7 tipov, ako stráviť Advent s deťmi

7 tipov, ako stráviť Advent s deťmi
Adventné obdobie je čas príprav a čakania na Ježišov príchod na svet. Prečo ho nestráviť až do Vianoc spolu ako rodina? Naučte deti, ako zmysluplne prežiť tento prípravný čas. Vyskúšajte si aktivity, ktoré sa môžu stať vo vašej rodine každoročnou tradíciou.

Viacerí ľudia rozmýšľajú, ako strávia Nový rok. Túžia po zmene a dávajú si novoročné predsavzatia. Nový rok kresťana sa začína v prvú adventnú nedeľu. Obdobie nového liturgického roka trávime inak. Advent je skvelá príležitosť venovať viac času deťom a pritom im priblížiť hĺbku Ježišovho príchodu.

 

 

Prinášame vám niekoľko tipov, ako môžete stráviť adventné obdobie plnohodnotnejšie:

 

  1. Originálny adventný kalendár

Klasický čokoládový adventný kalendár s okienkami od čísla 1 do 24 pozná každý z nás. Čo tak vymeniť čokoládu za niečo hodnotnejšie? Zatiahnite na hlbinu a prežite duchovnú prípravu na Vianoce spolu ako rodina. Ako? Pripravte 24 činností na lístočky pre deti a každý deň splníte jednu úlohu spoločne.

Váš rodinný kalendár môže obsahovať obľúbené súradnice čítania zo Svätého písma súvisiace s narodením Ježiša, či citáty, myšlienky… Taktiež čítanie životopisov svätých je veľmi zaujímavé. Dôležité je, aby sa deti nenudili. Ozvláštnite čítania aj o detské biblické príbehy spojené s vyfarbovaním maľovaniek či vyriešením tajničiek. Fantázii sa medze nekladú.

 

  1. Ručne vyrobený betlehem

Existuje nespočetné množstvo aktivít, ktoré môžete spolu s deťmi konať, tak prečo nezamerať svoju pozornosť na miesto, kde sa to celé začalo? Keď nastal čas, Panna Mária s Jozefom hľadali vhodné miesto, kde by prišiel na svet Spasiteľ. Toľko ľudí odmietlo Svätú rodinu a vy ju naopak radostne očakávate, preto môže byť príprava betlehemu oveľa emotívnejšia.

Spoločne vyrobený betlehem môže vašu rodinu ponoriť ešte hlbšie do prežívania podstaty Vianoc. Betlehem sa dá vyrobiť z rôzneho materiálu (šúpolie, slané cesto, plastelína, medovníky, papier, samotvrdnúca hmota…). Popri výrobe postáv z betlehema môžeme deťom rozprávať príbehy o jednotlivých postavách a akú úlohu zohrali pri Ježišovom narodení.

 

  1. Adventný skutkovník

Obmenou originálneho adventného kalendára môže byť aj Adventný skutkovník. Na rozdiel od klasického kalendára je tento na začiatku Adventu prázdny. Prázdne okienka nám vďačne denne poslúžia na to, aby deti celé dni boli motivované vykonať dobrý skutok. Na konci dňa tak môžu do príslušného okienka vložiť papierik s dobrým skutkom. Kalendár môže mať rôzne podoby. Či už pôjde o plagát v tvare stromu s okienkami, kam budú deti vpisovať dobré skutky, alebo pôjde o truhlicu s kartičkami, to ponechávame na vás.

 

  1. Hra Adventná kocka

Na túto aktivitu vám postačí akákoľvek hracia kocka s číslami od 1 po 6. Ku kocke si môžete zvoliť šesť spoločných duchovných aktivít, ktoré budete spolu vykonávať. Môže ísť napríklad o spoločnú modlitbu na konkrétny úmysel, čítanie zo Svätého písma, účasť na svätej omši, skutok lásky, ktorý prejavíte svojmu príbuznému alebo hoci aj cudzej osobe, či o spoločnú rodinnú aktivitu, akou je napríklad návšteva starých rodičov.

Môže to byť spoločenská hra, prechádzka, pozeranie hodnotného filmu a podobne. Pravidelnosť hádzania kockou si môže zvoliť každá rodina zvlášť. Či to bude denná alebo týždenná aktivita, je len na vás. Obmenou aktivity môže byť aj možnosť výberu a hádzania kockou, ktorá sa ponechá vždy na iného člena rodiny alebo toho, kto bude mať ako prvý splnené všetky školské povinnosti a podobne. Ak si chcete úlohu spestriť, môžete si kocku vyrobiť tak, že namiesto čísel bude obsahovať piktogramy s úlohami.

 

  1. Denníček adventných zriekaní

Denníček spočíva v písaní drobných zriekaní sa vlastnej pohodlnosti detí v prospech obety našich zosnulých alebo duší v očistci. Môže ísť o rôzne aktivity podobné tým v pôstnom období. Nápadov je mnoho – zrieknutie sa sladkostí, sledovania televízie, obľúbenej rozprávky, hrania hry na počítači, tablete, mobile, počúvania rádia, zriekanie sa dlhšieho spánku v prospech rorátnych svätých omší, vypracovanie domácej úlohy navyše, darovanie finančnej čiastky z vlastných úspor na bohumilé organizácie a podobne. U detí tak podporíme osobný vzťah s Ježišom. V denníčku môžu deti písať, ako sa im darilo zriekať sa svojho pohodlia a zábavy.

 

  1. Jesseho strom

Vytvorte si spolu originálny vianočný strom s rodokmeňom Ježiša Krista. Každý večer si s rodinou prečítate úryvky z Písma a na strom zavesíte symbol, ktorý vám bude pripomínať udalosti, o ktorých ste čítali. Spolu s rodinou si tak prejdete cestou, po ktorej kráčali Panna Mária spolu s Jozefom až po príchod Ježiša na svet. Jesseho strom je možnosť prehĺbiť nielen svoju vieru, spoznať bližšie dejiny spásy, ale aj upriamovať pozornosť detí  na podstatu Vianoc. Viac o Jesseho strome, zoznam statí zo Svätého písma, ako aj prislúchajúce symboly môžete nájsť na internete.

 

  1. Slamka ku slamke

Peknou aktivitou môže byť aj slamka ku slamke. Na jej prípravu nepotrebujete toho veľa. Postačia vám prázdne jasličky a steblá slamy. Za každú modlitbu strávenú spoločne v kruhu rodiny alebo dobrý skutok deti dostanú jednu slamku. V závere Adventného obdobia tak budú prázdne jasličky bohato vystlané slamou, aby sa tam mohol narodiť Ježiško.

Všetky vytvorené produkty, ktoré vzídu z vašich spoločných aktivít, môžu byť milým a hodnotným darčekom pod stromček pre Ježiška, ktorý bude na Vianoce oslavovať narodeniny.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00