TOP

Si plný radosti z lásky? Potom vieš, ako vyvážiť jej dva druhy

Existuje dôležitý rozdiel medzi láskou ako túžbou a láskou ako dobrodením. Kým láska vo forme túžby hovorí: „Túžim po tebe ako po dobre,“ dobročinná láska hovorí: „Túžim po tvojom dobre – túžim po tom, čo je dobré pre teba.“

Autor: Christopher West

Katechizmus Katolíckej cirkvi hovorí: „Najzákladnejšou vášňou je láska, ktorú vyvoláva príťažlivosť dobra. Láska vzbudzuje túžbu po neprítomnom dobre a nádej na jeho dosiahnutie. Toto hnutie sa završuje v pôžitku a radosti z vlastneného dobra.“ (KKC, 1765) Svätá pravda – všetci máme skúsenosť, akú radosť získavame, ak po niečom túžime a keď tú dobrú vec konečne získame do vlastníctva.

Láska ako túžba sama osebe nie je problémom ani poruchou, ale je nekompletná. Aby láska bola naplno láskou, musí byť vyvážená žičlivou láskou. Majúc na mysli predovšetkým manželskú lásku, pápež František poznamenáva, že láska „sa nemôže znázorňovať len ako ušľachtilé a obetavé darovanie, v ktorom sa každý zrieka akejkoľvek osobnej potreby a stará sa len o dobro druhého, celkom bez vlastného uspokojenia. Pamätajme na to, že skutočná láska vie od druhého aj prijímať a je schopná akceptovať vlastnú zraniteľnosť i to, že má svoje potreby; s úprimnou a šťastnou vďakou sa nezrieka prijatia telesných prejavov lásky v pohladení, objatí, bozku a sexuálnom spojení.“ (Amoris Laetitia, 157)

 

 

Predsa však osoba, ktorá skutočne miluje, netúži len po svojom vlastnom dobre, ale po dobre toho druhého, a to bez postranného úmyslu alebo sebeckého pohľadu. Toto je podľa Svätého Otca láska nad lásky a prináša tiež najväčšiu vnútornú radosť.

Navždy si budem pamätať deň, keď som si uvedomil, že moja manželka Wendy (s ktorou sme svoji dvadsať rokov) ma miluje takouto nestrannou žičlivou láskou. Tak veľmi ma to prekvapilo, že som ledva dokázal uveriť, že to môže byť pravda.

Wendy a ja sme boli počas vysokej školy v rovnakom okruhu priateľov. Ja som však ani len netušil, že ona sa počas zhruba troch rokov modlila a dúfala, že jedného dňa budem jej manželom. To, že som bol voči nej slepý, vyplývalo z môjho záujmu o inú osobu v tej skupine, o Lauru. Rôzne vonkajšie faktory (najmä jej otec) nám s Laurou bránili, aby sme vôbec začali oficiálne spolu chodiť, pričom celá tá zamotaná záležitosť mi bola zdrojom veľkej bolesti.

Vzťah s Wendy začínal byť vážnejší a raz sa ma spýtala, prečo som s Laurou nikdy nechodil. Za seba som sa veľmi zdráhal niečo o tom povedať, pretože som sa práve dozvedel, aký záujem o mňa mala Wendy po celý ten čas, čo som sa ja motal okolo Laury.

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre