítite, že vy sami ste prítomní v momente konkrétneho tajomstva. Vždy sa dá objaviť dačo nové a vždy sa vyjaví dačo dobré.

 

 

4. Máte viac odvahy.

Keď začnete vkladať svoju dôveru a život či dokonca vaše srdce do rúk Márie prostredníctvom ruženca, začnete chápať, aká je veľmi praktická, jednoduchá a plná riešení. Chce nás iba pritiahnuť ku Kristovi a miluje nás tak veľmi, s pravou nehou dokonalej matky, že jej vzdávame veľkú úctu, ak sa na ňu obraciame so svojimi problémami.

Odvaha začína rozkvitať v živote, ktorý sa zas a znova otáča k Márii s prosbou o pomoc a s dôverou, že ona sa postará. Môžete zažiť veľkú dávku odvahy, keď viete, že Mária je po vašom boku! Svätý Maximilián Kolbe povedal: „Všade vidím Máriu. Nikde nevidím problémy.“

 

 

5. Váš deň plynie pokojne.

Toto povedal niekto iný, keď sa denne modlil ruženec: „Upokojuje to celý môj deň, keď viem, že Mária kráča popri mne a bojuje proti zlu, ktoré sa počas neho objavuje. Veci zapadajú do svojich miest s väčšou ľahkosťou. Viac si uvedomujem Božiu prítomnosť.“ Modlitba ruženca neodstráni utrpenie z vášho života, ale dá vám omnoho mocnejšiu zbraň, ktorou môžete bojovať.

 

 

6. Uvedomíte si blížiace sa pokušenie.

Jedno z pätnástich prisľúbení svätého ruženca hovorí: „Ruženec bude najsilnejšia zbraň proti peklu, zničí žiadostivosť, odstráni hriechy a herézy.“ Mám skúsenosť, že keď som sa modlila ruženec častejšie, zistila som, že moment predtým, než som mala spáchať hriech, čas akoby sa spomalil. Myslím tým, že ak chcem napríklad odložiť povinnosť alebo ohovárať, nerobím to automaticky.

Zrazu zisťujem, že v hlave sa mi odvíja dialóg. Vnímam, že sa chystám urobiť dačo nesprávne, a získavam čas rozhodnúť sa, či tak chcem urobiť, alebo nie. V modlitbe ruženca začínam vidieť svoj život cez spoločnú perspektívu s Bohom a začínam chápať, že to, čo on chce pre mňa, je dobré, a chcem to tiež.

 

 

7. Začnete žiť vtelenie.

Moc ruženca spočíva v jeho jednoduchosti. Je taký jednoduchý, až sa môže zdať inteligentnej mysli primitívny. Tak často sa nazdávame, že na svoje komplexné, inteligentné, vedecky komplikované problémy musíme nájsť rovnako komplexné, inteligentné a vedecky komplikované riešenia.

Pozeráme sa na svoje starosti a uvažujeme, ako by sme mohli vyriešiť dačo také náročné. Nepotrebujeme to však robiť. Boh prišiel na svet ako malé, slabé a bezbranné dieťa narodené v chudobe. Ruženec, tak zavádzajúco jednoduchý, že sa dá modliť v akýchkoľvek podmienkach, je najmocnejšou zbraňou modlitby, akú máme.

„Neexistuje problém, nech by bol akokoľvek náročný, nech by bol svetský alebo duchovný, v osobnom živote každého jedného z nás či našich rodín, ktorý by nebolo možné vyriešiť modlitbou ruženca“ (sestra Lucia z Fatimy).

 

Toto je našich sedem darov, ktoré pramenia z pravidelnej modlitby svätého ruženca, ale iste je ich nekonečné množstvo. Aký je váš ôsmy dar? Dajte nám vedieť v komentároch!

Zdroj

Snímky: catholic-link.org; pixabay.comKomentáre